Stany Zjednoczone “bardzo zaniepokojone” sytuacją na granicy polsko-białoruskiej

Wiceprezydent USA Kamala Harris oświadczyła, że Stany Zjednoczone są “bardzo zaniepokojone” sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. “W kwestii Białorusi i tego co się dzieje na granicy z Polską, jesteśmy bardzo tym zaniepokojeni i uważnie przyglądamy się sprawie” – powiedziała polityk podczas konferencji prasowej w Paryżu. “Reżim Łukaszenki, jak sądzę, jest zaangażowany w bardzo niepokojące działania” – dodała Kamala Harris. Wiceprezydent USA poinformowała, że także na ten temat rozmawiała z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Zapewniła, że zarówno francuski prezydent, jak i przywódcy na całym świecie obserwują sytuację. Kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy trwa od kilku miesięcy. Białoruskie władze sprowadzają do swojego kraju migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu, by ich przewieźć na granicę Unii Europejskiej. W ocenie Komisji Europejskiej to próba destabilizowania Wspólnoty przez reżim Aleksandra Łukaszenki. W okolicach Kuźnicy Białostockiej, po stronie białoruskiej, migranci doprowadzeni na miejsce przez białoruskie służby utworzyli koczowisko. Granicy strzegą polskie służby.

Read more

USA: prezydent Joe Biden odbędzie w poniedziałek wirtualne spotkanie z prezydentem Chin

Prezydent USA Joe Biden odbędzie w poniedziałek wirtualne spotkanie z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Przywódca Państwa Środka napisał, że Chiny są gotowe do rozmów ze Stanami Zjednoczonymi w celu wzmocnienia współpracy i przywrócenia relacji z USA. Joe Biden podkreślił natomiast, że dobre relacje amerykańsko-chińskie w rozwiązywaniu światowych problemów, począwszy od walki z pandemią COVID-19 po zagrożenia związane z kryzysem klimatycznym, mają „globalne znaczenie”. Jak podkreśla portal Politico, szczyt obu przywódców może być największą jak dotąd okazją do zresetowania stosunków dwustronnych. Spotkanie przywódców USA i Chin może zaowocować inicjatywami, dotyczącymi szeregu ważnych kwestii, w tym złagodzenia ograniczeń wizowych, rozpoczęcia dwustronnego dialogu w sprawie broni jądrowej i utworzenia ram złagodzenia tarć handlowych. 

Read more

USA: Republikański kongresmen otrzymał ponad tysiąc wiadomości z pogróżkami bo zagłosował za ustawą ws. infrastruktury

Republikański kongresmen Fred Upton z Michigan powiedział, że otrzymał ponad tysiąc wiadomości z pogróżkami i groźbami śmierci po tym, jak zagłosował za przedstawioną przez Demokratów ustawą o inwestycjach w infrastrukturę. W jednej z wiadomości od wyborcy z Karoliny Południowej, dzwoniący życzył politykowi i całej jego rodzinie śmierci, nazywając go też „zdrajcą” i „śmieciem”. „Mam nadzieję, że umrzesz. Mam nadzieję, że umrą wszyscy w twojej pieprzonej rodzinie” – miał powiedzieć dzwoniący mężczyzna. Upton tłumaczył, że zagłosował za ustawą bo Ameryka potrzebuje przebudowy swojej infrastruktury. Wskazał przy tym, że w Senacie ustawę poparło 19 z 50 republikańskich senatorów, w tym – lider tej partii w Senacie, Mitch McConnell. Partyjnych kolegów skrytykował m.in. były prezydent USA Donald Trump, a kongresmen Anthony Sabatini z Florydy stwierdził, że Republikanie głosujący za ustawą powinni zostać usunięci z szeregów tego ugrupowania.  Przegłosowana w ubiegłym tygodniu ustawa zakłada wydatki rzędu 1,2 biliona dolarów na remonty dróg, linii kolejowych, przebudowę sieci energetycznej i wodociągowej oraz rozszerzenie sieci szerokopasmowego internetu.

