Prezydent A.Duda o Dniu Flagi

0
Fot. Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do Polaków, aby w Dniu Flagi zgromadzili się „przy Biało-Czerwonej”. „Jesteśmy dumni z naszej historii, a tym, co łączy wszystkie pokolenia Polaków są nasze narodowe symbole. W tych majowych, świątecznych dniach, wszyscy zgromadźmy się przy Biało-Czerwonej” – czytamy we wpisie Andrzeja Dudy na portalu x.

Dzień Flagi to święto ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne – 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie.

Biel na kokardzie narodowej symbolizowała dobro i czystość dążeń narodu polskiego, zaś czerwień – dostojność i majestat polskich władców. “Flagę polską ustanowiono 1 sierpnia 1919 roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Wtedy postanowiono, że flaga będzie się składała z dwóch poziomych pasów: górnego białego i dolnego czerwonego, w równych proporcjach. Proporcje flagi ustalono wtedy na 5:8” – mówi Krzysztof Jasieński, Prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego

Od drugiego maja 2004 roku każdy Polak może swobodnie eksponować polską flagę każdego dnia. Wcześniej, w czasach PRL symbol narodowy obowiązkowo wywieszano na przypadające pierwszego maja święto pracy. Następnego dnia flagi musiały zniknąć, tak, aby żadna nie była eksponowana w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!