E. Macron podtrzymuje słowa o możliwości wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę

Prezydent Francji podtrzymuje słowa o możliwości wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę. Emmanuel Macron mówił już o tym w lutym, ale większość europejskich liderów sprzeciwiła się tej propozycji. Teraz francuski przywódca sprecyzował okoliczności, w których należałoby rozważyć taką opcję. Emmanuel Macron odniósł się do sytuacji na Ukrainie w wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika „The Economist”. „Jeżeli Rosjanie przebiją się przez linię frontu, i jeżeli będzie taka prośba ze strony Ukrainy – co obecnie nie ma miejsca – postawienie takiego pytania będzie uzasadnione” – stwierdził francuski prezydent. Dodał, że „niczego nie wyklucza”, ponieważ w jego ocenie Rosja może posunąć się do najdalszych granic, a jej zwycięstwo osłabiłoby wiarygodność i bezpieczeństwo Europy. „Kto może powiedzieć, że Rosja poprzestanie [na Ukrainie]? Co z bezpieczeństwem sąsiednich krajów – Mołdawii, Rumunii, Polski, Litwy i wielu innych?” – pyta na łamach „The Economist” Emmanuel Macron.  W ostatnich tygodniach Pałac Elizejski tłumaczył, że idea wysłania wojsk na Ukrainę to element tak zwanej „strategicznej dwuznaczności”, która ma wywołać niepewność w rosyjskich szeregach i na Kremlu. Stąd też niedawne słowa prezydenta Macrona o możliwym rozszerzeniu na europejskie kraje francuskiego parasola nuklearnego.

Read more

Biały Dom przeciwko ustawie rosyjskiej w Gruzji

Biały Dom skrytykował forsowany w parlamencie Gruzji projekt ustawy o “zagranicznych agentach”. W odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia rzecznik Radu Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że proponowana ustawa zdławi wolność słowa w Gruzji. John Kirby powiedział, że Biały Dom jest przeciwny dalszemu procedowaniu ustawy. „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni proponowanymi przepisami. Mogą one zdławić sprzeciw i wolność słowa” – powiedział Kirby w odpowiedzi na pytanie korespondenta Polskiego radia Marka Wałkuskiego. Przedstawiciel Białego Domu dodał, że nowe przepisy byłyby uderzeniem demokrację w Gruzji. „Mamy tam pełne życia społeczeństwo obywatelskie, które jest kluczowym mechanizmem kontrolnym dla każdej władzy” – tłumaczył. John Kirby dodał, że USA są przeciwne jakimkolwiek krokom parlamentu Gruzji, które ograniczy prawo obywateli do wyrażania swoich poglądów.  Od kilku dni w stolicy Gruzji Tbilisi trwają masowe demonstracje przeciwko procedowaniu przez parlament w sprawie nowego prawa zwanego „ustawą rosyjską”. Podczas protestów doszło do starć z siłami porządkowymi.

Read more

Dzień Polonii i Polaków za Granicą

2 maja to Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Najwięcej Polaków na obczyźnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że dziesięć milionów Amerykanów deklaruje polskie korzenie. Polacy w Stanach Zjednoczonych mieszkają od wschodniego do zachodniego wybrzeża. Polonia jest także na Hawajach i Alasce. Za ocean emigrowali przede wszystkim w dwudziestym wieku, zaraz po drugiej wojnie światowej oraz w latach osiemdziesiątych. W USA działają polonijne rozgłośnie radiowe, wychodzą polskojęzyczne gazety. W ostatnich latach spora część rodaków z północy przenosi się na Florydę. Decydują o tym względy ekonomiczne, przede wszystkim niższe podatki oraz łagodniejszy klimat. Najważniejszą polską organizacją w Stanach Zjednoczonych jest Kongres Polonii Amerykańskiej. Podsumowaniem Święta Flagi i Polonii będzie sobotnia chicagowska trzeciomajowa parada. W samym sercu Wietrznego Miasta odbędzie się po raz 133. Samo święto jak powiedział Edgard Czesław Skarżyński, prezes fundacji Polonia Union, to święto wielkiej wspólnoty, która łączy miliony Polaków poza granicami Polski: “Nasi rodacy rozsiani po świecie są znakomitymi ambasadorami polskości, warto sobie uświadomić, że jest nas Polaków razem blisko sześćdziesiąt milionów. Owe dziedzictwo naszej historii, trudnej, ale i chlubnej, zawsze będzie nas mocno łączyć” – podkreślił prezes Skarżyński. Dzięki staraniom fundacji Polonia Union, od 2012 roku między innymi potomkom Polaków zesłanych do Kazachstanu łatwiej jest uzyskać obywatelstwo. Wówczas Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że uznanie osób pochodzenia polskiego za obywateli Polski jest zgodne z konstytucją i ma to być określone w ustawie. Od tego czasu obowiązują przepisy, które umożliwiają przywrócenie tym osobom obywatelstwa Polski na mocy korzeni polskich, zgodnie z zasadą prawa krwi.  Według szacunków fundacji Polonia Union, około 4 milionów Polaków mieszkających na wschodzie – na Białorusi, Litwie, Ukrainie, w Rosji i Kazachstanie – ma prawo do uzyskania obywatelstwa polskiego.