Read more

USA – sondaż: spada poparcie dla prezydenta Joe Bidena

Spada poparcie dla prezydenta USA Joe Bidena wśród mieszkańców kraju. Ostatnie dany wskazują, że dobrze jego pracę ocenia tylko 38 procent badanych, a dezaprobatę dla jego działalności wyraża 59 procent respondentów. To najgorsze wyniki od początku objęcia urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych przez Joe Bidena. Poparcie dla Bidena spadło zwłaszcza wśród niezależnych wyborców. 44 procent z nich uważa, że jego prezydentura jest gorsza niż oczekiwali.  64 procent pytanych nie chce, by Biden ubiegał się o drugą kadencję w wyborach w 2024 roku. Opinię tę podziela 28 procent Demokratów. Jednocześnie przeciwnych reelekcji Donalda Trumpa jest 58 procent biorących udział w sondażu, w tym 24 procent Republikanów. Zdaniem 66 procent Amerykanów twierdzi, że kraj wkroczył na złą drogę, a  tylko 20 procent uważa, że podąża w dobrym kierunku. 

Read more

W. Putin i A. Łukaszenka podpisali dekret integracyjny

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret pogłębiający integracje Moskwy z Mińskiem. Jak podała agencja Ria Novosti, dokument podpisał również rządzący na Białorusi Aleksander Łukaszenka. Dekret nazywany „integracyjnym” obejmuje 28 obszarów współpracy w ramach tak zwanego Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Na mocy dekretu mają zostać zintegrowane: systemy walutowe i emerytalne obu państw, polityka podatkowa i programy socjalne. Dodatkowo Rosja i Białoruś zintegrują działania w obszarze zwalczania terroryzmu oraz umożliwią wzajemny dostęp do systemu zamówień państwowych. Według agencji Ria Novosti zostanie także sformowany wspólny rynek ropy i gazu. Na podstawie dekretu integracyjnego Moskwa i Mińsk zaakceptowały wspólną doktrynę wojskową i jednolitą politykę migracyjną. Przeciwko pogłębianiu integracji Białorusi z Rosją występuje białoruska opozycja, której przedstawiciele ostrzegają, że ich kraj jest narażony na utratę suwerenności. 

Read more

Illinois – sąd: były kongresmen, demokrata Luis Arroyo przyznał się do przyjęcia łapówek

Były stanowy kongresmen Illinois, demokrata Luis Arroyo przyznał się przed sądem federalnym w Chicago do przekupstwa w aferze dotyczącej opracowania i przegłosowania nowej ustawy stanowej o przyznawaniu licencji na posiadanie automatów do gier nazywanymi „szarymi maszynami”. Te automaty loteryjne pozwalają klientom wpłacać pieniądze, otrzymywać kupon do wymiany na towary online, a następnie grać w gry elektroniczne, takie jak automaty do gier. Ponieważ na automatach można grać za darmo, nie są one uważane za urządzenia do gier hazardowych. W latach 2018-19, 67-letni dzisiaj polityk miał przyjąć łapówki od firmy Collage LLC na łączną sumę ponad 32 tysięcy dolarów. Arroyo wpłacał otrzymane pieniądze na konto swojej firmy konsultingowej Spartacus 3 LLC, która nie była zarejestrowana w stanowych organach regulacyjnych.    Luisowi Arroyo grozi kara do 20 lat pozbawienia wolności i 250 tysięcy dolarów grzywny. Ogłoszenie wyroku ma nastąpić 18 lutego 2022 roku.

Read more

USA – Kongres: komentarze na temat stanu demokracji w Polsce i na Węgrzech

Heather Conley, prezes think tanku German Marshall Fund, podczas wysłuchania przed komisją ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w amerykańskim Kongresie na temat stanu demokracji w Polsce i na Węgrzech, oświadczyła, że stale się ona pogarsza i że Stany Zjednoczone powinny w reakcji rozważyć możliwość rozlokowania swoich wojsk w innych państwach europy wschodniej lub nałożenie sankcji gospodarczych na oba kraje. Podobne opinie wyrazili inni zaproszeni eksperci Dalibor Rohac z konserwatywnego think-tanku American Enterprise Institute (AEI) oraz Zselyke Csaky z organizacji Freedom House. Obaj opowiadali się jednak za mniej radykalnymi środkami. Wszyscy eksperci wskazywali na znaczne różnice w stopniu erozji demokratycznych instytucji między Węgrami i Polską, zaznaczając, że na Węgrzech sytuacja jest znacznie poważniejsza, zwłaszcza w obszarze wolności mediów i systemie wyborczym oraz uczciwości wyborów.

