Glasgow: liderzy ogłosili porozumienie ws. emisji metanu

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Światowi liderzy ogłosili porozumienie w sprawie emisji metanu. Ponad 80 krajów zobowiązało się do ograniczenia emisji o 30% do końca dekady.

Porozumienie jest pomysłem Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. “Metan to gaz znacznie bardziej trujący niż dwutlenek węgla. Sprawia, że ocieplenie postępuje dużo szybciej. Im bardziej i sprawniej zmniejszymy emisję, tym większą szansę mamy na osiągniecie celu ograniczenia ocieplenia do półtora stopnia” – mówi Polskiemu Radiu Gareth Redmond-King z think tanku Energy & Climate Intelligence Unit.

Szefowa Komisji Europejskiej podkreślała w Szkocji wagę tego ustalenia. “Możemy zapobiec ponad 200 tysięcy przedwczesnych śmierci i setkom tysięcy wizyt w szpitalu spowodowanych astmą” – wyliczała Ursula von der Leyen. Prezydent USA Joe Biden wyraził przekonanie, że w rzeczywistości redukcje będą jeszcze większe.

Pod porozumieniem nie ma jednak na razie podpisów Rosji, Chin i Indii. To te kraje emitują obecnie najwięcej metanu. Mowa tu o liczbach bezwzględnych, bo w przeliczeniu na mieszkańca negatywny efekt emisji indyjskich i chińskich jest mniejszy.
To nie jedyne dzisiejsze osiągnięcie szczytu. Ponad 100 krajów zgodziło się skończyć z masową wycinką drzew do 2030 roku. Na liście jest też Brazylia, która w ostatnich latach na dużą skalę wycinała Puszczę Amazońską.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!