USA: dziennikarz Polskiego Radia na czele korespondentów w Białym Domu

0
Fot. journa.host
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dziennikarz Polskiego Radia stanie na czele prestiżowej grupy korespondentów w Białym Domu. Marek Wałkuski został nowym przewodniczącym White House Foreign Press Group, czyli grupy zagranicznych reporterów w ścisłym korpusie prasowym prezydenta Stanów Zjednoczonych. 

„To ogromne wyróżnienie. Traktuję je jako wyraz uznania nie tylko dla mnie, ale także dla Polskiego Radia. Jestem wdzięczny kolegom za zaufanie” – powiedział Marek Wałkuski, który został wybrany podczas dorocznego spotkania członków White House Foreign Press Group w Waszyngtonie. Korespondent Polskiego Radia zastąpi na tej funkcji dziennikarza kanadyjskiej francuskojęzycznej telewizji „TVA Nouvelles” Richarda Latendresse. Kadencja Marka Wałkuskiego rozpocznie się 1 lipca i potrwa rok. 

White House Foreign Press Group skupia około dwudziestu korespondentów czołowych mediów z całego świata. W skład grupy wchodzą między innymi dziennikarze z Japonii, Indii, Brazylii, Niemiec, Hiszpanii, Belgii, Francji, Arabii Saudyjskiej, Chin oraz Polski. 

„Jako grupa korespondentów zagranicznych cieszymy się dużym uznaniem w Białym Domu, nie tylko za obiektywizm i profesjonalizm, ale także za to, że wnosimy unikalną perspektywę i stawiamy na porządku dnia kwestie międzynarodowe” – dodaje korespondent Polskiego Radia. 

Członkowie White House Foreign Press Group należą do tak zwanego poolu prasowego Białego Domu, czyli niewielkiej grupy dziennikarzy zawsze towarzyszących prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Prezydencki pool jest niezależny od administracji i pracuje na rzecz całego korpusu prasowego Białym Domu. 

Marek Wałkuski pracuje w najbliższym otoczeniu prezydenta USA. Relacjonuje wizyty zagranicznych przywódców w Gabinecie Owalnym, lata odrzutowcem Air Force One i jeździ w prezydenckim konwoju. Towarzyszył Joe Bidenowi podczas ubiegłorocznej wizyty w Warszawie oraz podczas szczytu NATO w Wilnie. Regularnie zadaje pytania dotyczące Polski i Europy środkowo-wschodniej najwyższym rangą urzędnikom Białego Domu podnosząc przede wszystkim kwestie dotyczące wojny na Ukrainie, obecności wojsk USA w Polsce, relacji polsko-amerykańskich, Europy i NATO. Odpowiedzi prezydenta Joe Bidena na pytania Marka Wałkuskiego trafiają na czołówki amerykańskich i światowych mediów. 

Przed wyjazdem na placówkę do USA Marek Wałkuski pracował w radiowej Trójce, gdzie prowadził audycję „Zapraszamy do Trójki”. Relacjonował też wydarzenia międzynarodowe, takie jak wojna w byłej Jugosławii czy pierwsze demokratyczne wybory w RPA. W 2002 roku został korespondentem w Waszyngtonie. Przez lata relacjonował najważniejsze wydarzenia w Ameryce Północnej – szczyty NATO, wybory prezydenckie i wizyty polskich polityków. Z uznaniem w branży spotkały się jego relacje z Haiti, po tragicznym trzęsieniu ziemi w 2010 roku. 
W 2018 roku Marek Wałkuski dołączył do stałego korpusu prasowego Białego Domu i został członkiem White House Correspondents’ Association. Dwa lata później jako pierwszy Polak, dołączył do White House Foreign Press Group. 

Marek Wałkuski Wydał trzy bestsellerowe książki o Stanach Zjednoczonych: „Wałkowanie Ameryki”, „Ameryka po kawałku” i „To jest napad!”. Jesienią ukaże się jego najnowsza książka o kulisach Białego Domu. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!