Read more

Prezydent A.Duda o Dniu Flagi

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do Polaków, aby w Dniu Flagi zgromadzili się „przy Biało-Czerwonej”. „Jesteśmy dumni z naszej historii, a tym, co łączy wszystkie pokolenia Polaków są nasze narodowe symbole. W tych majowych, świątecznych dniach, wszyscy zgromadźmy się przy Biało-Czerwonej” – czytamy we wpisie Andrzeja Dudy na portalu x. Dzień Flagi to święto ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne – 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie. Biel na kokardzie narodowej symbolizowała dobro i czystość dążeń narodu polskiego, zaś czerwień – dostojność i majestat polskich władców. “Flagę polską ustanowiono 1 sierpnia 1919 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wtedy postanowiono, że flaga będzie się składała z dwóch poziomych pasów: górnego białego i dolnego czerwonego, w równych proporcjach. Proporcje flagi ustalono wtedy na 5:8” – mówi Krzysztof Jasieński, Prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego Od drugiego maja 2004 roku każdy Polak może swobodnie eksponować polską flagę każdego dnia. Wcześniej, w czasach PRL symbol narodowy obowiązkowo wywieszano na przypadające pierwszego maja święto pracy. Następnego dnia flagi musiały zniknąć, tak, aby żadna nie była eksponowana w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Read more

Bułgaria: kolejny kraj ogranicza hazard

Bułgaria poważnie ograniczy hazard. Nowe prawo będzie dotyczyć nie tylko samych salonów, ale również i reklam.  W ostatnim dniu przed wyborami bułgarski parlament przegłosował bez debaty i bez sprzeciwu zmiany w prawie o hazardzie. Od teraz salony gier czy kasyna będą mogły działać jedynie w miejscowościach powyżej dziesięciu tysięcy mieszkańców. Ograniczenie nie dotyczy kurortów i strefy w promieniu trzydziestu kilometrów od granic kraju. Podobne ograniczenia wprowadziła niedawno sąsiednia Rumunia, z tym że tam próg jest wyższy. Diałaność hazardowa nie może być prowadzona w miejscowościach powyżej piętnastu tysięcy mieszkańców. Bułgarscy deputowani ograniczyli też możliwość reklamowania gier hazardowych. Billboardy z takimi reklamami mogą być umieszczone w odległości nie mniejszej niż trzysta metrów od szkół, przedszkoli czy uczelni. Co najmniej dziesięć procent powierzchni czy czasu antenowego takich reklam musi zawierać informację, że hazard prowadznienia.

Read more

USA: gazety pozywają Microsoft i OpenAI ws. praw autorskich

Osiem gazet, w tym lokalne Chicago Tribune, pozwało we wtorek Microsoft i OpenAI, twierdząc, że giganci technologiczni ukradli ich artykuły chronione prawami autorskimi, aby “napędzić komercjalizację swoich produktów sztucznej inteligencji, w tym ChatGPT i Copilot”. W skardze stwierdzono, że OpenAI i Microsoft “ukradły” miliony artykułów z gazet bez pozwolenia lub zapłaty, aby wyszkolić swoje oprogramowanie generujące sztuczną inteligencję i radykalnie zwiększyć swoją działalność. Pozew został złożony w Southern District of New York przez Tribune Publishing’s Chicago Tribune, New York Daily News, Orlando Sentinel, South Florida Sun Sentinel, a także MediaNews Group’s St. Paul Pioneer-Press, Denver Post, Mercury News i Orange County Register. Wszystkie gazety są własnością Alden Global Capital. Chociaż OpenAI, właściciel ChatGPT, “kiedyś twierdził, że jest organizacją non-profit, jego niedawna wycena na 90 miliardów dolarów podkreśla, że tak już nie jest” – czytamy w pozwie. Copilot Microsoftu, wcześniej znany jako Bing Chat, pomógł zwiększyć kapitalizację rynkową giganta technologicznego o bilion dolarów tylko w ubiegłym roku. Wydawcy domagają się odszkodowania i zwrotu nieokreślonej kwoty; powstrzymania firm programistycznych przed naruszaniem ich treści; oraz procesu przed ławą przysięgłych. Zażądali również “zniszczenia” modeli i zestawów szkoleniowych, które zawierają prace wydawców.

