Illinois: biuro gubernatora poinformowało, że J.B. Pritzker otrzymał pozytywny test na koronawirusa
We wtorek biuro Gubernatora J.B Pritzkera ogłosiło, że przeszedł pozytywny test na obecność COVID-19 i doświadcza łagodnych objawów. Pritzker wykonywał rutynowe badannie przesiewowe na koronawirusa. W zeszłym tygodniu Pritzker wziął udział w spotkaniu w Białym Domu z okazji uchwalenia dwupartyjnej ustawy o bezpieczeństwie broni, a następnie spędził drugą część tygodnia w Maine na spotkaniu Krajowego Stowarzyszenia Gubernatorów, po czym udał się na Florydę, by w sobotę wygłosić przemówienie na zbiórce pieniędzy dla stanowej Partii Demokratycznej. Pritzker wycofał wiele swoich mandatów dotyczących covidowych restrykcji w ciągu ostatniego roku. Niektórzy zakwestionowali decyzję gubernatora w zeszłym tygodniu, aby zakończyć wymóg szczepień przeciwko koronawirusowi dla studentów i pracowników uczelni oraz zmniejszyć wymagania dotyczące testów dla nieszczepionych pracowników służby zdrowia w obszarach, gdzie wirus nie rozprzestrzenia się szybko. Te decyzje zostały podjęte pomimo obaw o wzrost nowego podwariantu omicron, który jest najbardziej przenoszoną wersją wirusa, nawet wśród ludzi z ochroną immunologiczną od szczepionek lub niedawnego zakażenia. W swoim wpisie na Twitterze Pritzker powiedział, że dzięki szczepionkom i lekom przeciwwirusowym, które mu przepisano, “znacznie szybciej wyzdrowieje” i podziękował tym, którzy życzyli mu zdrowia. Biuro podało, że Gubernatorowi został przepisany lek przeciwwirusowy Paxlovid. Otrzymał on jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson w marcu w 2021 roku, a następnie dwie dawki przypominające.
Read moreIllinois: koniec nakazu szczepień przeciw COVID-19 dla studentów i wykładowców
W środę, J.B. Pritzker ogłosił zakończenie obowiązywania zarządzenia o nakazie szczeczepień przeciwko COVID-19 w stanie Illinois dla studentów i wykładowców uczelni oraz łagodzi niektóre wymagania dotyczące testów dla niezaszczepionych pracowników służby zdrowia. Decyzja gubernatora nie zmienia wymagań dotyczących szczepień i badań, które obowiązywały od zeszłego roku w szkołach podstawowych i średnich oraz w przedszkolach. Według nowych wytycznych, pracownicy placówek opieki zdrowotnej, z wyjątkiem placówek opieki długoterminowej, którzy nie są w pełni zaszczepieni, będą musieli nadal poddawać się cotygodniowym testom, ale tylko wtedy, gdy znajdują się w okręgach o wysokim poziomie transmisji koronawirusa. Zgodnie z dotychczasowymi zasadami wszyscy pracownicy musieli być testowani co tydzień, niezależnie od tego, gdzie znajdował się ośrodek. Zasady dotyczą placówek certyfikowanych przez Centers for Medicare & Medicaid Services. W domach opieki i innych placówkach opieki długoterminowej pracownicy, którzy nie są w pełni zaszczepieni, będą musieli wykonywać testy dwa razy w tygodniu na obszarach o znacznym lub wysokim poziomie zarażenia oraz raz w tygodniu na obszarach o umiarkowanym zarażeniu . W obszarach o niskiej transmisji nie będą wymagane żadne testy. Zgodnie z zarządzeniem J.B. Pritzkera, testom nie będą musieli się już poddawać także pracownicy ratownictwa medycznego.
Read moreAustralia: czwarta dawka szczepionki na Covid-19
Wszyscy mieszkańcy Australii powyżej 30. roku życia będą mogli przyjąć czwartą dawkę szczepionki na Covid-19. Taką decyzję podjął tamtejszy rząd. Do tej pory czwartą dawkę szczepionki zalecano osobom powyżej 50. roku życia. Instytucja koordynująca szczepienia uznała jednak, że osoby po 30-tce mogą przyjąć czwartą dawkę w celu zwiększenia odporności, choć działanie prepartu może być u nich ograniczone. W Australii rozprzestrzeniają się warianty BA.4 i BA.5 koronawirusa. W ciągu ostatniego miesiąca liczba hospitalizowanych wzrosła o przeszło tysiąc i wynosi około 3900. 140 chorych jest na oddziałach intensywnej terapii. W Australii zaszczepiło się do tej pory przeszło 95 procent obywateli w wieku powyżej 16 lat.
