Ambasador M.Brzezinski o pomocy dla Ukrainy i obecności wojsk USA w Polsce
Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski powiedział, że działania Polski i Polaków na rzecz pomocy dla Ukrainy są inspiracją dla całego świata. W swoim przemówieniu w ambasadzie USA w Warszawie Mark Brzeziński podziękował za zaangażowanie Polaków we wszelkie formy wsparcia dla Ukrainy. “Dla Polaków, to co się teraz dzieje, to jest odpowiednik roku 1939. Polacy robią niezwykłe rzeczy. W imieniu prezydenta Bidena i całego narodu amerykańskiego dziękuję całej Polsce. To jest bezpośrednie przesłanie skierowane na wasze ręce w imieniu prezydenta Bidena” – powiedział Mark Brzezinski. Ambasador przypomniał również obietnicę przywódcy USA dotyczącą stałej obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Zaznaczył, że umiejscowienie w Poznaniu stałego dowództwa 5. Korpusu armii USA oraz przygotowanie dodatkowych magazynów broni dla wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce pokazuje to przejaw solidarności Ameryki z Polską. Decyzję o utworzeniu w Polsce stałego dowództwa 5. Korpusu armii USA zapowiedział wczoraj podczas szczytu NATO prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Będzie się też prawdopodobnie wiązać ze zwiększeniem amerykańskiego personelu w Polsce.Podczas szczytu w Madrycie zdecydowano również, że NATO wyśle kolejne wojska na wschodnią flankę w Europie. Sojusz znacznie zwiększy też swoje siły szybkiego reagowania.
Read moreAmbasador Marek Magierowski spotkał się z prezydentem USA
Ambasador Polski w USA Marek Magierowski spotkał się z prezydentem Stanów Zjedoczonych Joe Bidenem. Wholeheartedly grateful, Mr. President, for this courtesy meeting. In these troubled times, and on the eve of @NATO summit in Madrid, our alliance remains as steadfast as ever. 🇵🇱🤝🇺🇸 @POTUS #StrongerTogether pic.twitter.com/H6WCoDoVH0 — Marek Magierowski (@mmagierowski) June 25, 2022 W swoim wpisie na Twitterze polski dyplomata podziękował za rozmowę i zapewnił o trwalych relacjach łączych nasze kraje.“Z całego serca dziękuję prezydentowi Bidenowi za to spotkanie. W tych trudnych czasach, w przededniu szczytu NATO w Madrycie, nasz sojusz pozostaje trwały” – napisał ambasador Marek Magierowski. Trzydniowy szczyt przywódców państw NATO rozpocznie się w najbliższy wtorek w Madrycie.
Read moreUSA: prezydent Joe Biden nominował Bridget Brink na ambasadora na Ukrainie
Prezydent Joe Biden nominował Bridget Brink na nową ambasador USA na Ukrainie – ogłosił Biały Dom. Jej nominację musi zatwierdzić jeszcze Senat. Obecnie kieruje ona amerykańską placówką na Słowacji. Bridget Brink pełni służbę dyplomatyczną od 25 lat. Była wiceambasadorem w Uzbekistanie o Gruzji, pracowała też na placówkach w Serbii i na Cyprze. Zna rosyjski. Wiadomość o planowanej nominacji wczoraj w Kijowie przekazał prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu amerykański sekretarz Stanu Antony Blinken. Od 2019 roku placówka USA w Kijowie nie jest obsadzona. Jak poinformował wczoraj w amerykańskiej stolicy Antony Blinken, w tym tygodniu amerykańscy dyplomaci mają wrócić do Kijowa ze Lwowa i z Polski, gdzie chronili się przed rosyjską agresją.
Read moreAmbasador USA w Polsce: “nigdy w przeszłości żaden kraj nie zrobił tyle dla uchodźców”
Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski udzielił wywiadu telewizji Al-Jazeera. Powiedział w nim m.in. że jest poruszony postawą Polaków wobec uchodźców z Ukrainy. Rosyjska wojna przeciw Ukrainie, amerykańskie wspieranie ochrony Polski i zaangażowanie Polaków w pomoc uchodźcom były tematami wywiadu Ambasadora @USAmbPoland dla Al Jazeera @AJEnglish. Zobacz cały wywiad:https://t.co/N4RUzGN9xO — US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) April 15, 2022 „Polska ma zasadę, by przyjąć wszystkich uchodźców z Ukrainy i umieścić ich w prywatnych domach. Nigdy w przeszłości żaden kraj nie zrobił tego dla uchodźców przybywających do jego granic. (…) Kiedy byłem ambasadorem w Szwecji, Szwedzi słusznie byli dumni z tego, że skutecznie przyjęli i zasymilowali milion uchodźców w ciągu 20 lat, a przecież ponad 2,5 miliona Ukraińców przekroczyło polską granicę w ostatnim miesiącu” – powiedział Mark Brzezinski. Dyplomata dodał, że Polacy mogliby odmówić pomocy Ukraińcom, ale zrobili dokładnie coś odwrotnego.
Read moreChicago Blackhawks: Bobby Hull nie jest już ambasadorem zespołu
W związku z zapowiadanymi zmianami w polityce klubu, właściciele Chicago Blackhawks podjęli decyzję o zerwaniu współpracy z byłym znakomitym zawodnikiem, członkiem Galerii Sław NHL, Bobby Hullem. W poniedziałek informację potwierdziły obie strony. Bobby Hull, do którego należy rekord klubu w ilości największej liczby strzelonych goli (604), pełnił funkcję ambasadora Blackhawks. Nie poinformowano o przyczynach podjęcia decyzji o zakończeniu współpracy pomiędzy stronami. Spekuluje się, że chodziło o oskarżenia Hulla przez jego byłe dwie żony o znęcanie się. W żadnej z tych spraw były hokeista nie stanął przed sądem i nie został skazany. Obecnie ambasadorami Chicago Blackhawks pozostają Chris Chelios i Denis Savard.
