Biały Dom o Gruzji

Stany Zjednoczone skrytykowały parlamentu Gruzji, który odrzucił weto prezydent tego kraju Salome Zurabiszwili dotyczące ustawy o agentach zagranicznych. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że ustawa uderza w społeczeństwo obywatelskie. Podczas konferencji prasowej w Białym Domu Karine Jean-Pierre stwierdziła, że ustawa zatwierdzona przez parlament Gruzji jest niedemokratyczna. “Wszyscy widzieliśmy dziesiątki tysięcy Gruzinów protestujących przeciwko tej ustawie, to jeden z największych protestów w historii Gruzji” – stwierdziła w odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia. Rzeczniczka Białego Domu stwierdziła, że ustawa uderzy w organizacje obywatelskie, które odgrywają kluczową rolę w demokracji.“To narzędzie do tłumienia sprzeciwu. To nie jest to, co robią państwa demokratyczne. Jesteśmy rozczarowani” – powiedziała. Karine Jean-Pierre nie odpowiedziała na pytanie, czy USA nałożą na Gruzję sankcje. Przypomniała jednak, że w ubiegłym tygodniu Departament Stanu opublikował przepisy umożliwiające nałożenie sankcji wizowych na władze Gruzji.

Read more

USA: ława przysięgłych rozpoczęła obrady w procesie D.Trumpa

W procesie kryminalnym Donalda Trumpa prokuratura i oskarżyciele zakończyli mowy końcowe. Ława przysięgłych rozpoczęła dziś obrady. Prokuratura podstawiła byłemu prezydentowi USA 34 zarzuty fałszowania dokumentacji biznesowej w celu ukrycia skandalu seksualnego z udziałem aktorki filmów dla dorosłych. Podczas wielogodzinnych wystąpień adwokaci Donalda Trumpa argumentowali, że nie ma żadnych dowodów przeciwko byłemu prezydentowi a jego działania były zwykłymi praktykami biznesowymi. Prokuratura twierdzi, że Trump zaangażował się w nielegalne machinacje finansowe, których celem było ukrycie faktu, że w czasie kampanii wyborczej 2016 roku zapłacił aktorce porno Stormy Daniels 130 000 dolarów za milczenie.  Po wysłuchaniu instrukcji sędziego 12 ławników – 6 kobiet i 6 mężczyzn – rozpocznie obrady. Do wydania werdyktu konieczna jest ich jednomyślność. Nie wiadomo jak długo potrwają obrady ławy przysięgłych. W niektórych procesach trwają one godziny, w innych nawet tygodnie.

Read more

USA – co najmniej 23 osoby zginęły w wyniku tornad

Co najmniej 23 osoby zginęły w wyniku tornad i silnych burz w Teksasie, Oklahomie, Arkansas, Missouri i Kansas. W pięciu amerykańskich stanach odnotowano 25 tornad.  To szczyt sezonu na tornada w Stanach Zjednoczonych. Obecny jest najbardziej intensywny od 7 lat. O tej porze roku 605 tornad to średnia w miesiącach od stycznia do maja. Teraz na koniec maja zgłoszono już jednak 859 takich zjawisk. W ostatnich godzinach służby przyjęły ponad 600 raportów o zniszczeniach spowodowanych przez burze w co najmniej 20 stanach, w tym o tornadach, porywach wiatru przekraczających 120 kilometrów na godzinę i gradzie wielkości piłki do tenisa.  Burze zamieniły budynki w sterty gruzu, uszkodziły samochody i zerwały linie energetyczne. Na wschodnim wybrzeżu w poniedziałek odwołano blisko 400 lotów, a 450 tysięcy gospodarstw domowych pozbawionych było prądu. 

Read more

Illinois: ustawa o cyfrowym prawie jazdy czeka na podpis gubernatora

Illinois może wkrótce dołączyć do około 10 stanów z cyfrowymi dowodami tożsamości i prawami jazdy. Ustawa House Bill 4592, wprowadzona przez Rep. Kam Buckner, przeszła w piątek jednogłośnie w Senacie stanowym. Ustawa została przyjęta przez stanową Izbę Reprezentantów na początku tego tygodnia i teraz zostanie skierowana do podpisu przez gubernatora JB Pritzkera. Ustawodawstwo nie wyeliminowałoby fizycznych dokumentów, ale pozwoliłoby stanowi oferować je jako uzupełnienie fizycznej karty. Kilka stanów, w tym Arizona, Kolorado, Delaware, Floryda, Georgia, Iowa, Luizjana, Maryland, Mississippi, Missouri i Utah, posiada już cyfrowe dowody tożsamości. Niektóre punkty kontroli bezpieczeństwa Administracji Bezpieczeństwa Transportu są przystosowane do przyjmowania cyfrowych dokumentów tożsamości, a wsparcie dla nich stale rośnie.

