USA: wybory na gubernatora stanu Wirginia – wyniki

0
900
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Republikanin Glenn Youngkin wygrał wybory gubernatora stanu Wirginia. Głosowanie w New Jersey pozostaje nierozstrzygnięte. Wyniki w obu stanach są porażką partii demokratycznej. 

Po podliczeniu ponad 95 procent głosów Glenn Youngkin wyprzedza demokratę Terry’ego McAuliffa stosunkiem głosów 51 do 48,3 procent. Ponieważ kandydat demokratów nie ma szans odrobić tej straty, to Youngkin zostanie gubernatorem Wirginii. Republikanie prawdopodobnie zdobędą też fotele zastępcy gubernatora i prokuratora generalnego. 

Zwycięstwa republikanów w Wirginii są znaczące, ponieważ w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich Joe Biden wyprzedził tam Donalda Trumpa o ponad 10 procent. Eksperci są zgodni, że do porażki demokratów przyczyniły się niskie notowania obecnego prezydenta. 

W New Jersey po podliczeniu 80 procent głosów minimalną przewagę ma republikanin Jack Cittarelli. Ponieważ z kilku demokratycznych okręgów nie spłynęły jeszcze wszystkie wyniki, dotychczasowy gubernator, demokrata Phil Murphy nadal ma szansę na zwycięstwo. Jednak fakt, że walka między Murphym a Cittarellim jest tak zacięta również odzwierciedla rozczarowanie wyborców działaniami demokratów. 

Według badań opinii publicznej około 70 procent Amerykanów uważa, że sprawy kraju idą obecnie w złym kierunku. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!