Read moreFrancja: ponad 200 tys. zakażeń koronawirusem, powrót maseczek na południu kraju
We Francji nabiera impetu siódma fala pandemii koronawirusa. Minionej doby odnotowano tam ponad 200 tysięcy zakażeń. Na południu kraju władze niektórych miast podjęły decyzję o przywróceniu obowiązku noszenia maseczek. Francuskie władze sanitarne poinformowały o wykryciu 206 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich 24 godzin. To najwyższe dane od czterech miesięcy. Liczba zachorowań wzrosła o ponad 100 tysięcy w ciągu trzech tygodni. “Dotknięty jest obecnie cały kraj, ale wskaźnik zachorowań jest najwyższy w regionie Paryża” – poinformował szef resortu zdrowia François Braun. Dodał, że trudno w tej chwili przewidzieć, kiedy nastąpi szczyt fali. “Naukowcy mówią o dwóch lub trzech tygodniach, ale zaznaczają, że prognozy są niepewne” – powiedział minister zdrowia. Rząd nie podjął na razie decyzji o przywróceniu obostrzeń, ale zarekomendował noszenie maseczek w ogólnodostępnych miejscach. “Wkrótce rząd będzie musiał zaostrzyć przepisy, ponieważ widzimy, że siódma fala gwałtownie rośnie” – stwierdził mer Nicei Christian Estrosi. Ogłosił, że od poniedziałku w kilkunastu miastach na Lazurowym Wybrzeżu zostanie wprowadzony nakaz noszenia maseczek w środkach transportu publicznego. Obecnie wymóg ten obowiązuje tylko w placówkach medycznych.
Read moreNowy Jork – Broadway: od lipca zniesiony wymóg noszenia masek podczas spektaklów teatralnych
Stowarzyszenie Broadwayowskich Teatrów w Nowym Jorku ogłosiło we wtorek, że znosi wymóg noszenia masek na widowniach. Restrykcja ma przestać obowiązywać od początku lipca. Zgodnie z oświadczeniem stowarzyszenia, które reprezentuje producentów z Broadwayu, wprowadzone zasady będą co miesiąc obserwowane zgodnie z najnowszymi danymi dotyczącymi Covid-19. Producenci teatralni od dłuższego czasu twierdzą, że nakaz noszenia masek ma negatywny wpływ na sprzedaż biletów na spektakle, w oświadczeniu jednak stowarzyszenie zachęca do dalszego zakładania masek na widowni. Jest to kolejne zniesienie restrykcji w ciągu ostatnich paru miesięcy. W maju większość teatrów na Broadwayu zniosła wymóg przedstawiania przez widzów dowodu szczepienia przy wejściu do obiektów.
Read moreZgoda w UE na przedłużenie o rok ważności certyfikatów covidowych
Jest zgoda w Unii Europejskiej na wydłużenie obowiązywania certyfikatów covidowych do końca czerwca przyszłego roku. Porozumienie w tej sprawie osiągnęli negocjatorzy unijnych rządów i Europarlamentu. Te ustalenia muszą jeszcze potwierdzić państwa członkowskie i europosłowie, ale będzie to już tylko formalność. Obecne przepisy dotyczące dokumentów z informacją o szczepieniu, negatywnym wyniku testu, lub przebytym zakażeniu wygasają wraz z końcem czerwca. Przedłużenie certyfikatów o rok zaproponowała Komisja Europejska tłumacząc, że covid jest jeszcze obecny i nie ma możliwości określenia wpływu ewentualnego wzrostu zakażeń w drugiej połowie tego roku lub pojawienia się nowych wariantów. Negocjatorzy unijnych krajów i Europarlamentu zgodzili się z propozycją Komisji, ale dodali zastrzeżenie – po sześciu miesiącach, czyli przed końcem tego roku nastąpi przegląd systemu w oparciu o najnowsze dane naukowe Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. Jeśli zapadanie decyzja że certyfikaty covidowe nie są już potrzebne bo sytuacja epidemiczna na to pozwala, wtedy Unia ostatecznie z nich zrezygnuje.
Read moreKoniec testów na Covid dla podróżnych do USA
Amerykański rząd znosi obowiązek testów na Covid-19 dla osób przybywających do USA drogą lotniczą. Decyzja ma zostać oficjalnie ogłoszona jeszcze dziś i będzie obowiązywać od niedzieli. Od grudnia ubiegłego roku osoby przybywające do Stanów Zjednoczonych miały obowiązek uzyskania negatywnego wyniku testu na Covid-19 przeprowadzonego w ciągu 24 godzin poprzedzających rozpoczęcie podróży. Od północy z soboty na niedzielę czasu waszyngtońskiego obowiązek ten zostaje zniesiony. Przedstawiciele amerykańskiego rządu zastrzegli, że Centrum Kontroli i Prewencji Chorób podda ocenie skutki tej decyzji w ciągu 90 dni i że w razie pojawienia się kolejnego wariantu koronawirusa obowiązek testów może zostać przywrócony. Na zniesienie wymagania negatywnego wyniku testu na Covid-19 naciskały amerykańskie linie lotnicze oraz przemysł turystyczny. Przy przekraczaniu granicy lądowej USA obowiązku poddania się testowi na Covid nie było.