Read more

Polska: wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego

Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu Jarosława Kaczyńskiego. Wniosek ma związek z wydarzeniami z 10 kwietnia pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej. Prezes PiS miał wtedy zabrać i zniszczyć jeden z wieńców. Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak odniósł się do wniosku we wpisie na platformie x: „Obrzydliwe prowokacje wymierzone w Jarosława Kaczyńskiego i wszystkie osoby, które straciły bliskich w Smoleńsku są gloryfikowane przez rządzących, a próby walki z tymi prowokacjami są karane. To białoruskie standardy i okrucieństwo” – napisał Mariusz Błaszczak. Do sprawy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, który na portalu x zapowiedział rozliczenie osób łamiących prawo. „Tak jak deklarowałem wcześniej – każde złamanie prawa zostanie rozliczone. Policja robi swoje, nawet jeśli nie jest to tak ‘spektakularne i widowiskowe’ jak niektórzy by oczekiwali. Bezkarność PiS się skończyła. I tak pozostanie” – napisał szef MSWiA. Jak informuje stacja radiowa RMF FM, pierwotnie właściciel wieńca, składając zawiadomienie na policji, oszacował jego wartość na ponad 800 złotych, ale nie dostarczył dowodu zakupu, więc ostatecznie wieniec wyceniono na 400 złotych. Sprawę zakwalifikowano jako wykroczenie. Jarosław Kaczyński może odpowiedzieć za zniszczenie i kradzież wieńca, jeśli Sejm pozbawi go immunitetu. Sprawą zajmie się sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

Read more

Polska: próba podpalenia synagogi w Warszawie

W nocy doszło do próby podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie, jedynej stołecznej synagogi, która przetrwała II wojnę światową. W budynek rzucono “koktajlem Mołotowa”, który opalił jedynie jego elewację, a ogień nie dostał się do środka.  Rano o zdarzeniu poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. “Rabin Schudrich pisze. że ktoś próbował podpalić synagogę Nożyków przy pomocy koktajlu Mołotowa. Dzięki Bogu nikt nie ucierpiał. Ciekawe kto nam próbuje zakłócić rocznicę wstąpienia do UE. Może ci sami, którzy bazgrali gwiazdy Dawida w Paryżu?” – czytamy we wpisie szefa polskiej dyplomacji. Następnie atak potępił prezydent Andrzej Duda. “Nie ma w Polsce miejsca na antysemityzm! Nie ma w Polsce miejsca na nienawiść” – napisał na portalu X Andrzej Duda.  Ambasada Stanów Zjednoczonych także potępiła próbę podpalenia. “Jesteśmy solidarni z członkami Synagogi i całą społecznością żydowską w Polsce. Wspieramy wszystkich tych, którzy działają na rzecz zwalczania antysemityzmu” – napisano w oświadczeniu. Po południu podczas konferencji prasowej przedstawiciele władz państwa i stolicy, społeczności żydowskiej i muzułmańskiej oraz Episkopatu, a także ambasadorowie USA i Izraela wspólnie potępili próbę podpalenia warszawskiej synagogi Nożyków. Podczas konferencji prasowej pod synagogą społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy minister Alvin Gajadhur powiedział w jego imieniu, że w Polsce nie ma miejsca na antysemityzm i nienawiść.  “Nigdy więcej” – powiedziała posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz. Przewodnicząca sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz członkini grupy parlamentarnej Polska-Izrael zapewniła o stanowczym sprzeciwie wobec antysemityzmu, przemocy i nienawiści. Podkreśliła, że do ataku doszło na 16 dni przed 81 rocznicą spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi w Warszawie. “Nie ma miejsca w Polsce na antysemityzm, nie ma miejsca na nienawiść rasową, na nienawiść religijną, nie ma miejsca na przemoc wobec Żydów w Polsce” – powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz. Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy wyraziła sprzeciw wobec ataku w imieniu prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego. Przypomniała, że niedawno w stolicy odbyły się obchody 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Wyraziła również nadzieję na ujęcie i ukaranie sprawców.  Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski potępił atak i powiedział, że warszawska synagoga Nożyków jest symbolem przetrwania. Na konferencji obecny był również ambasador Izraela Jakow Liwne, który wezwał do…

Read more