Jutro uroczystość Wszystkich Świętych
Jutro w Kościele katolickim uroczystość Wszystkich Świętych. W tym dniu wierni oddają cześć wszystkim, którzy osiągnęli zbawienie i już przebywają w niebie. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski jezuita ksiądz Leszek Gęsiak mówił, że to dzień o bardzo dużym znaczeniu duchowym. “Większość z nas będzie go przeżywać jako dzień pamięci o tych wielkich ludziach, wielkich ludziach Kościoła, wielkich ludziach świata, którzy zapisali się w historii swoją wyjątkową postawą i dzisiaj służą nam jako przykłady – wielcy święci Kościoła. Tak przynajmniej my ludzie wierzący ten dzień traktujemy” – mówił ks. Leszek Gęsiak. “Bezpośrednio po nim jest dzień Wszystkich Zmarłych, wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych, a zatem będziemy modlić się za tych, którzy odeszli, za naszych bliskich, za naszych przyjaciół, za naszych znajomych” – dodał duchowny. Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza zwraca uwagę na to, że najbliższe dni to czas refleksji także nad sobą, codziennym życiem i relacjami z innymi ludźmi. “Ten czas to jest moment, kiedy wielu ludzi jest w zadumie. Szczególnie ci, którzy stracili swoich bliskich mogą przeżywać też trudne chwile, wspomnienia, mogą być nieuważni” – mówił ks. Grzegorz Giemza. I dodał, żeby zauważyć tych, którzy z powodu swojej zadumy będą nieuważni i nieostrożni, i pomóc im. “Bo przecież kiedy mówimy o naszej duchowości, to mówimy o tym, że jest drugi człowiek, którego kochamy” – mówił ks. Grzegorz Giemza. Wzmożony ruch na drogach w związku z podróżami na groby zaczął się jeszcze przed weekendem. Ksiądz Leszek Gęsiak apeluje o bezpieczną jazdę. “By ten czas był rzeczywiście czasem modlitwy, czasem refleksji nad zmarłymi, nad tym świętem, ale również nad naszym postepowaniem, naszym bezpieczeństwem” – mówił rzecznik. “Chciejmy, by ten czas był czasem bezpiecznego powrotu do domu. Wiemy, że to jest czas wzmożonego ruchu. Módlmy się także do naszych aniołów stróżów do tych, którzy są naszymi patronami, by wspierali nas w tym, byśmy nie przekraczali prędkości, byśmy zachowali wszystkie etyczne normy” – dodał ks. Leszek Gęsiak. 2 listopada Kościół katolicki będzie obchodził Dzień Zaduszny. To czas modlitwy za wszystkich zmarłych.
Read moreDzień Kolumba czy Dzień Ludności Rdzennej
W Stanach Zjednoczonych dziś Dzień Kolumba – ustanowiony dla uczczenia przybycia Krzysztofa Kolumba do Ameryki w 1492 roku. Obchodzony w drugi poniedziałek października Columbus Day jest świętem federalnym od 1934 roku. Dzień Kolumba jest nieformalnym świętem Amerykanów włoskiego pochodzenia. Święto to, jak wiele innych ostatnio, budzi kontrowersje. Wiele organizacji i plemion indiańskich argumentuje, że włoski podróżnik pozostawił po sobie niechlubną spuściznę kolonializmu, dominacji świata zachodniego i ludobójstwa rdzennych mieszkańców Ameryki. W 2020 roku Chicagowska Rada Edukacyjna zadecydowała o zakończeniu obchodzenia w szkołach publicznych Dnia Kolumba. W zastępstwie do kalendarza wprowadzono Indigenous Peoples Day, a więc Dzień Ludności Rdzennej.
Read more30 września – Dzień Gumy do Żucia
Po wczorajszym Dniu Kawy, dziś swoje święto ma guma do żucia 🙂 Czy wiecie, że: Najstarsza guma do żucia na świecie ma 9000 lat! Przeciętna osoba żuje ponad 300 gum w ciągu roku! Na początku gumy do żucia były robione ręcznie! Większość gumy do żucia w USA zakupowana jest między Halloween a Bożym Narodzeniem! Żucie gumy w czasie krojenia cebuli zapobiega łzawieniu oczu! Ludzie to jedyne stworzenia na świecie, które są w stanie żuć gumę! (fot. naturalnews.com)
Read moreMała czarna czy latte?