Read moreWe Włoszech przestał obowiązywać covidowy Green Pass
Przy wjeździe do Włoch od dziś nie trzeba okazywać certyfikatu potwierdzającego szczepienie przeciwko COVID-19, przebycie choroby, ani negatywnego wyniku testu. Za dwa tygodnie przestanie obowiązywać szereg dalszych restrykcji. Od dziś przybywających do Włoch nie obowiązują żadne ograniczenia covidowe. 1 maja wycofano formularze umożliwiające zlokalizowanie przybywających na terenie Italii. Natomiast od 15 czerwca nie trzeba będzie zakładać maseczek w środkach transportu na dłuższych trasach – w samolotach, na promach i statkach, a także w pociągach dalekobieżnych. Minister zdrowia zapowiedział również zniesienie nakazu noszenia maseczek w kinach i teatrach, ale będzie on obowiązywał uczniów podczas końcowych egzaminów szkolnych, w tym matury. Być może wymóg zostanie utrzymany w transporcie lokalnym – w metrze, autobusach i tramwajach. Wczoraj we Włoszech stwierdzono 7,5 tysiąca nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 62 osoby.
Read moreChiny: Szanghaj zostanie otwarty po 2 miesiącach całkowitego lockdownu
Władze Szanghaju poinformowały, że podejmą kroki w celu otwarcia największego Chińskiego miasta po dwóch miesiącach całkowitego lockdownu, który zdławił gospodarkę i w dużej mierze zamknął miliony ludzi w ich domach. We wtorek zastępca Burmistrza Zong Ming powiedziała na konferencji prasowej dotyczącej wybuchu epidemii w mieście, że przywrócona ma zostać komunikacja miejska i metro oraz główne połączenia pociągowe do innych miast w Chinach. ” Epidemia została skutecznie opanowana” powiedziała, dodając, że miasto rozpocznie proces pełnego przywracania pracy i życia w środę. Szkoły zostaną ponownie otwarte dla ostatnich dwóch klas liceum i trzeciej klasy gimnazjum, ale uczniowie mogą zdecydować, czy chcą uczęszczać do nich osobiście. Inne klasy i przedszkola pozostają zamknięte. Jak poinformował urząd turystyczny w Szanghaju, w środę zostaną ponownie otwarte obiekty turystyczne na świeżym powietrzu, a pod koniec czerwca obiekty wewnątrz budynków. Wycieczki grupowe z innych prowincji będą mogły ponownie skorzystać z oferty, gdy miasto wyeliminuje wszystkie strefy wysokiego i średniego ryzyka zachorowania na wirusa. W ostatnich dniach władze Szanghaju powoli zaczęły rozluźniać restrykcje otwierając małe centra handlowe czy markety. Niektórzy mieszkańcy dostali pozwolenia na jednorazowe kilkugodzinne wyjścia. Podczas rozmów online obywatele Szanghaju wyrażają zarówno radość jak i ostrożność co do znoszonych restrykcji pierwszy raz od całkowitego zamknięcia miasta w Marcu. Wtedy władze wprowadziły duszącą blokadę całego miasta w ramach chińskiej strategii “zero-COVID”, która ma na celu zlikwidowanie wszelkich ognisk choroby poprzez masowe testy i izolację w scentralizowanych placówkach każdego, kto zostanie zarażony. Ponad pół miliona mieszkańców 25-milionowego miasta wciąż nie będzie mogło wyjść w środę na zewnątrz – 190 tys. osób nadal przebywa w strefach zamkniętych, a kolejne 450 tys. w strefach kontrolowanych z powodu ostatnich przypadków.
Read moreFrancja znosi obowiązek noszenia maseczek ochronnych w transporcie zbiorowym
Francja znosi obowiązek noszenia maseczek ochronnych w transporcie zbiorowym. Władze zastrzegają jednak, że zasłanianie twarzy w tych miejscach jest nadal zalecane. Francuski resort zdrowia podkreśla, że epidemia koronawirusa jeszcze się nie skończyła. Francuskie władze zlikwidowały obowiązek noszenia maseczek ochronnych w transporcie miejskim, w taksówkach, a także w transporcie dalekobieżnym. Nakaz zasłaniania twarzy w tych miejscach obowiązywał od ponad dwóch lat. Noszenie maseczek pozostaje obowiązkowe tylko w placówkach zdrowia takich jak gabinety lekarskie i szpitale.Od kilku tygodni francuskie władze mówią o wyraźnej poprawie sytuacji epidemicznej w kraju. W ciągu ostatnich pięciu tygodni liczba dziennych zachorowań zmniejszyła się ze 130 tysięcy do 30 tysięcy. Resort zdrowia ostrzega jednocześnie przed możliwym nawrotem epidemii związanym z pojawieniem się nowych wariantów koronawirusa w Republice Południowej Afryki. Zdaniem francuskich ekspertów nowe odmiany wirusa Sars-Cov-2 mogą stać się dominujące w Europie za kilka miesięcy.
Read more








