Belgia – pół roku więzienia i 1600 euro kary za sfałszowany certyfikat covidowy

Pół roku więzienia i 1600 euro kary za sfałszowany certyfikat covidowy w Belgii. Taki wyrok usłyszało 10 pasażerów, którzy zostali zatrzymani w kwietniu ubiegłego roku na międzynarodowym lotnisku w Brukseli z fałszywymi dokumentami. Jedna osoba, która wcześniej została skazana za podrabianie certyfikatów usłyszała wyrok ośmiu miesięcy więzienia.   W sumie na lotnisku Zaventem zatrzymanych zostało 820 pasażerów, którzy starali się wylecieć z Belgii okazując fałszywe dokumenty. Większość z nich zapłaciła na miejscu mandat w wysokości 750 euro i uniknęła w ten sposób sprawy w sądzie.

Read more

Chicago: 7 osób oskarżonych o defraudację 16 mln dolarów z pakietu pomocowego COVID-19

Siedem osób z aglomeracji Chicago zostało oskarżonych przez prokuraturę federalną o defraudację 16 milionów dolarów przyznawanych małym firmom w ramach programu pomocy finansowej w związku z pandemią COVID-19 – Economic Injury Disaster Loan (EIDL). Oskarżeni o oszustwa internetowe i pranie pieniędzy to: 34-letni Maja Nikolic z Brookfield, 34-letni Marko Nikolic z La Grange, 37-letni Nebojsa Simeunovic z Lyons, 33-letni Mijajlo Stanisic z Willowbrook oraz 33-letni Branko Aleksic, 31-letni Milica Sumakovic i 32-letni Dorde Todorovic, wszyscy z Chicago. Oskarżeni mieli składać wnioski o pomoc w ramach programu EIDL, twierdząc, że są właścicielami kilku firm w Illinois i na Florydzie. Dokumenty zawierały jednak nieprawdziwe informacje m.in. o pracownikach i dochodach firm. Grupie udało się w ten sposób wyłudzić 16 milionów dolarów.  Oskarżonym grozi do 40 lat pozbawienia wolności. Sprawa będzie rozpatrywana w sądzie federalnym w Chicago. Nie wyznaczono jeszcze daty jej rozpoczęcia.

Read more

Polska: “Chcę zrozumieć”

Minister zdrowia Adam Niedzielski zainaugurował kampanię społeczną promującą szczepienia przeciw COVID-19. Szef resortu zdrowia powiedział, że nowa inicjatywa “Chcę zrozumieć” to zmiana narracji mówienia o szczepieniach. Polega na przekonywaniu do szczepienia i uszanowaniu tego, że decyzja o przyjęciu preparatu jest autonomiczna. “Cały czas stawiamy na dobrowolność szczepień” – wskazał minister Niedzielski. Wyjaśniał, że kampania “Chcę zrozumieć” będzie polegała na przedstawieniu wszystkich dokumentów, dowodów, argumentów rzeczowych, które udało się zgromadzić w czasie szczepień. “Zmianę charakteru kampanii zachęcającej do szczepienia można sprowadzić do tego, że do tej pory mówiliśmy: szczepmy się, a teraz będziemy mówili raczej w konwencji: co potrzebujesz wiedzieć, jakie informacje potrzebujesz zgromadzić, żeby podjąć autonomiczną decyzję” – mówił Niedzielski. Kampania rozpocznie się w przyszłym tygodniu. Jej głównym punktem będzie strona internetowa www.gov.pl/chcezrozumiec. Będzie na niej można znaleźć informacje, które mają rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące szczepienia przeciw COVID-19. Poza tym w mediach pojawią się specjalne spoty promujące szczepienia. Dobrowolność szczepień vs urzędowe e-skierowania Pomino zapewniania o dobrowolności szczepień przeciwko COVID-19, minister zapowiedział dziś także, że od najbliższego poniedziałku dzieci w wieku 5-11 lat będą mogły otrzymać pierwszą dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19. “Zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków, która dopuściła szczepienie dla przedziału wiekowego 5-11 lat szczepionką w wersji junior, my również od 3 października będziemy dopuszczali szczepienie pierwszą dawką przypominającą w tej grupie wiekowej” – mówił szef resortu zdrowia. Minister Niedzielski dodał, że w najbliższym czasie, na przełomie 2 i 3 października, zostanie wystawionych niemal pół miliona e-skierowań dla osób w tym wieku, które przeszły przez podstawowy schemat szczepienia. Od 16 września na drugą dawkę przypominającą przeciw COVID-19 mogą zaszczepić się osoby powyżej 12. roku życia, które pierwszą dawkę przypominającą przyjęły przynajmniej trzy miesiące wcześniej.

