Chicago: zapraszamy na wystawę “100 lat polskiego żeglarstwa”

Muzeum Polskie w Ameryce we współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezentuje wyjątkową wystawę dotyczącą bogatej historii polskiego żeglarstwa, oferując zwiedzającym poznanie stulecia morskich osiągnięć, tradycji i innowacji. Ekspozycja, z którą związane będą również regaty na Jeziorze Michigan, potrwa od 17 sierpnia do 15 marca przyszłego roku. Wystawa „100 lat polskiego żeglarstwa” ma przybliżyć historie polskich żeglarzy, ich triumfy i trwałe dziedzictwo eksploracji morskiej. Wystawa zaprezentuje polskie środowisko żeglarskie i dokumentuje historyczne rejsy transatlantyckie żeglarzy z Polski i Chicago, w tym rejs legendarnego jachtu Dal, którego kapitanem był Andrzej Bohomolec oraz rejs Poleszuka, żaglowca zwiadowczego z załogą pięciu młodych polskich harcerzy. Obie te żaglówki zawinęły do portu w Chicago. Otwarcie wystawy w Muzeum Polskim w Ameryce już dziś od godziny 6 pm. Kolekcja Muzeum Polskiego w Ameryce obejmuje zestaw pamiątek, starannie wybranych dzięki hojnym darowiznom, od przedmiotów marynistycznych po archiwa i dzieła sztuki.

Read more

LETNI KONKURS LITERACKI “WCZASOWISKA”

Jeśli kiedyś byłeś, słyszałeś opowieści kogoś kto był, lub zastanawiałeś co mogłoby się wydarzyć na wczasach, spróbuj przelać wspomnienia lub swoje fantazje na papier. Wyślij je do nas na konkurs@polskieradio.com lub adres fizyczny naszej siedziby 50 Turner Ave, Elk Grove Village, 60007, IL, USA. Termin nadsyłania prac upływa 31 sierpnia. Regulamin na stronie polskieradio.com. Konkurs organizowany we współpracy z Domem Wydawniczym Księży Młyn. Szukasz inspiracji? Zapraszamy do słuchania „Sekretów nadbałtyckich wczasowisk” Pawła Górskiego. Nowe odcinki codziennie po południu na antenie Polskiego Radia 1030. Czyta Krzysztof Arsenowicz. Szczegółowy regulamin konkursu – KLIKNIJ TUTAJ.

Read more

Ambasador Magierowski opuszcza Waszyngton

Ambasador Polski w USA Marek Magierowski opuszcza Waszyngton. Poinformował o tym we wpisie w portalu X. Podziękował także pracownikom polskiej ambasasdy. Nie poinformował jednak o swoich planach zawodowych. -“Bądźcie cierpliwi, bądźcie czujni, a dowiecie się…” – czytamy we wpisie Magierowskiego.  Marek Magierowski kierował polską ambasadą w Waszyngtonie od listopada 2021 roku. Wcześniej przez trzy lata był szefem placówki w Izraelu.  Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce, by szefem ambasady w Waszyngtonie został obecny senator Koalicji Obywatelskiej i były minister obrony narodowej Bogdan Klich. Na to jednak nie chce się zgodzić prezydent Andrzej Duda. Klich ma polecieć wkrótce do USA i kierować placówką bez podpisu prezydenta i nie będąc formalnie ambasadorem.

