Opuszczone flagi w USA na cześć ofiar Covid

Dla upamiętnienia miliona śmiertelnych ofiar pandemii Covid w USA, prezydent Joe Biden nakazał opuszczenie do połowy masztu flag na budynkach państwowych. W wydanym przez Biały Dom oświadczeniu Biden zapowiedział kontynuowanie walki z pandemią poprzez szczepienia, testy i leczenie.  „Dziś odnotowujemy tragiczny moment: milion amerykańskich istnień ludzkich utraconych w wyniku COVID-19” – napisał Joe Biden dodając, że pandemia Covid na zawsze zmieniła życie wielu rodzin, lokalnych społeczności oraz narodu. „Jill i ja modlimy się za każdą z tych osób” – zapewnił prezydent USA. Zaznaczył, że Ameryka nie może zobojętnieć wobec pandemii. „Musimy zachować czujność wobec pandemii i zrobić wszystko, co w naszej mocy, by ocalić jak najwięcej istnień ludzkich dzięki większej liczbie testów, szczepionek i terapii” – stwierdził Biden i wezwał kongres do przyznania dodatkowych funduszy na walkę z pandemią. „Niech Bóg błogosławi milion Amerykanów, którzy odeszli oraz ich bliskich” – zakończył oświadczenie prezydent Joe Biden.

Read more

Francja: od poniedziałku bez obowiązku noszenia maseczek w transporcie publicznym

Francja zniesie obowiązek noszenia maseczek ochronnych w transporcie publicznym. Minister zdrowia Olivier Véran ogłosił, że przepis ten przestanie obowiązywać od poniedziałku. Polityk zaznaczył, że epidemia koronawirusa jeszcze się nie skończyła.  Szef resortu zdrowia Olivier Véran oświadczył, że od poniedziałku noszenie maseczek w transporcie publicznym nie będzie obowiązkowe, ale będzie nadal zalecane. “Sytuacja epidemiczna się poprawia. Wprawdzie nie wyszliśmy z piątej fali, a epidemia jeszcze się nie skończyła. Jednak liczba dziennych zakażeń maleje, a sytuacja w szpitalach się poprawia.” – tłumaczył minister zdrowia. Olivier Véran poinformował, że eksperci spodziewają się nawrotu epidemii jesienią z powodu nowych wariantów koronawirusa, które rozwijają się w Republice Południowej Afryki. Obecnie Francja notuje średnio 35 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem dziennie i ponad sto śmiertelnych przypadków każdej doby.

Read more

Polska: od 16 maja stan epidemii zostanie zniesiony

Od 16 maja stan epidemii w Polsce zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jednocześnie wskazał, że to nie jest zniesienie epidemii, tylko – jak powiedział – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, pokazujące, że panuje zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku i ocena ryzyka jest zdecydowanie lepsza. Jak podkreślił szef resortu zdrowia liczba zakażeń i hospitalizacji spada i według prognoz w najbliższych miesiącach ten kierunek się utrzyma. Resort cały czas monitoruje sytuację. Najnowsze dane to 611 nowych przypadków koronawirusa, w ciągu ostatnich dwóch tygodni średnia liczba nowych zakażeń jest poniżej tysiąca.  Minister Niedzielski zaznaczył, że prawdziwym testem, w jakim miejscu z epidemią jesteśmy, będzie jesień. Dlatego stan zagrożenia epidemicznego będzie obowiązywał co najmniej do września.

Read more

WHO twierdzi, że na COVID-19 zmarło niemal 15 mln osób

Niemal 15 milionów osób na całym świecie zmarło dotąd na COVID-19. Takie dane podaje Światowa Organizacja Zdrowia. To trzykrotnie więcej niż w oficjalnych statystykach. Specjaliści z WHO zebrali dane z placówek medycznych, a także dokonali symulacji matematycznych. Na podstawie skomplikowanych obliczeń uznali, że w pierwszych dwóch latach pandemii koronawirus zabił 14,9 miliona osób. “Nasze szacunki wahają się od 13,3 milionów do 16,6 milionów. Do WHO zgłoszono w sumie niemal 4,5 miliona zgonów, co oznacza, że tych niezanotowanych przypadków, które zakończyły się śmiercią jest ponad 9 milionów. Czyli umarło 3 razy więcej osób niż sądziliśmy” – mówi analityk WHO William Msemburi. Do swoich wyliczeń specjaliści włączyli też przypadki zgonów, które nie były bezpośrednio spowodowane przez koronawirusa. Chodzi na przykład o osoby, które zmarły, bo przepełnione szpitale nie były w stanie im pomóc. Według WHO, najwięcej osób umarło na COVID-19 w najbiedniejszych krajach. Wśród ofiar jest 57 procent mężczyzn i 43 procent kobiet. Specjaliści z WHO liczyli, jak wiele więcej osób umarło na świecie w ciągu dwóch lat pandemii w porównaniu ze średnią z poprzednich lat. Najwyższy odsetek takich właśnie zgonów zanotowano w Egipcie, w Indiach i w Pakistanie.