Read more

USA: Amerykanie częściej sięgają po marihuanę niż alkohol

Według nowej analizy opublikowanej w środę, więcej Amerykanów zgłasza codzienne lub prawie codzienne używanie marihuany niż osób pijących alkohol na podobnym poziomie, co oznacza, że po raz pierwszy od około trzech dekad marihuana prześciga alkohol. Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Addiction i którego autorem jest Jonathan Caulkins, badacz polityki narkotykowej z Carnegie Mellon University, przeanalizowało dane z National Survey on Drug Use and Health, w którym wzięło udział ponad 1,6 miliona uczestników w prawie 30 ankietach w latach 1979-2022. Chociaż spożycie alkoholu jest nadal bardziej rozpowszechnione, analiza wykazała, że w 2022 roku po raz pierwszy ludzie zgłosili, że dziennie korzystają częściej z konopi indyjskich niż alkoholu. Według analizy, w 2022 r. około 17,7 mln osób zgłosiło codzienne lub prawie codzienne używanie marihuany w porównaniu z 14,7 mln osób, które piły alkohol. W 1992 roku – kiedy używanie marihuany osiągnęło najniższy poziom – mniej niż 1 milion osób stwierdziło, że używa tego narkotyku codziennie, podczas gdy 8,9 miliona osób deklarowało codzienne picie alkoholu. „W połowie lat 90-tych, tylko jeden na sześciu lub jeden na ośmiu Amerykanów zażywał narkotyk codziennie lub prawie codziennie, podobnie jak w przypadku alkoholu,” Caulkins i profesor Uniwersytetu Stanforda Keith Humphries napisali w Washington Monthly o analizie – „Obecnie ponad 40 procent osób, które korzysta z marihuany robi to codziennie lub prawie codziennie”. W analizie zauważono, że chociaż „znacznie więcej” osób pije alkohol niż używa marihuany, picie z dużą częstotliwością jest mniej powszechne. W analizie dodano, że wzorce konsumpcji konopi indyjskich również zmieniły się w kierunku wzorców używania papierosów. Jednak używanie marihuany nadal nie jest tak wysokie jak używanie papierosów, zgodnie z analizą, w której zacytowano badanie National Survey on Drug Use and Health z 2022 r., które wykazało, że około 58 % – ponad 24 miliony osób – palaczy papierosów w ostatnim miesiącu paliło codziennie. Analiza wykazała również, że marihuana „nie jest już narkotykiem dla młodych ludzi”. Według analizy w 2022 r. osoby w wieku 35 lat+ odpowiadały za „nieco” więcej dni używania niż osoby poniżej 35 roku życia. „Jako grupa, 35-49-latkowie konsumują więcej niż…

Read more

USA: blisko 45 mln osób wyrusza na długi weekend z okazji Memorial Day

Oczekuje się, że lotniska i drogi będą zatłoczone podczas weekendu z okazji Dnia Pamięci, nadrabiając podróże utracone podczas pandemii COVID-19, zgodnie z nową analizą AAA. Jednak poważne i potencjalnie niszczycielskie burze prognozowane dla równin, środkowego zachodu i środkowego południa w weekend Dnia Pamięci mogą osłabić zabawę. Według AAA, Denver ma drugi najwyższy popyt na wynajem samochodów podczas trzydniowego weekendu. Na pierwszym miejscu znajduje się Orlando. Stolica Kolorado zajmuje szóste miejsce w kraju pod względem rezerwacji hoteli i lotów w połączeniu ze statystykami dotyczącymi wynajmu samochodów. Według nowych danych Airbnb, trzy najczęściej wyszukiwane miejsca na weekend Memorial Day to Chicago, Destin na Florydzie i San Diego. W 2024 r. liczba wyszukiwań krajowych na weekend Memorial Day na platformie wzrosła o ponad 10% rok do roku i chociaż niektóre duże miasta należą do najczęściej wyszukiwanych, Airbnb powiedział Forbesowi, że konsumenci „wybierają plaże i wybrzeża, aby rozpocząć cieplejsze miesiące”. Niektóre z najczęściej wyszukiwanych kategorii Airbnb i miejsc zakwaterowania związanych z weekendem Memorial Day to: niesamowite baseny, plaże, niesamowite widoki, jeziora, domki, wieś, surfing, parki narodowe, golf i kultowe miasta. W swoim raporcie Airbnb przyjrzało się wyszukiwaniom klientów w USA w aplikacji na pobyty w okresie od 24 do 26 maja oraz najczęściej wyszukiwanym i rezerwowanym zakwaterowaniom i kategoriom Airbnb w okresie od 24 do 26 maja. American Automobile Association przewiduje, że 43,8 miliona ludzi podróżuje 50 mil lub więcej od domu od czwartku 23 maja do poniedziałku 27 maja – „drugi największy weekend Dnia Pamięci, jaki kiedykolwiek śledziliśmy” i wzrost o 4 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, informuje rzeczniczka AAA Aixa Diaz w rozmowie dla NPR. Przewiduje się, że około 38,4 miliona osób pojedzie samochodem w weekend Dnia Pamięci – „najwyższa liczba dla tego święta od czasu, gdy AAA zaczęła śledzić trendy w 2000 roku”, powiedziała organizacja. Kolejne 3,5 miliona osób skorzysta z ofert linii lotniczych. Chicagowski Departament Lotnictwa spodziewa się ponad 1,67 miliona pasażerów między O’Hare i Midway od czwartku do wtorku. Oznacza to wzrost o 8,6% w porównaniu z ubiegłym rokiem. Administracja Bezpieczeństwa Transportu poinformowała, że przygotowuje się na…