Read moreUSA: Senat zatwierdził nominację Rahma Emanuela na ambasadora w Japonii
W sobotę rano amerykański Senat zatwierdził nominację byłego burmistrza Chicago Rahma Emanuela na stanowisko ambasadora Stanów Zjednoczonych w Japonii. Za głosowało 48 senatorów, a przeciw było 21. W latach 2003-2009 Rahm Emanuel był kongresmenem z Illinois w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. 6 listopada 2008 roku prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Barack Obama nominował go na stanowisko szefa personelu Białego Domu. Gdy w sierpniu 2010 roku Richard M. Daley ogłosił, że nie będzie brał udziału w wyborach na burmistrza Chicago w 2011 roku, Emanuel (przy poparciu prezydenta Baracka Obamy) zrezygnował z pracy w administracji prezydenckiej i zaczął ubiegać się o to stanowisko, wygrywając te wybory. W 2011 roku został 55 burmistrzem Chicago. Po odejściu z urzędu burmistrza Wietrznego Miasta Rahm Emanuel na krótko wrócił do pracy w sektorze finansowym. 25 września 2007 prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył Rahma Emanuela Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za zasługi w rozwoju współpracy polsko-amerykańskiej
Read moreMarek Magierowski ambasadorem w USA
Dotychczasowy ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski coraz bliżej objęcia funkcji ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych. Jak dowiedziało się Polskie Radio, strona amerykańska udzieliła formalnej akceptacji dla kandydatury polskiego dyplomaty. Według prawa dyplomatycznego warunkiem nominacji na ambasadora jest uzyskanie agrément, czyli wstępnej akceptacji państwa przyjmującego na objęcie szefostwa placówki dyplomatycznej. Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski ustalił, że taka zgoda została wydana przez amerykański Departament Stanu. Kolejnym krokiem w procedurze nominacji Marka Magierowskiego na stanowisko ambasadora jest uzyskanie przez niego pozytywnej opinii sejmowej komisji spraw zagranicznych. Polskie ministerstwo spraw zagranicznych nie wypowiada się na temat procesu nominacji. Na razie nie wiadomo, kiedy wniosek w tej sprawie trafi do Sejmu. W sierpniu tego roku Marek Magierowski powrócił z Izraela do Polski w następstwie kryzysu w relacjach polsko-izraelskich po przyjęciu nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Szefostwo placówki dyplomatycznej w Waszyngtonie może on objąć jeszcze w tym roku. Zastąpi na tym stanowisku Piotra Wilczka, który był ambasadorem w Stanach Zjednoczonych od listopada 2016 roku. Magierowski pełnił funkcję ambasadora RP w Izraelu od czerwca 2018 roku. Wcześniej był podsekretarzem stanu w MSZ (2017-2018) oraz dyrektorem biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy (2015-2017). Przed rozpoczęciem kariery dyplomatycznej pracował jako dziennikarz.
Read moreUSA: Alexandria Ocasio-Cortez wzywa Senat do odrzucenia nominacji Rahma Emanuela na ambasadora w Japonii
Alexandria Ocasio-Cortez demokratyczna kongresmenka z Nowego Jorku, zaatakowała w środę prezydenta Joe Bidena za jego wybór Rahma Emanuela na ambasadora w Japonii. Przypomniała postępowanie byłego burmistrza Chicago w sprawie zabójstwa Laquana McDonalda w 2014 roku. „Ta nominacja jest haniebna. Jako burmistrz Chicago, Rahm Emanuel pomógł ukryć morderstwo Laquana McDonalda, nastolatka, postrzelonego przez chicagowskiego policjanta 16 razy w plecy” – napisała w oświadczeniu Ocasio-Cortez. „Już samo to powinno kategorycznie dyskwalifikować go na jakąkolwiek pozycję związaną z zaufaniem publicznym, nie mówiąc już o reprezentowaniu Stanów Zjednoczonych jako ambasador”- dodała polityk z Nowego Jorku. Przeciwko nominacji Rahma Emanuela na ambasadora USA w Japonii, która musi zostać jeszcze zatwierdzona przez amerykański Senat, wypowiedziało się kilku innych kongresmenów z Nowego Jorku, Missouri czy Michigan. Wybór Joe Bidena poparli natomiast były prezydent Bill Clinton, przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, senator z Illinois Dick Durbin i niektórzy czarnoskórzy radni Chicago, w tym Michelle Harris, Howard Brookins i Jason Ervin.
Read moreAmbasador G. Mosbacher broni Polski przed krytyką Unii Europejskiej
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher w jednym z wywiadów powiedziała, że krytyka Unii Europejskiej dotycząca przestrzegania przez Polskę zasad demokracji jest “przesadzona”. Bruksela ostrzega, że może uwarunkować wypłaty z budżetu od praworządności. Od momentu dojścia do władzy w 2015 r. przez Prawo i Sprawiedliwość, Polska mierzy się z krytyką ze strony Unii Europejskiej w związku z reformą wymiaru sądownictwa. Bruksela oskarża władze w Warszawie o łamanie prawa unijnego. Relacja polskie rządu z Brukselą uległy pogorszeniu, a PiS skupia się budowaniu silnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi, zwłaszcza od momentu dojścia do władzy prezydenta Donalda Trumpa w 2016 roku. Mosbacher dodała, że UE niechętnie przyjmuje do wiadomości, jak duże postępy poczyniła Polska, zwłaszcza jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, od czasu upadku komunizmu.
Read more









