Dzień Polonii i Polaków za Granicą

0
Fot. Kancelaria Premiera
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

2 maja to Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Najwięcej Polaków na obczyźnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że dziesięć milionów Amerykanów deklaruje polskie korzenie.

Polacy w Stanach Zjednoczonych mieszkają od wschodniego do zachodniego wybrzeża. Polonia jest także na Hawajach i Alasce. Za ocean emigrowali przede wszystkim w dwudziestym wieku, zaraz po drugiej wojnie światowej oraz w latach osiemdziesiątych. W USA działają polonijne rozgłośnie radiowe, wychodzą polskojęzyczne gazety. W ostatnich latach spora część rodaków z północy przenosi się na Florydę. Decydują o tym względy ekonomiczne, przede wszystkim niższe podatki oraz łagodniejszy klimat. Najważniejszą polską organizacją w Stanach Zjednoczonych jest Kongres Polonii Amerykańskiej.

Podsumowaniem Święta Flagi i Polonii będzie sobotnia chicagowska trzeciomajowa parada. W samym sercu Wietrznego Miasta odbędzie się po raz 133.

Samo święto jak powiedział Edgard Czesław Skarżyński, prezes fundacji Polonia Union, to święto wielkiej wspólnoty, która łączy miliony Polaków poza granicami Polski:

“Nasi rodacy rozsiani po świecie są znakomitymi ambasadorami polskości, warto sobie uświadomić, że jest nas Polaków razem blisko sześćdziesiąt milionów. Owe dziedzictwo naszej historii, trudnej, ale i chlubnej, zawsze będzie nas mocno łączyć” – podkreślił prezes Skarżyński.

Dzięki staraniom fundacji Polonia Union, od 2012 roku między innymi potomkom Polaków zesłanych do Kazachstanu łatwiej jest uzyskać obywatelstwo. Wówczas Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że uznanie osób pochodzenia polskiego za obywateli Polski jest zgodne z konstytucją i ma to być określone w ustawie. Od tego czasu obowiązują przepisy, które umożliwiają przywrócenie tym osobom obywatelstwa Polski na mocy korzeni polskich, zgodnie z zasadą prawa krwi. 

Według szacunków fundacji Polonia Union, około 4 milionów Polaków mieszkających na wschodzie – na Białorusi, Litwie, Ukrainie, w Rosji i Kazachstanie – ma prawo do uzyskania obywatelstwa polskiego.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!