Read more

Illinois: pomoc dla posiadaczy domów, którzy zalegają z płatnościami w wyniku pandemii COVID-19

Gubernator JB Pritzker odbył spotkanie z szefami Stanowego Urzędu Rozwoju Mieszkalnictwa (IHDA) aby przypomnieć o działającym Funduszu Pomocowym dla właścicieli domów w stanie Illinois (ILHAF), który otwiera pomoc w kwocie 30 tysięcy dolarów dla posiadaczy domów, którzy zalegają z opłacaniem rachunków w wyniku problemów finansowych spowodowanych pandemią COVID-19. Pełna kwota którą dysponuje fundusz to 309 milionów dolarów i ma ona pokrywać zaległości w spłacie: hipotek, podatków, ubezpieczeń oraz opłat stowarzyszeniowych poszczególnych właścicieli domów lub mieszkań.  Ponad 5000 właścicieli domów borykających się z opłatami zgłosiło się o wsparcie. Chcę aby mieszkańcy Illinois wiedzieli, że wciąż są dostępne aplikacje dla tysięcy osób” – powiedział gubernator JB Pritzker.  Aby zakwalifikować się do programu, aplikujący musiał doświadczyć finansowych strat spowodowanych pandemią Covid-10 od 21 stycznia 2020 włącznie. Musi także posiadać i być zameldowany na adresie domu, być przynajmniej 30 dni zaległy z opłatami oraz posiadać dochód gospodarstwa domowego równy lub niższy niż 150%  od średniej dochodu dla obszaru. Program oferuje również wiele rozwiązań dla osób, które borykają się z barierami językowymi lub technologicznymi, zapewniając 35 agencji działających non-profit, prowadzących wsparcie w stanie Illinois.  Żeby wniosek został zaakceptowany, właściciele domów muszą się skonstultować z certyfikowanym doradcą mieszkaniowym lub z obsługą kredytów hipotecznych o opcje łagodzenia kredytu od  1 stycznia 2022 roku. Organy te muszą wydac list w którym będą wyszczególnione starania dotyczące rozwiązań zaległości. List ten jest wymagany do przeglądu osoby aplikującej. Osoby mogą list dostaczyć już po złożeniu aplikacji.  Potrzebne również będą:  dowód tożsamości, w tym prawo jazdy lub id, karta stałego pobytu lub inna forma dowodu tożsamości.  dowód posiadania gospodarstwa domowego, w tym deklaracje podatkowe, potwierdzenia  wypłaty lub inna dokumentacja.  dowód obłożenia, w tym m.in. wyciąg bankowy, rachunki za telefon komórkowy , wyciąg z karty kredytowej/debetowej lub inne. dowód właności, w tym m.in. rachunek spłaty podatku od nieruchomości, akt własności lub inne.  oświadczenia o zaległościach w tym m.in. oświadczenie o hipotece, oświadczenie o podatku od nieruchumości, oświadczenie o ubezpieczeniu lub o stowarzyszeniu z HOA/Condo Więcej informacji na stronie internetowej stanowej pomocy mieszkaniowej.www.illinoishousinghelp.org.  Termin składania aplikacji mija o 11:59 pm we Wtorek 31 Maja…

Read more

Włochy: obowiązek noszenia maseczki w pomieszczeniach przedłużony do 15 czerwca

Do 15 czerwca przedłużono we Włoszech obowiązek noszenia maseczki w pomieszczeniach zamkniętych. Jednocześnie od 1 maja będzie łatwiej turystom, bo nie będzie już obowiązywać okazywanie certyfikatu szczepień w hotelach i restauracjach.  Minister zdrowia Włoch, Roberto Speranza podpisał rozporządzenie o przedłużeniu obowiązku noszenia maseczki w kinach, teatrach, muzeach, w szpitalach, lokalach rozrywkowych i podczas halowych imprez sportowych. W środkach transportu publicznego: miejskich i dalekiego zasięgu maseczki wciąż trzeba będzie nosić. To oznacza, że pasażerowie samolotów do Włoch podczas całego lotu winni mieć zasłonięte nos i usta.   Od 1 maja przyjeżdżający do Włoch nie będą już musieli wypełniać Karty Lokalizacji Podróżnego. Tego samego dnia zostanie zniesiony także obowiązek okazywania certyfikatu szczepień w sklepach, restauracjach i instytucjach kultury. 