Read more

Fotograficzny konkurs w związku z obchodami 80. rocznicy Powstania Warszawskiego

26 lipca rusza 6. edycja konkursu fotograficznego organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Udział może wziąć w nim każdy, bez względu na wiek i doświadczenie. Wystarczy uchwycić na zdjęciu obchody 80. rocznicy Powstania w dowolnym miejscu na świecie. Tematem prac mogą być oficjalne uroczystości, akcje społeczne i koncerty, a także ludzie uczestniczący w obchodach czy miejsca pamięci. Jury wybierze te zdjęcia, które w najciekawszy i najbardziej osobisty sposób oddają atmosferę rocznicy. Czas trwania konkursu:26.07–7.08.2024 r. Zwyciężyć można w dwóch kategoriach: Ponadto jury wybierze laureata Grand Prix konkursu, zostanie też przyznana nagroda internautów – każdy będzie mógł zagłosować na ulubione zdjęcie. Pracę konkursową należy przesłać w formie pliku cyfrowego w terminie do dnia 7 sierpnia 2024 r., na adres foto@1944.pl, z dopiskiem: Pamięć „W” kadrze, wraz z danymi osobowymi zgłaszającego –imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu kontaktowego. Regulamin na stronie: KLIKNIJ TUTAJ

Read more

Za nami XXXI Sejm Związku Klubów Polskich w USA

14 czerwca 2024 roku obradował XXXI Sejm Związku Klubów Polskich w USA, w którym uczestniczyli posłowie zrzeszonych klubów. Podsumowana została działalność ZKP za ostatnie trzy lata, wytyczone cele organizacji na najbliższe lata oraz wybrany nowy Zarząd i Dyrektorzy, którzy przewodzić będą Związkowi w latach 2024-2027. W niedzielę, 16 czerwca odprawiona została Msza Św. Sejmowa celebrowana przez Kapelana ZKP, Ks. Marka Smolkę, w której uczestniczyli posłowie, członkowie ZKP, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście, m. in. Konsul RP Barbara Bralecka-Beczek i Krzysztof Beczek z gośćmi, Skarbnik Powiatu Cook, Maria Pappas, Radna 30. Dzielnicy, Ruth Cruz, Prezes ZPPA, Stanisław Sarna z delegacją. Po mszy św. w O’Hare Tech Center odbył się uroczysty bankiet Sejmowy oraz zaprzysiężenie nowego zarządu i dyrektorów. Dziękujemy wszystkim za udział i poparcie Związku Klubów Polskich w USA podczas najważniejszego wydarzenia organizacji, XXXI. Sejmu. Zarząd Prezes: dr Lucja Mirowska-Kopec – Towarzystwo Dolnośląskie w Chicago Wiceprezesi: I. Ryszard Bober – Klub Błażowian i Okolice II. Maria Majchrowski – Klub Brzeziny III. Bogdan Placek – Klub Pilzno i Okolice IV. Alina Szymczyk – Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II Sekretarz: Małgorzata Zielinski-Pys, Klub Przyjaciół Miasta Stalowa Wola Skarbnik: Ewa Rumiński – Klub Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej Sekretarz Finansowy: Maria Rysz – Klub Województwa Białostockiego Korespondent: Maria Wozniczka – Chor im. Fr. Chopina Członkowie Zarządu: Magdalena Bikowska – Przedszkole Sunny Day Care, Agnieszka Bober- Klub Błażowian i Okolice, Maria Boduch – Towarzystwo Ratunkowe Kwikow, Sabina Florek – Zespól Wawel, Stanisław Magnuszewski – Stowarzyszenie Parafii Gręboszów, Krystyna Sanakiewicz – Zespól Wawel, Iwona Szczepanik – Zespól Wawel, Sławomir Szuba – Klub Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej, Krystyna Wzorek – Przedszkole Sunny Day Care

