USA: 19 czerwca obchodzono święto Juneteenth

2
Juneteenth
Fot. Oprah Daily
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

19 czerwca w Stanach Zjednoczonych obchodzone było święto Juneteenth, upamiętniające datę zniesienia w 1865 roku niewolnictwa. Dzień ten jest również znany jako Dzień Emancypacji, Dzień Wyzwolenia Dzień Jubileuszowy i Dzień Wolności. W niektórych stanach jest to dzień wolny od pracy i płatny dla wszystkich pracowników, w tym wypadku dzień wolny wypada na poniedziałek, 20 czerwca.

Święto Juneteenth upamiętnia datę 19 czerwca roku 1865, tuż po zakończeniu wojny secesyjnej, kiedy generał armii unijnej Gordon Granger proklamował publicznie w mieście Galveston, że wszyscy niewolnicy w stanie Teksas są niniejszym oficjalnie wolni. Zniesienie niewolnictwa w stanach konfederacyjnych zostało oficjalnie obwieszczone już w roku 1862 przez Proklamację Emancypacji prezydenta Abrahama Lincolna, która to proklamacja weszła w życie 1 stycznia 1863, zmieniając prawny status 3,5 miliona Afroamerykanów w stanach południowych z niewolników na wolnych. Mimo proklamacji, niewolnictwo było nadal legalne w stanach południowych do końca wojny, oraz legalne i praktykowane jeszcze w Delaware i Kentucky aż do 6 grudnia 1865, kiedy została ratyfikowana 13. poprawka do konstytucji USA, konstytucyjnie znosząca niewolnictwo oraz pracę przymusową w całym kraju. 

19 czerwca jest wolnym płatnym dniem dla wszystkich pracowników stanowych i świętem szkolnym. Juneteenth stało się oficjalnym świętem narodowym w 2021 roku. 

Z okazji Juneteenth w niedzielę w Chicago odbyły się koncerty i pikniki, z których największy miał miejsce na terenie i okolicach DuSable Black History Museum and Education Center zlokalizowanego w Washington Park na południu miasta. Na scenie wystąpił m.in urodzony w Chicago Chance the Rapper.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

2 COMMENTS

  1. To święto demokraci wykorzystują do swoich celów propagandowych, a rzeczywista sytuacja wielu Czarnych Amerykanów nie uległa istotnej poprawie. Prawie w każdym dużym mieście rządzonym przez demokratów Czarni Amerykanie nadal są traktowani jak niewolnicy. Pozbawiono ich możliwości bezpiecznego życia. W strzelaninach za sprawą gangów ginie wiele dzieci. Demokraci nic nie robią, aby zmienić ten stan rzeczy. Dodatkowo dzieci pozbawiono możliwości zdobycia przyzwoitego wykształcenia w szkołach publicznych rządzonych przez związki zawodowe, które są głównym sprzymierzeńcem demokratów. Chicago jest modelowym przykładem takiego współczesnego “niewolnictwa” Czarnych Amerykanów. Podobno Pritzker chce startować w wyborach prezydenckich. Czyżby “model chicagowski” chciał przenieść na całą Amerykę?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!