Węgry: święto Polonii – Odpust Derencki

0
150
Fot. Anna Szczęsnowicz (PIBM)
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Polacy mieszkający na Węgrzech obchodzą dziś jedno z najważniejszych świąt. Odpust Derencki to wspomnienie o polskich góralach, którzy mieszkali w węgierskiej wsi przez ponad 300 lat.

Kilkaset osób przyjechało do Parku Narodowego Aggtelek na północy Węgier. To tu przez 300 lat mieszkali potomkowie polskich górali z okolic Białki Tatrzańskiej. Po 1941 roku władze węgierskie przeniosły ich do różnych miejscowości.

Gośćmi odpustu byli przede wszystkim Polacy z Węgier, ale również grupa górali i mieszkańcy okolicznych węgierskich i słowackich wiosek. Gości przywitała przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego Maria Felfoldi. Polską ambasadę reprezentował konsul generalny Andrzej Kalinowski.

Przed południem odprawiono uroczystą mszę świętą w centralnym miejscu dawnej wioski – między kapliczką a budynkiem dawnej szkoły. W tym drugim budynku pokazano też nową wystawę przedstawiającą historię tej enklawy polskości na węgierskiej ziemi, przygotowaną przez Polski Instytut Badawczy i Muzeum.

Po złożeniu kwiatów na derenckim cmentarzu rozpoczęła się część kulturalna i spotkanie z miejscową kuchnią. Wśród artystów nie mogło zabraknąć zespołu Drenka Polska, który wykonuje pieśni mieszkańców wsi.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!