USA: Amerykanie częściej sięgają po marihuanę niż alkohol

0
Fot. aol.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Według nowej analizy opublikowanej w środę, więcej Amerykanów zgłasza codzienne lub prawie codzienne używanie marihuany niż osób pijących alkohol na podobnym poziomie, co oznacza, że po raz pierwszy od około trzech dekad marihuana prześciga alkohol.

Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie Addiction i którego autorem jest Jonathan Caulkins, badacz polityki narkotykowej z Carnegie Mellon University, przeanalizowało dane z National Survey on Drug Use and Health, w którym wzięło udział ponad 1,6 miliona uczestników w prawie 30 ankietach w latach 1979-2022. Chociaż spożycie alkoholu jest nadal bardziej rozpowszechnione, analiza wykazała, że w 2022 roku po raz pierwszy ludzie zgłosili, że dziennie korzystają częściej z konopi indyjskich niż alkoholu.

Według analizy, w 2022 r. około 17,7 mln osób zgłosiło codzienne lub prawie codzienne używanie marihuany w porównaniu z 14,7 mln osób, które piły alkohol. W 1992 roku – kiedy używanie marihuany osiągnęło najniższy poziom – mniej niż 1 milion osób stwierdziło, że używa tego narkotyku codziennie, podczas gdy 8,9 miliona osób deklarowało codzienne picie alkoholu.

„W połowie lat 90-tych, tylko jeden na sześciu lub jeden na ośmiu Amerykanów zażywał narkotyk codziennie lub prawie codziennie, podobnie jak w przypadku alkoholu,” Caulkins i profesor Uniwersytetu Stanforda Keith Humphries napisali w Washington Monthly o analizie – „Obecnie ponad 40 procent osób, które korzysta z marihuany robi to codziennie lub prawie codziennie”.

W analizie zauważono, że chociaż „znacznie więcej” osób pije alkohol niż używa marihuany, picie z dużą częstotliwością jest mniej powszechne.

W analizie dodano, że wzorce konsumpcji konopi indyjskich również zmieniły się w kierunku wzorców używania papierosów. Jednak używanie marihuany nadal nie jest tak wysokie jak używanie papierosów, zgodnie z analizą, w której zacytowano badanie National Survey on Drug Use and Health z 2022 r., które wykazało, że około 58 % – ponad 24 miliony osób – palaczy papierosów w ostatnim miesiącu paliło codziennie.

Analiza wykazała również, że marihuana „nie jest już narkotykiem dla młodych ludzi”. Według analizy w 2022 r. osoby w wieku 35 lat+ odpowiadały za „nieco” więcej dni używania niż osoby poniżej 35 roku życia.

„Jako grupa, 35-49-latkowie konsumują więcej niż 26-34-latkowie, którzy stanowią większą część rynku niż 18-25-latkowie” – napisali Caulkins i Humphries w Washington Monthly. „Osoby powyżej 50 roku życia są aktywne nieco więcej niż osoby w wieku 25 lat i młodsze”.

Na początku tego miesiąca Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ogłosił historyczną propozycję złagodzenia ograniczeń dotyczących marihuany poprzez zmianę klasyfikacji marihuany z narkotyku z Wykazu I na narkotyk z Wykazu III.

Narkotyki z wykazu I – takie jak heroina – są uważane za wysoce niebezpieczne, uzależniające i nie są akceptowane do użytku medycznego. Narkotyki z wykazu III są uważane za mające umiarkowany lub niski potencjał uzależnienia fizycznego i psychicznego i obejmują leki takie jak Tylenol z kodeiną i sterydy anaboliczne.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!