Read more

USA: dziennikarz Polskiego Radia na czele korespondentów w Białym Domu

Dziennikarz Polskiego Radia stanie na czele prestiżowej grupy korespondentów w Białym Domu. Marek Wałkuski został nowym przewodniczącym White House Foreign Press Group, czyli grupy zagranicznych reporterów w ścisłym korpusie prasowym prezydenta Stanów Zjednoczonych.  „To ogromne wyróżnienie. Traktuję je jako wyraz uznania nie tylko dla mnie, ale także dla Polskiego Radia. Jestem wdzięczny kolegom za zaufanie” – powiedział Marek Wałkuski, który został wybrany podczas dorocznego spotkania członków White House Foreign Press Group w Waszyngtonie. Korespondent Polskiego Radia zastąpi na tej funkcji dziennikarza kanadyjskiej francuskojęzycznej telewizji „TVA Nouvelles” Richarda Latendresse. Kadencja Marka Wałkuskiego rozpocznie się 1 lipca i potrwa rok.  White House Foreign Press Group skupia około dwudziestu korespondentów czołowych mediów z całego świata. W skład grupy wchodzą między innymi dziennikarze z Japonii, Indii, Brazylii, Niemiec, Hiszpanii, Belgii, Francji, Arabii Saudyjskiej, Chin oraz Polski.  „Jako grupa korespondentów zagranicznych cieszymy się dużym uznaniem w Białym Domu, nie tylko za obiektywizm i profesjonalizm, ale także za to, że wnosimy unikalną perspektywę i stawiamy na porządku dnia kwestie międzynarodowe” – dodaje korespondent Polskiego Radia.  Członkowie White House Foreign Press Group należą do tak zwanego poolu prasowego Białego Domu, czyli niewielkiej grupy dziennikarzy zawsze towarzyszących prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Prezydencki pool jest niezależny od administracji i pracuje na rzecz całego korpusu prasowego Białym Domu.  Marek Wałkuski pracuje w najbliższym otoczeniu prezydenta USA. Relacjonuje wizyty zagranicznych przywódców w Gabinecie Owalnym, lata odrzutowcem Air Force One i jeździ w prezydenckim konwoju. Towarzyszył Joe Bidenowi podczas ubiegłorocznej wizyty w Warszawie oraz podczas szczytu NATO w Wilnie. Regularnie zadaje pytania dotyczące Polski i Europy środkowo-wschodniej najwyższym rangą urzędnikom Białego Domu podnosząc przede wszystkim kwestie dotyczące wojny na Ukrainie, obecności wojsk USA w Polsce, relacji polsko-amerykańskich, Europy i NATO. Odpowiedzi prezydenta Joe Bidena na pytania Marka Wałkuskiego trafiają na czołówki amerykańskich i światowych mediów.  Przed wyjazdem na placówkę do USA Marek Wałkuski pracował w radiowej Trójce, gdzie prowadził audycję „Zapraszamy do Trójki”. Relacjonował też wydarzenia międzynarodowe, takie jak wojna w byłej Jugosławii czy pierwsze demokratyczne wybory w RPA. W 2002 roku został korespondentem w Waszyngtonie. Przez lata relacjonował najważniejsze wydarzenia w…

Read more

Wyślij list do Taty na dzień Ojca!

Wyślij prawdziwy list do taty. Dajemy słowo, Twój Tato się wzruszy! – O Dniu Matki pamiętamy wszyscy, a co z Dniem Ojca? Zadbajmy o to, by w tym roku sprawić Tacie prawdziwą radość. To możliwe, nawet wtedy, gdy dzieli was duża odległość. Za pośrednictwem strony wyslijlist.pl, w kilka minut możesz wysłać wyjątkowy list bezpośrednio do Polski. Dzień Ojca to idealna okazja, by pokazać tacie, jak bardzo jest dla nas ważny. Często jednak odległość lub brak czasu utrudniają osobiste wręczenie prezentu. Dlatego stworzyliśmy akcję „Wyslijlist.pl”. Dzięki niej każdy, kto jest za granicą, może wysłać spersonalizowany list do swojego taty w Polsce – mówi Izabela Żbikowska z HumanDoc, organizatora akcji wyslijlist.pl. Jak to działa? Wystarczy odwiedzić stronę www.wyslijlist.pl, wybrać jeden z dostępnych szablonów listów, wpisać adres taty, i gotowe! Cały proces zajmuje tylko kilka minut, a koszt wysyłki zaczyna się już od 25 PLN ( ok 6 USD – płatności można dokonać szybko i łatwo w każdej walucie). Nie tylko sprawisz radość tacie, ale również wspierasz dobrą sprawę – dodaje Żbikowska. Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby uczynić Dzień Ojca naprawdę specjalnym. Odwiedź wyslijlist.pl już dziś i zaskocz swojego taty wyjątkowym listem. Więcej informacji znajdziesz na stronie akcji: www.wyslijlist.pl.