Read more

Illinois: koniec z maseczkami na lotniskach i w transporcie publicznym

Władze Illinois ogłosiły zniesienie zarządzenia o konieczności noszenia maseczek na lotniskach i w środkach transportu publicznego.  „Jestem dumny z pracy, jaką wykonał nasz stan, aby walczyć z COVID-19. Nadal nakłaniam mieszkańców Illinois do przestrzegania wytycznych CDC i, co najważniejsze, do zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi, aby chronić siebie i innych przed chorobą” – powiedział gubernator J.B. Pritzker.  Lokalne społeczności zachowują prawo do ustanowienia własnych decyzji w sprawach bezpieczeństwa sanitarnego, w tym wymogu dotyczącego noszenia masek w środkach transportu publicznego, poinformowało biuro gubernatora. Według stanowego Departamentu Zdrowia Publicznego Illinois (IDPH) blisko 73 procent mieszkańców Illinois jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, a ponad 81 procent otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki.

Read more

Floryda: zniesiono nakaz noszenia masek w samolotach i innych środkach transportu

Sędzia federalna z Tampy na Florydzie Kathryn Kimball Mizelle unieważniła narodowy nakaz noszenia maseczek w samolotach i innych środkach transportu publicznego. Mizelle uważa, że rozporządzenie przekracza uprawnienia amerykańskich urzędników służby zdrowia. Powiedziała, że Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) nie uzasadniły odpowiednio swojej decyzji co do nakazu oraz nie przestrzegały właściwych przepisów. Nakaz noszenia masek miał wygasnąć w poniedziałek, jednak jak mówi CDC niedawno przedłużyło go do 3 maja, aby poświęcić więcej czasu na zbadanie podwariantu omicrona BA2, który jest odpowiedzialny za większość obecnych zachorowań na COVID-19 w USA. 

Read more

Polska: Ministerstwo Zdrowia przestaje publikować codzienne raporty covidowe

Od jutra Ministerstwo Zdrowia nie będzie publikować codziennych raportów covidowych. Resort poinformował na Twitterze, cytując rzecznika resortu Wojciecha Andrusiewicza, że raporty będą teraz publikowane co tydzień w środy. Oznacza to, że najbliższa publikacja nastąpi 20 kwietnia. Cytowany przez ministerstwo rzecznik poinformował, że do zmiany dochodzi “w związku z cały czas spadającą liczbą zakażeń oraz idącym w ślad za tymi spadkami słabnącym zainteresowaniem opinii publicznej prezentacją bieżących danych covidowych”. W cotygodniowym raporcie będą też uwzględniane dane o hospitalizacjach chorych na Covid-19. W najnowszym, opublikowanym dziś w trybie codziennym raporcie, w Polsce potwierdzono 1201 zakażeń koronawirusem i 34 zgony.

Read more

Chicago: minął termin obowiązkowego szczepienia policjantów wyznaczony przez Lori Lightfoot

W środę minął, wyznaczony przez Lori Lightfoot, termin obowiązkowego szczepienia się chicagowskich policjantów. Z danych na poniedziałek 11 kwietnia, do rozporządzenia burmistrz nie dostosowało się 2,120 pracowników CPD. Nie wszystkim jednak niezaszczepionym grozi utrata pracy. 1,439 pracowników departamentu chicagowskiej policji otrzymało zwolnienie z obowiązku szczepień z powodów religijnych lub medycznych. Oznacza to, że 681 pracownikom CPD, czyli 5,5 procent wszystkich zatrudnionych, grozi zawieszenie w obowiązkach służbowych lub nawet utrata pracy. Jak dotychczas tylko 15 osób nie otrzymuje wynagrodzenia w związku z odmową zaszczepienia się. 571 oczekuje na rozpatrzenie ich wniosku o zwolnienie z obowiązku przyjęcia preparatu na koronawirusa z powodów religijnych lub medycznych.

Read more