Polska: Centralne Obchody Święta Policji w Katowicach

0
133
Fot. Facebook: Polska Policja
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Prezydent Andrzej Duda mówił podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Katowicach, że policja jest fundamentem bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Dziękował policjantom za to, że budują w Polsce silne państwo, które potrafi zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Podkreślił, że państwo jest silne kiedy jest bezpieczne i sprawiedliwe.

“Fundamentem bezpieczeństwa wewnętrznego są właśnie funkcjonariusze policji i innych służb. Przybywam na wasze święto, żeby złożyć wam wyrazy szacunku i chcę podkreślić, że w tym trudnym czasie zdajecie egzamin” – mówił prezydent Andrzej Duda.
Przypomniał również zaangażowanie policji w czasie pandemii koronawirusa i podczas kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. Podziękował funkcjonariuszom za ofiarna służbę na granicy, gdzie od ponad roku wspierają Straż Graniczną w zatrzymywaniu nielegalnych imigrantów wpychanych na terytorium Polski i Unii Europejskiej przez białoruski reżim.

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że uroczystość Święta Policji odbywa się w roku 100-lecia powstania Polskiej Policji na Górnym Śląsku. Podkreślał, że jej trzon stanowili Ślązacy, kochający Polskę, którzy wcześniej wywalczyli Górny Śląsk dla naszego kraju. Po powstaniach śląskich wstąpili do Policji Polskiej chcąc służyć Polsce, ale również swoim sąsiadom utrzymując porządek i bezpieczeństwo tej niezwykle ważnej części odradzającej się ojczyzny.

Prezydent mówił także o policjantach zamordowanych w Ostaszkowie oraz poległych w czasie II wojny światowej
“To zdecydowana większość ówczesnych funkcjonariuszy Polskiej Policji na Górnym Śląsku, ponad 80 procent stanu osobowego” – mówił Andrzej Duda.

Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie oficerom policji oraz odznaczenia państwowe. Odbyła się także promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie na pierwszy stopień oficerski.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński mówił w Katowicach, że policja znakomicie zdała egzamin ze skuteczności wobec wyzwań, jakie pojawiły się w Polsce w ostatnim czasie. Przypomniał, że policjanci wraz ze Strażą Graniczną i Wojskiem Polskim skutecznie obronili polską wschodnią granicę przed napływem nielegalnych imigrantów.

Minister Mariusz Kamiński podkreślił również rolę policji w działaniach na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy i zaznaczył, że Policja jest fundamentem działań państwa polskiego. “Daliście poczucie bezpieczeństwa setkom tysięcy kobiet i dzieci z Ukrainy uciekających przed wojną do naszego kraju. To wasza wielka zasługa. Polska policja jest formacją działającą szybko, sprawnie i skutecznie. Jest mocnym fundamentem naszego państwa” – mówił minister Mariusz Kamiński.

Święto Policji zostało ustanowione w 1995 roku i jest obchodzone w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej – nowej formacji, która miała stać na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego w II Rzeczypospolitej. Działała do II wojny światowej.

Jutro w warszawskich Łazienkach Królewskich odbędzie się Piknik Policyjny. Na tarasie Pałacu na Wyspie będzie można wysłuchać koncertu charytatywnego Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. W koncercie pod patronatem Małżonki Prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy wezmą również udział artyści teatru Muzycznego Castello. 

Podczas imprezy rozpoczynającej się o godz. 13.00 będzie można również zobaczyć najnowszy policyjny sprzęt oraz wziąć udział w pokazach, zabawach i konkursach organizowanych przez Policję. 

Patronat medialny nad koncertem i piknikiem objęło Polskie Radio. Wcześniej, o godz. 9.00 w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odprawiona zostanie msza św. w intencji policjantów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!