Read more

Amerykańska Polonia zagłosuje w Eurowyborach

Blisko 10 tysięcy Polonusów zgłosiło chęć udziału w eurowyborach na terenie Stanów Zjednoczonych. To pięć razy mniej niż w przypadku ostatnich wyborów parlamentarnych. Najwięcej naszych rodaków w Ameryce Północnej pójdzie do urn tradycyjnie w Chicago i Nowym Jorku. Trwają ostatnie przygotowania do głosowania.  Po zakończeniu obowiązkowej rejestracji, która upoważnia do wzięcia udziału w wyborach za granicą, polski personel dyplomatyczny w Stanach Zjednoczonych dokona teraz ostatnich szkoleń członków poszczególnych komisji. Wielu z nich ma doświadczenie z poprzednich wyborów prezydenckich czy parlamentarnych, które odbywały się w Stanach Zjednoczonych. W lokalu wyborczym w pod chicagowskim Lombard pracować będzie Sebastian Szuber. “Patrząc z perspektywy czasu, to mogliśmy przygotować się do tych wyborów, mieliśmy dużo doświadczenia z przeszłości. Stres na pewno jest. Nie obawiamy się liczenia głosów ze względu na to, że mamy pewne doświadczenie z poprzednich wyborów” – mówił Sebastian Szuber.Od wschodniego do zachodniego wybrzeża pracować będą 23 komisje wyborcze. Te najbardziej popularne gdzie zarejestrowało się blisko tysiąc osób, znajdują się w Chicago i Nowym Jorku. Ze względu na różnicę czasową głosowanie w Ameryce Północnej odbywa się dzień wcześniej niż w Polsce, tym razem będzie to sobota ósmego czerwca. Pod linkiem znajdziecie Państwo informację ws. okręgu, w którym głosuje zagranica, czyli numer 4: – https://wybory.gov.pl/pe2024/pl/okreg/4

Read more

Chicago: apel do Polonii – w piątek ważne spotkanie ws. kościoła św. Wojciecha

Towarzystwo Świętego Wojciecha (SOSA) i wierni broniący tego kościoła zachęcają wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w publicznej sesji Komisji ds. Zabytków Miasta Chicago, podczas której omawiane będą dalsze losy kompleksu budynków należących do parafii św. Wojciecha. Zebranie odbędzie się w najbliższy piątek 10 maja o godzinie 9.30 rano w Ratuszu przy 121 N. LaSalle Street w Chicago, piętro 2. Towarzystwo św. Wojciecha prosi, aby przyjść na przesłuchanie w biało czerwonych strojach. 

Read more

Chicago: 3-majowa parada Polonii

W Chicago po raz 133. odbywa się dziś parada trzeciomajowa. Należy ona do najważniejszych polskich imprez organizowanych w Stanach Zjednoczonych. Paradę można oglądać na kanale Youtube telewizji Polvision – KLIKNIJ TUTAJ  W samym sercu Wietrznego Miasta, wśród drapaczy chmur, przejdzie tysiące Polonusów oraz Amerykanów polskiego pochodzenia. “NATO chroni i jednoczy” – to hasło tegorocznej Parady Konstytucji 3 Maja.  Franciszek Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, najważniejszych w Stanach Zjednoczonych polskich organizacji, powiedział, że pierwszą paradę zorganizowano pod koniec XIX wieku. “Związek Narodowy Polski już był bardzo wpływowy. Łączył ludzi i pokazywał, że Polska istnieje i aby pamiętać 3 maja o tej konstytucji. Każdego roku parada tylko się rozrastała” – mówi Franciszek Spula.  Sobotnią paradę poprzedziło uroczyste złożenie kwiatów pod chicagowskim pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Na przemarszu zawsze są obecni najważniejsi politycy ze stanu Illinois, w tym kongresmeni. Zabiegają oni w taki sposób o poparcie Polonii w zbliżających się wyborach

Read more