29 września to Narodowy Dzień Kawy. Z tej okazji wiele sieciówek w aglomeracji chicagowskiej będzie kusić kawowymi okazjami. Oto w jakich miejscach, będzie można załapać się na kubek ”małej czarnej” na promocji – skorzystajcie, jeśli akurat przejeżdżacie. Jedna z najpopularniejszych sieci kawowych – Dunkin Donuts z okazji święta oferuje darmowy kubek kawy (średniej), mrożonej lub klasycznej, z dowolnym zakupem przez konto w aplikacji mobilnej Dunkin Donuts Perks. W sieci Fairgrounds Craft Coffee & Tea dostaniemy darmowy kubek kawy promocyjnej o pojemności 12 uncji do każdej zakupionej kanapki śniadaniowej. Smoothie King z okazji święta kawoszy otworzy tymczasową kawiarnię na Union Station, w której we czwartek i piątek od godziny 7 rano do 5 po południu będzie serwować darmowy kubek espresso lub kawowego smoothie. Sieć kawiarni Intelligentsia również otworzy swoje ”pop ups” w piątek i sobotę, w któych klienci będą mogli spróbować promocyjnych napojów. Stan’s Donuts and Coffee oferuje darmową małą kawę poprzez zamówienie w sobote, złożone w aplikacji mobilnej. Dla użytkowników z kontem stałego klienta Krispy Kreme oprócz darmowej kawy w czwartek oferuje darmowego donuta! ”Non members” wciąż dostaną mrożoną lub gorącą kawę, bez konieczności zakupu.Restauracja Panera Bread oferuje nowym subskrybentom programu darmowych napojów dwa miesiące darmowego członkostwa, podczas gdy istniejący członkowie ”Sip Club” mogą otrzymać 2$ na wybrane napoje od baristy lub smoothies w Panera w czwartek. W Barnes & Noble klienci mogą otrzymać darmową dużą kawę, mrożoną lub klasyczną, przy zakupie dowolnego wypieku w czwartek. Peet’s w święto kawy oferuje małą kawę przy dowolnym zakupie. Na dodatek wprowadza promocję 20% na ziarna, wkłady i kapsułki z kawą do ekspresów, które potrwa od czwartku do niedzieli w sklepach oraz online. McDonald’s nie ma niestety specjalnej darmowej promocji związanej z Narodowym Dniem Kawy, jednak popularna sieć fast food oferuje gorącą lub mrożoną kawę w cenie 1$ do końca tego roku! Jedyne co trzeba zrobić, to złożyć zamówienie przez aplikacje
Read morePolska: prezydent podczas obchodów Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej
W stolicy odbyły się oficjalne obchody Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W uroczystościach na Placu Piłsudskiego wzięli udział między innymi przedstawiciele władz: prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą , premier Mateusz Morawiecki, minister obrony Mariusz Błaszczak, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, posłowie, senatorzy; a także dowódcy i żołnierze Wojska Polskiego, żołnierze wojsk sojuszniczych, kombatanci i harcerze. W trakcie obchodów prezydent wręczył nominacje generalskie i odznaczenia państwowe, uczestniczył także w uroczystej odprawie wart, po której wygłosił przemówienie. Andrzej Duda podziękował żołnierzom za ich służbę, szczególnie na granicy z Białorusią, i za współpracę z armią ukraińską. Podkreślił, że Ukraina broni nie tylko siebie, ale wspólnoty europejskiej. Dodał, że dzięki zakupom nowego uzbrojenia Polska jest dziś bezpieczniejsza, niż przed wybuchem wojny. Prezydent podkreślił, że Bitwa Warszawska była jedną z niewielu, które przesądziły o losach świata. Andrzej Duda powiedział, że gdyby Polacy przegrali Bitwę Warszawską, losy świata potoczyłyby się inaczej. “Świat pewnie nie wyglądałby tak, jak obserwujemy go dzisiaj – nie byłby takim, jakim go znamy – ale do tego nie doszło” – podkreślił Andrzej Duda.Dodał, że “przez 74 lata istnienia Związku Sowieckiego Rosja sowiecka przegrała tylko jedną oficjalną wojnę. To była właśnie tamta wojna – sprzed 102 lat”. Prezydent podziękował rządowi za decyzje o szybkim wzmocnieniu polskiego wojska w obliczu zagrożenia, spowodowanego agresją rosyjską na Ukrainie. Przywołał w tym kontekście między innymi ostatnie kontrakty na czołgi i haubice z Korei Południowej dla wojska. “Trwają w tej chwili działania szkoleniowe, przygotowujące naszych żołnierzy do służby na najnowocześniejszych czołgach Abrams. Już w tej chwili dla nas są produkowane są czołgi w Stanach Zjednoczonych i w Korei Południowej” – podkreślił prezydent, zapewniając, że polska armia otrzyma najnowocześniejsze uzbrojenie na najwyższym poziomie. Andrzej Duda dodał, że decyzja o dozbrojeniu Ukrainy nie była łatwa. “Wiem, że wiele wątpliwości w sercach zrodziło się, kiedy przekazywaliśmy nasze liniowe uzbrojenie do dyspozycji żołnierzy ukraińskich – naszych sojuszników. Dawaliśmy im je po to, by mogli i mieli czym bronić nie tylko swojego kraju, ale także potencjalnie i nas – i Europy i całej naszej wspólnoty – europejskiej i euroatlantyckiej.…