Read more

Departament Sprawiedliwości pozywa Ticketmaster i Live Nation, “koniec monopolu”

Departament Sprawiedliwości złożył w czwartek obszerny pozew antymonopolowy przeciwko Ticketmaster i spółce Live Nation Entertainment, oskarżając ich o prowadzenie nielegalnego monopolu związanego z organizacją wydarzeń na żywo w całym kraju – dławiąc konkurencję i podnosząc ceny dla fanów. Pozew, złożony w sądzie federalnym na Manhattanie, został wniesiony wraz z prokuratorami generalnymi z 30 stanów i ma na celu rozbicie monopolu, który według nich wypiera mniejszych promotorów, szkodzi artystom i fanom. „Nadszedł czas, aby fani i artyści przestali płacić cenę za monopol Live Nation” – powiedział w czwartek prokurator generalny Merrick Garland. „Nadszedł czas, aby przywrócić konkurencję i innowacje w branży rozrywkowej. Nadszedł czas, aby rozbić Live Nation i Ticketmaster. Amerykanie są na to gotowi”. Departament Sprawiedliwości oskarżył Live Nation o szereg taktyk – w tym groźby i działania odwetowe – które według Garlanda pozwoliły gigantowi rozrywkowemu „zdusić konkurencję”, utrzymując silną pozycję w praktycznie każdym aspekcie branży, od promocji koncertów po sprzedaż biletów. Wpływ na konsumentów jest widoczny w „niekończącej się liście opłat nakładanych na fanów”, powiedział prokurator generalny. „Muzyka na żywo nie powinna być dostępna tylko dla tych, których stać na zapłacenie podatku platformy Ticketmaster” – powiedział zastępca prokuratora generalnego Jonathan Kanter z Wydziału Antymonopolowego Departamentu Sprawiedliwości. „Jesteśmy tu dzisiaj, aby walczyć o konkurencję, abyśmy mogli ponownie otworzyć drzwi do branży muzycznej na żywo dla wszystkich”. Live Nation od lat zaprzecza, że narusza przepisy antymonopolowe i powiedział w czwartek, że pozew „nie rozwiąże kwestii, na których zależy fanom, związanych z cenami biletów, opłatami za usługi i dostępem do koncertów na żądanie”. „Nazywanie Ticketmaster monopolistą może być krótkoterminowym zwycięstwem PR dla Departamentu Sprawiedliwości, ale przegra w sądzie, ponieważ ignoruje podstawową ekonomię rozrywki na żywo”, dodał Live Nation – stwierdzając, że większość opłat za usługi trafia do obiektów, a konkurencja zewnętrzna „stale zmniejszała” udział Ticketmaster w rynku. Firma zapowiedziała, że będzie bronić się „przed tymi bezpodstawnymi zarzutami” i dążyć do innych reform. Stwierdziła również, że w pozwie pominięto kluczowe czynniki, które pogorszyły jakość rozrywki na żywo i kupowania biletów przez fanów, takie jak rosnące koszty produkcji, rosnąca popularność artystów i całodobowe…

Read more

USA: rząd Bidena obawia się prowokacji Rosji i Korei Północnej przed wyborami

Administracja prezydenta Joe Bidena jest coraz bardziej zaniepokojona zacieśniającym się sojuszem wojskowym pomiędzy Rosją a Koreą Północną. Według telewizji NBC, amerykański wywiad podejrzewa, że oba kraje mogą przygotowywać prowokację, by pomóc Donaldowi Trumpowi w wyborach prezydenckich.  Amerykanie przygotowują się na podjęcie przez Koreę Północną coraz bardziej prowokacyjnych działań w okresie poprzedzającym listopadowe wybory. “Nie mamy wątpliwości, że Korea Północna będzie prowokować w tym roku. To tylko kwestia skali tej eskalacji” – powiedział NBC News urzędnik amerykańskiego wywiadu. Służby specjalne USA podejrzewają, że Kim Dzong Un może podjąć te działania za namową Władimira Putina, by wywołać kolejny kryzys międzynarodowy przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych i osłabić szanse na reelekcję prezydenta Joe Bidena.  Przedstawiciele amerykańskich władz wskazują na zacieśniający się sojusz wojskowy pomiędzy prezydentem Rosji a przywódcą Korei Północnej, który może znacznie rozszerzyć możliwości nuklearne Pjongjangu i zwiększyć napięcia w regionie Azji i Pacyfiku. NBC przypomina, że Rosja ingerowała w amerykańskie wybory w 2016 roku, aby pomóc Donaldowi Trumpowi.