Read more

USA: wybory na gubernatora stanu Wirginia – wyniki

Republikanin Glenn Youngkin wygrał wybory gubernatora stanu Wirginia. Głosowanie w New Jersey pozostaje nierozstrzygnięte. Wyniki w obu stanach są porażką partii demokratycznej.  Po podliczeniu ponad 95 procent głosów Glenn Youngkin wyprzedza demokratę Terry’ego McAuliffa stosunkiem głosów 51 do 48,3 procent. Ponieważ kandydat demokratów nie ma szans odrobić tej straty, to Youngkin zostanie gubernatorem Wirginii. Republikanie prawdopodobnie zdobędą też fotele zastępcy gubernatora i prokuratora generalnego.  Zwycięstwa republikanów w Wirginii są znaczące, ponieważ w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich Joe Biden wyprzedził tam Donalda Trumpa o ponad 10 procent. Eksperci są zgodni, że do porażki demokratów przyczyniły się niskie notowania obecnego prezydenta.  W New Jersey po podliczeniu 80 procent głosów minimalną przewagę ma republikanin Jack Cittarelli. Ponieważ z kilku demokratycznych okręgów nie spłynęły jeszcze wszystkie wyniki, dotychczasowy gubernator, demokrata Phil Murphy nadal ma szansę na zwycięstwo. Jednak fakt, że walka między Murphym a Cittarellim jest tak zacięta również odzwierciedla rozczarowanie wyborców działaniami demokratów.  Według badań opinii publicznej około 70 procent Amerykanów uważa, że sprawy kraju idą obecnie w złym kierunku. 

Read more

Wtorek wyborczy w USA

W Stanach Zjednoczonych dziś wtorek wyborczy. Amerykanie głosują między innymi na gubernatorów stanów Wirginia i New Jersey oraz burmistrza Nowego Jorku. W niektórych miastach odbywają się referenda i wybory do władz lokalnych. Spośród pojedynków wyborczych w USA najbardziej obserwowane są wybory gubernatora stanu Wirginia. Przed rokiem Joe Biden pokonał tam Donalda Trumpa przewagą ponad 10%, ale obecnie kandydat Republikanów Glenn Youngkin ma szansę wygrać z Demokratą Terrym McAuliffem. Wygrana Republikanina może wróżyć kłopoty Demokratów w przyszłorocznych wyborach do Kongresu. W New Jersey sondaże wskazują na zwycięstwo Demokraty Phila Murphy’ego. Jeśli tak się stanie, będzie on pierwszym gubernatorem tej partii od 40 lat, który wywalczy reelekcję. W Nowym Jorku były policjant, czarnoskóry Demokrata Eric Adams, jest faworytem pojedynku z republikańskim działaczem społecznym Curtisem Sliwą, popieranym przez wielu Amerykanów polskiego pochodzenia. W Bostonie duże szanse na zwycięstwo w wyborach na burmistrza ma Demokratka Michelle Wu. Jeśli tak się stanie, będzie pierwszym burmistrzem tego miasta o azjatyckich korzeniach.  Mieszkańcy Minneapolis zdecydują, czy zastąpić Departament Policji nową agencją – Departament Bezpieczeństwa Publicznego. Referendum zorganizowano w następstwie zabójstwa w ubiegłym roku czarnoskórego George’a Floyda.  

Read more

Glasgow: liderzy ogłosili porozumienie ws. emisji metanu

Światowi liderzy ogłosili porozumienie w sprawie emisji metanu. Ponad 80 krajów zobowiązało się do ograniczenia emisji o 30% do końca dekady. Porozumienie jest pomysłem Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. “Metan to gaz znacznie bardziej trujący niż dwutlenek węgla. Sprawia, że ocieplenie postępuje dużo szybciej. Im bardziej i sprawniej zmniejszymy emisję, tym większą szansę mamy na osiągniecie celu ograniczenia ocieplenia do półtora stopnia” – mówi Polskiemu Radiu Gareth Redmond-King z think tanku Energy & Climate Intelligence Unit. Szefowa Komisji Europejskiej podkreślała w Szkocji wagę tego ustalenia. “Możemy zapobiec ponad 200 tysięcy przedwczesnych śmierci i setkom tysięcy wizyt w szpitalu spowodowanych astmą” – wyliczała Ursula von der Leyen. Prezydent USA Joe Biden wyraził przekonanie, że w rzeczywistości redukcje będą jeszcze większe. Pod porozumieniem nie ma jednak na razie podpisów Rosji, Chin i Indii. To te kraje emitują obecnie najwięcej metanu. Mowa tu o liczbach bezwzględnych, bo w przeliczeniu na mieszkańca negatywny efekt emisji indyjskich i chińskich jest mniejszy.To nie jedyne dzisiejsze osiągnięcie szczytu. Ponad 100 krajów zgodziło się skończyć z masową wycinką drzew do 2030 roku. Na liście jest też Brazylia, która w ostatnich latach na dużą skalę wycinała Puszczę Amazońską.

Read more