Read moreWęgry: święto Polonii – Odpust Derencki
Polacy mieszkający na Węgrzech obchodzą dziś jedno z najważniejszych świąt. Odpust Derencki to wspomnienie o polskich góralach, którzy mieszkali w węgierskiej wsi przez ponad 300 lat. Kilkaset osób przyjechało do Parku Narodowego Aggtelek na północy Węgier. To tu przez 300 lat mieszkali potomkowie polskich górali z okolic Białki Tatrzańskiej. Po 1941 roku władze węgierskie przeniosły ich do różnych miejscowości. Gośćmi odpustu byli przede wszystkim Polacy z Węgier, ale również grupa górali i mieszkańcy okolicznych węgierskich i słowackich wiosek. Gości przywitała przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego Maria Felfoldi. Polską ambasadę reprezentował konsul generalny Andrzej Kalinowski. Przed południem odprawiono uroczystą mszę świętą w centralnym miejscu dawnej wioski – między kapliczką a budynkiem dawnej szkoły. W tym drugim budynku pokazano też nową wystawę przedstawiającą historię tej enklawy polskości na węgierskiej ziemi, przygotowaną przez Polski Instytut Badawczy i Muzeum. Po złożeniu kwiatów na derenckim cmentarzu rozpoczęła się część kulturalna i spotkanie z miejscową kuchnią. Wśród artystów nie mogło zabraknąć zespołu Drenka Polska, który wykonuje pieśni mieszkańców wsi.
Read morePolska: Centralne Obchody Święta Policji w Katowicach
Prezydent Andrzej Duda mówił podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Katowicach, że policja jest fundamentem bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Dziękował policjantom za to, że budują w Polsce silne państwo, które potrafi zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Podkreślił, że państwo jest silne kiedy jest bezpieczne i sprawiedliwe. “Fundamentem bezpieczeństwa wewnętrznego są właśnie funkcjonariusze policji i innych służb. Przybywam na wasze święto, żeby złożyć wam wyrazy szacunku i chcę podkreślić, że w tym trudnym czasie zdajecie egzamin” – mówił prezydent Andrzej Duda.Przypomniał również zaangażowanie policji w czasie pandemii koronawirusa i podczas kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Podziękował funkcjonariuszom za ofiarna służbę na granicy, gdzie od ponad roku wspierają Straż Graniczną w zatrzymywaniu nielegalnych imigrantów wpychanych na terytorium Polski i Unii Europejskiej przez białoruski reżim. Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że uroczystość Święta Policji odbywa się w roku 100-lecia powstania Polskiej Policji na Górnym Śląsku. Podkreślał, że jej trzon stanowili Ślązacy, kochający Polskę, którzy wcześniej wywalczyli Górny Śląsk dla naszego kraju. Po powstaniach śląskich wstąpili do Policji Polskiej chcąc służyć Polsce, ale również swoim sąsiadom utrzymując porządek i bezpieczeństwo tej niezwykle ważnej części odradzającej się ojczyzny. Prezydent mówił także o policjantach zamordowanych w Ostaszkowie oraz poległych w czasie II wojny światowej“To zdecydowana większość ówczesnych funkcjonariuszy Polskiej Policji na Górnym Śląsku, ponad 80 procent stanu osobowego” – mówił Andrzej Duda. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie oficerom policji oraz odznaczenia państwowe. Odbyła się także promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na pierwszy stopień oficerski. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński mówił w Katowicach, że policja znakomicie zdała egzamin ze skuteczności wobec wyzwań, jakie pojawiły się w Polsce w ostatnim czasie. Przypomniał, że policjanci wraz ze Strażą Graniczną i Wojskiem Polskim skutecznie obronili polską wschodnią granicę przed napływem nielegalnych imigrantów. Minister Mariusz Kamiński podkreślił również rolę policji w działaniach na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy i zaznaczył, że Policja jest fundamentem działań państwa polskiego. “Daliście poczucie bezpieczeństwa setkom tysięcy kobiet i dzieci z Ukrainy uciekających przed wojną do naszego kraju. To wasza wielka zasługa. Polska policja jest formacją działającą szybko, sprawnie i skutecznie. Jest…
