Marek Magierowski ambasadorem w USA

0
216
Marek Magierowski
Fot. Twitter: Marek Magierowski
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Dotychczasowy ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski coraz bliżej objęcia funkcji ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych. Jak dowiedziało się Polskie Radio, strona amerykańska udzieliła formalnej akceptacji dla kandydatury polskiego dyplomaty.

Według prawa dyplomatycznego warunkiem nominacji na ambasadora jest uzyskanie agrément, czyli wstępnej akceptacji państwa przyjmującego na objęcie szefostwa placówki dyplomatycznej. Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski ustalił, że taka zgoda została wydana przez amerykański Departament Stanu. Kolejnym krokiem w procedurze nominacji Marka Magierowskiego na stanowisko ambasadora jest uzyskanie przez niego pozytywnej opinii sejmowej komisji spraw zagranicznych. Polskie ministerstwo spraw zagranicznych nie wypowiada się na temat procesu nominacji. Na razie nie wiadomo, kiedy wniosek w tej sprawie trafi do Sejmu.

W sierpniu tego roku Marek Magierowski powrócił z Izraela do Polski w następstwie kryzysu w relacjach polsko-izraelskich po przyjęciu nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Szefostwo placówki dyplomatycznej w Waszyngtonie może on objąć jeszcze w tym roku. Zastąpi na tym stanowisku Piotra Wilczka, który był ambasadorem w Stanach Zjednoczonych od listopada 2016 roku.

Magierowski pełnił funkcję ambasadora RP w Izraelu od czerwca 2018 roku. Wcześniej był podsekretarzem stanu w MSZ (2017-2018) oraz dyrektorem biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy (2015-2017). Przed rozpoczęciem kariery dyplomatycznej pracował jako dziennikarz.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

spotify-podcast-badge-blk-grn-165x40-copy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!