Read more

Prezydent Chin spotka się z Putinem podczas swojej pierwszej zagranicznej podróży od czasu COVID-19

Prezydent Chin Xi Jinping spotka się z prezydentem Rosji Wladimirem Putinem podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Uzbekistanie. Do rozmowy przywódców dojdzie podczas pierwszej zagranicznej podróży prezydenta Chin od początku pandemii koronawirusa. Dwudniowy szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy odbędzie się w dniach 15 i 16 września w Samarkandzie. Do organizacji oprócz Rosji i Chin, należą również kraje Azji Centralnej: Uzbekistan, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan oraz Pakistan i Indie. W szczycie weźmie udział także indyjski premier Narendra Modi.  Przywódcy Chin i Rosji ostatni raz spotkali się na początku lutego 2022 roku podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Chiny do tej pory nie potępiły ataku Rosji na Ukrainę.  Ostatnią wizytę zagraniczną Xi Jinping złożył w styczniu 2020 roku w Birmie. Chińska strategia „zero covid” znacznie ograniczyła podróże dyplomatów z tego kraju w ciągu ostatnich dwóch lat. 

Read more

Chicago: do dystrybucji zostaną wprowadzone dwie uaktualnione szczepionki przeciw COVID-19

We wtorek burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot razem z Dr. Allison Arwady ogłosiły, że w mieście zostaną wprowadzone do dystrybucji dwie uaktualnione szczepionki przeciwko COVID-19, które zostały wyprodukowane specjalnie w celu zwalczania pod wariantów Omicron. Centrum Kontroli i Prewencji chorób  pospieszyło proces dostarczania po tym jak szczepionki otrzymały federalną zgodę na użycie.Stan Illinois otrzymał jak na razie 580 tys. dawek, z których 150 tys. przeznaczone jest na dystrybucję w Chicago. Kolejne dostawy oczekiwane są w następnych tygodniach. Nowe szczepionki Pfizer i Moderna nazwane zostały ”dwuwartościowymi”, co oznacza, że są kombinacją tych dwóch rodzajów. Więcej informacji na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej Vaccines.gov. Mieszkańcy Chicago mogą również dzwonić do miejskiego centrum telefonicznego zajmującego się COVID-19 pod numer 312-746-4835 

Read more

Szef firmy Pfizer z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19

60-letni Albert Bourla, szef koncernu farmaceutycznego Pfizer, producenta szczepionek przeciw COVID-19, otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Bourla, który przyjął cztery dawki szczepionki przeciw COVID-19 produkcji swojej firmy, napisał, że ma bardzo łagodne symptomy choroby i będzie się izolować. Przekazał także, że rozpoczął przyjmowanie leku Paxlovid, czyli jednego z dwóch preparatów przeciw koronawirusowi, które zostały dopuszczone do stosowania przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA). Albert Bourla jest zakażony subwariantem Omikronu BA.5, który dominuje obecnie w Stanach Zjednoczonych, stanowiąc prawie 90 procent przypadków zakażenia koronawirusem w USA. 

Read more

USA – A. Fauci ostrzega: “odsetek osób, które przyjęły dodatkowe dawki jest niezadowalający”

Główny doradca medyczny prezydenta Joe Bidena dr Anthony Fauci ostrzega: osoby, które nie są w pełni zaszczepione przeciwko koronawirusowi, w okresie jesieni i zimy, nabawią się kłopotów. Według epidemiologa odsetek osób zaszczepionych i tych, którzy zdecydowali się też na dodatkowe dawki jest w USA niezadowalający. Jak szacuje Kaiser Family Foundation, prawie 228 milionów, czyli około 70 procent Amerykanów, było nieszczepionych, nie otrzymało dwóch szczepionek lub pierwszej dawki przypominającej. Zgodnie z danymi Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), tylko 48,4 procent osób w wieku od pięciu lat i starszych pobrało pierwszą dawkę przypominającą, a drugą jedynie 30,9 procent. Za potencjalny powód takiej sytuacji Fauci uznał przekonanie, że wielu ludzi nie zalicza samych siebie do populacji wysokiego ryzyka, czyli osób starszych lub chorych. Jak jednak przestrzegał ci, którzy się zarażą, nawet bez większych komplikacji, przedłużają żywotność wirusa i umożliwiają jego większą adaptację. „Szczepionki wciąż są wyjątkowo skuteczne w zapobieganiu ciężkim chorobom, hospitalizacji i śmierci” – powiedział dr Anthony Fauci.