Read moreChicago: przed nami długi weekend 4th of July
4th of July lub Independence Day jest świętem państwowym obchodzonym w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, co miało miejsce w 1776 roku. W całym kraju święto to jest hucznie obchodzone. Z tej okazji organizowane są koncerty, parady, a wieczorami pokazy sztucznych ogni. Chicago nabiera wówczas świątecznej atmosfery, zwłaszcza gdy w planach jest długi weekend. A ponieważ w tym roku święto wypada w poniedziałek, jest to doskonały sposób, aby spędzić cały weekend, korzystając z atrakcji, które oferuje Wietrzne Miasto. Rozpoczynając weekend można wybrać się na jedną z chicagowskich plaż, zagrać mecz siatkówki lub zorganizować przejażdżkę rowerową wzdłuż brzegu jeziora Michigan i podziwiać piękną panoramę miasta. Równie dobrym pomysłem będzie zwiedzanie samego serca miasta deptakiem Riverwalk ciągnącym się wzdłuż Chicago River lub przepłynięcie rzeki jednym z oferowanych rejsów. Fani festiwali muzycznych mogą skorzystać z wrażeń jakie będzie oferować Grant Park Music Festival, który będzie odbywać się w Millenium Park w Pawilonie Jaya Pritzkera. Wieczorami będzie można oglądać widowisko sztucznych, praktycznie z każdego miejsca na północ lub południe od Navy Pier wzdłuż nabrzeża, w tym z plaż, barów na dachach (rooftop) i parków. Można też zająć miejsce na molo lub skorzystać z rejsu statkiem. Fajerwerki na Navy Pier odbywają się w każdą środę o godz. 9 wieczorem i w każdą sobotę o godz. 10 wieczorem, w tym 2 lipca w ramach spektaklu z okazji 4th of July.
Read moreUSA: 19 czerwca obchodzono święto Juneteenth
19 czerwca w Stanach Zjednoczonych obchodzone było święto Juneteenth, upamiętniające datę zniesienia w 1865 roku niewolnictwa. Dzień ten jest również znany jako Dzień Emancypacji, Dzień Wyzwolenia Dzień Jubileuszowy i Dzień Wolności. W niektórych stanach jest to dzień wolny od pracy i płatny dla wszystkich pracowników, w tym wypadku dzień wolny wypada na poniedziałek, 20 czerwca. Święto Juneteenth upamiętnia datę 19 czerwca roku 1865, tuż po zakończeniu wojny secesyjnej, kiedy generał armii unijnej Gordon Granger proklamował publicznie w mieście Galveston, że wszyscy niewolnicy w stanie Teksas są niniejszym oficjalnie wolni. Zniesienie niewolnictwa w stanach konfederacyjnych zostało oficjalnie obwieszczone już w roku 1862 przez Proklamację Emancypacji prezydenta Abrahama Lincolna, która to proklamacja weszła w życie 1 stycznia 1863, zmieniając prawny status 3,5 miliona Afroamerykanów w stanach południowych z niewolników na wolnych. Mimo proklamacji, niewolnictwo było nadal legalne w stanach południowych do końca wojny, oraz legalne i praktykowane jeszcze w Delaware i Kentucky aż do 6 grudnia 1865, kiedy została ratyfikowana 13. poprawka do konstytucji USA, konstytucyjnie znosząca niewolnictwo oraz pracę przymusową w całym kraju. 19 czerwca jest wolnym płatnym dniem dla wszystkich pracowników stanowych i świętem szkolnym. Juneteenth stało się oficjalnym świętem narodowym w 2021 roku. Z okazji Juneteenth w niedzielę w Chicago odbyły się koncerty i pikniki, z których największy miał miejsce na terenie i okolicach DuSable Black History Museum and Education Center zlokalizowanego w Washington Park na południu miasta. Na scenie wystąpił m.in urodzony w Chicago Chance the Rapper.
Read moreWłochy: dziś Święto Republiki
Włosi obchodzą dziś Święto Republiki. To dzień wolny od pracy. W rozpoczętych wczoraj uroczystościach biorą udział władze centralne z prezydentem Sergio Mattarellą na czele. Święto Republiki obchodzone jest w rocznicę referendum sprzed 76 lat, w którym Włosi głosowali za zniesieniem monarchii. Z powodu pandemii tradycyjna parada wojskowa w Rzymie z Koloseum na plac Wenecki odbyła się po raz pierwszy od trzech lat. Oprócz wojska przed trybuną honorową maszerowali medycy i burmistrzowie włoskich miast. Wczoraj wieczorem z okazji święta w pałacu prezydenckim na Kwirynale odbył się tradycyjny koncert z udziałem korpusu dyplomatycznego. Sergio Mattarella nie zaprosił w tym roku dyplomatów Rosji i Białorusi. W przemówieniu powiedział, że rosyjski atak na Ukrainę podważa fundamenty wspólnoty międzynarodowej. Powtórzył, że rosyjskie wojska okupacyjne powinny się wycofać z Ukrainy.
Read more