Read more

Prezydent Kenii w Białym Domu

Stany Zjednoczone nadały Kenii status głównego sojusznika spoza NATO. Prezydent Joe Biden ogłosi tę podczas oficjalnej wizyty państwowej prezydenta Kenii Williama Ruto w Białym Domu. To szósta wizyta tej rangi od początku prezydentury Bidena.  Hymny państwowe, salwy armatnie, orkiestry reprezentacyjne i kompanie honorowe. Tak został powitany w Białym Domu prezydent Kenii William Ruto. To pierwsza wizyta państwowa w USA przywódcy afrykańskiego kraju od 2008 roku. „Jesteśmy silniejsi a świat jest bezpieczniejszy, gdy Kenia i Stany Zjednoczone współpracują ze sobą” – powiedział Joe Biden witając Ruto. Główne tematy rozmów prezydentów USA i Kenii to bezpieczeństwo regionalne, współpraca gospodarcza i obronna. Kenia stanie się 18 krajem, któremu Stany Zjednoczone nadadzą status głównego partnera strategicznego spoza NATO.  Podczas wizyty w Białym Domu obaj prezydenci spotkają się w Gabinecie Owalnym i wystąpią na wspólnej konferencji prasowej. Odbędą się też rozmowy delegacji obu krajów. Wizytę zakończy uroczysta kolacja państwowa, która należy do najważniejszych wydarzeń towarzysko-politycznych w Waszyngtonie.

Read more

USA: rząd sięga po rezerwy w celu ograniczenia cen benzyny

Administracja Bidena poinformowała we wtorek, że uwolni 1 milion baryłek benzyny z rezerwy na północnym wschodzie kraju, aby obniżyć ceny na stacjach benzynowych. „Administracja Biden-Harris koncentruje się na obniżeniu cen na stacjach benzynowych dla amerykańskich rodzin, zwłaszcza gdy kierowcy wyruszą na wakacje” – powiedziała w oświadczeniu sekretarz ds. energii Jennifer M. Granholm. „Poprzez strategiczne uwolnienie tej rezerwy między Dniem Pamięci a 4 lipca, zapewniamy wystarczającą podaż dla trzech stanów i północnego wschodu w czasie, gdy ciężko pracujący Amerykanie najbardziej jej potrzebują”. Benzyna będzie sprzedawana w ilościach po 100 tys. baryłek, aby zachęcić sprzedawców detalicznych i operatorów terminali do składania konkurencyjnych ofert. Wybrani oferenci otrzymają przydziały do 30 czerwca 2024 r., co zapewni wystarczającą podaż przed świętem przypadającym 4 lipca. Inicjatywa ta wpisuje się w szerszą strategię mającą na celu efektywne zarządzanie zasobami ropy naftowej w kraju i zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego. Wprowadzając na rynek komercyjny prawie 1 milion baryłek benzyny, Departament Energii ma nadzieję ustabilizować ceny i zapewnić ulgę konsumentom. Departament Energii utworzył w 2014 r. Północno-Wschodnią Rezerwę Dostaw Benzyny (NGSR) – pierwszą federalną, regionalną rezerwę rafinowanych produktów naftowych zawierającą benzynę. Stało się to po huraganie Sandy w 2012 roku. NGSR posiada milion baryłek benzyny, w tym 700 tys. baryłek w rejonie portu w Nowym Jorku, 200 tys. baryłek w rejonie Bostonu i 100 tys. baryłek w South Portland w stanie Maine. Według AAA, galon zwykłej benzyny kosztuje średnio około 3,60 USD w całym kraju, co oznacza spadek z 3,67 USD w kwietniu, ale wzrost o 6 centów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Niektóre stany borykają się z wyraźnie wyższymi cenami, a kierowcy w Kalifornii płacą 5,19 USD za galon, w porównaniu do 3,06 USD w Mississippi, podczas gdy koszty paliwa pozostają niestabilne w innych częściach USA. Inflacja pozostaje głównym problemem dla Amerykanów, a także problemem na szlaku kampanii wyborczej przed listopadowymi wyborami prezydenckimi. Według ostatniego sondażu Gallupa, 41% Amerykanów wskazało inflację lub wysokie koszty życia jako najbardziej palący problem finansowy.

Read more