Read more

Illinois: ponad 10 mln $ odszkodowania dla pracowników zwolnionych z powodu sprzeciwu wobec szczepień

NorthShore University HealthSystem zgodził się zapłacić 10,3 miliona dolarów odszkodowania zwolnionym z pracy 14 pracownikom, którzy sprzeciwiali się zaszczepieniu się na koronawirusowa z powodów religijnych. Ugoda, która została złożona w sądzie federalnym dla Północnego Dystryktu Illinois, musi być jeszcze zatwierdzona przez sędziego.  W ramach ugody NorthShore zgadza się ponownie zatrudnić pracowników, którzy zostali zwolnieni z pracy. NorthShore szacuje, że w okresie od 1 lipca 2021 do 1 stycznia tego roku, około 523 pracownikom odmówiono religijnych zwolnień z obowiązkowego szczepienia. Spośród tych osób, 269 zostało zwolnionych lub same zrezygnowały one z pracy. Jeśli porozumienie o ugodzie zostanie zatwierdzone przez sąd, pracownicy, którzy zostali zwolnieni lub zrezygnowali z pracy, otrzymają po około 25 tysięcy dolarów każdy, a pracownicy, którzy otrzymali szczepionki po odrzuceniu ich wniosków o zwolnienie z powodów religijnych, mogą otrzymać po około 3 tysiące dolarów. 13 głównych powodów otrzyma po dodatkowe 20 tysięcy dolarów każdy.  Liberty Counsel, organizacja reprezentująca pracowników, twierdzi, że umowa jest pierwszą tego typu ugodą zbiorową w kraju, przeciwko prywatnemu pracodawcy, dotyczącą obowiązkowego szczepienia na koronawirusa. W styczniu Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych podtrzymał federalny wymóg, zgodnie z którym szpitale w całym kraju mogą wymagać od swoich pracowników obowiązkowych szczepień na COVID-19, chyba że pracownicy ci otrzymali zwolnienie z powodów medycznych lub religijnych.

Read more

Biały Dom: objawy COVID-19 u prezydenta J. Bidena prawie całkowicie ustąpiły

Biały Dom poinformował, że stan zakażonego koronawirusem Joe Bidena znacznie się poprawił i większość objawów ustąpiła. Prezydenta USA nadal pozostaje w izolacji i pracuje zdalnie. W codziennym raporcie na temat stanu zdrowia Joe Bidena, prezydencki lekarz Kevin O’Connor poinformował, że amerykański przywódca niemal całkowicie powrócił do zdrowia. Jedyne objawy jakie odczuwa to lekka niedrożność nosa i chrypka.“Jego tętno, ciśnienie krwi i temperatura pozostają całkowicie w normie. Poziom tlenu jest idealny, płuca są czyste” – napisał O’Connor. Prezydencki lekarz poinformował, że Joe Biden jest zakażony wariantem BA5 koronawirusa i że podawany jest mu antywirusowy lek PAXLOVID.  Według planu dnia opublikowanego przez Biały Dom, prezydent USA wziął telefonicznie udział w briefingu na temat bezpieczeństwa narodowego. Dziś spotka się jeszcze wirtualnie z czarnoskórymi komendantami policji. Biały Dom zapewnia, że na bieżąco będzie informował o stanie zdrowia Joe Bidena.

Read more

Biały Dom: prezydent Joe Biden z umiarkowanymi objawami koronawirusa

Biały Dom poinformował, że stan zakażonego koronawirusem prezydenta USA Joe Bidena się poprawił, choć nadal odczuwa on umiarkowane objawy Covid-19. Amerykański przywódca przebywa w izolacji – odpoczywa, ale też pracuje. Lekarz prezydenta USA Kevin O’Connor poinformował, że wczoraj Joe Biden miał lekką gorączkę (37,4 C). Po podaniu acetaminofenu temperatura wróciła do normy. Prezydent USA nadal odczuwa zmęczenie, ma katar i od czasu do czasu kaszel. Dziś pojawiła się u niego chrypka. 79-letniemu przywódcy USA podawany jest lek antywirusowy Paxlovid. „Prezydent jest w pełni zaszczepiony i po dwóch dawkach przypominających. Spodziewam się pozytywnego wyniku leczenia, jak w przypadku wszystkich maksymalnie zabezpieczonych pacjentów” – oświadczył O’Connor dodając, że Joe Biden nie ma żadnych niepokojących objawów – ciśnienie krwi, tętno i poziom tlenu są w normie.  Biały Dom podkreśla, że będzie na bieżąco i w pełni informować o stanie zdrowia prezydenta podczas jego choroby.

Read more