Sport – Druga w historii Polka stanęła na szczycie K2

Druga w historii Polka stanęła na szczycie góry K2 (8611 m) w Karakorum. Po raz pierwszy tego osiągnięcia dokonała 36 lat temu jedna z najwybitniejszych himalaistek – Wanda Rutkiewicz. W piątek w jej ślady poszła Monika Witkowska, która na ośmiotysięczniki wspina się od blisko dziesięciu lat – poinformowano na jej profilu w mediach społecznościowych. Witkowska weszła na szczyt rano o 5.59.

Read more

Chicago: Daniel Pogorzelski zwyciężył w prawyborach!

Daniel „Pogo” Pogorzelski zdobył 155,791 głosów i zwyciężył w wyścigu o stanowisko w Metropolitalnym Departamencie Rekultywacji Wody. Oficjalne ogłoszenie wyników prawyborów miało miejsce w środę wieczorem.  W rywalizacji o stanowisko w chicagowskim Departamencie Gospodarki Wodnej, Daniel „Pogo” Pogorzelski pokonał popieraną przez gubernatora J.B. Pritzkera Elizabeth Joyce różnicą 1,895 głosów. Trzecie miejsce zajęła, starająca się o reelekcję Chakena Perry – 122,910 głosów. W listopadowych wyborach Daniel „Pogo” Pogorzelski” nie będzie miał oponenta ze strony Partii Republikańskiej. 

Read more

W zbiórce dla dziecka, które straciło rodziców w strzelaninie w Highland Park uzbierano ponad 2 mln $

Utworzona we wtorek zbiórka dobroczynna na stronie GoFundme poświęcona 2-letniemu chłopcu, którego rodzice zginęli podczas strzelaniny 4 lipca w Highland Park, uzbierała ponad 2,1 miliona dolarów. 35 letnia Irina McCarthy oraz 37-letni Kevin McCarthy z Highland Park, byli wśród siedmiu ofiar zastrzelonych przez 22 letniego Roberta Crimo w poniedziałek podczas parady z okazji Dnia Niepodległości. Chicago Sun-Times podało, że Kevin zginął podczas osłaniania swojego syna Aidena przed ostrzałem. Chłopiec został przekazany swoim dziadkom w poniedziałek wieczorem w szpitalu przez funkcjonariuszy policji.  Pozostałe ofiary zidentyfikowane przez Biuro Koronera Powiatu Lake to:64 letnia Katherine Goldstein z Highland Park; 63 letnia Jacquelyn Sundheim z Highland Park;69 letni Eduardo Uvaldo z Waukegan;88 letni Stephen Strausz Highland Park;78 letni Nicolas Toledo-Zaragoza z Morelos w Meksyku. Link do zbiórki: https://www.gofundme.com/f/irina-and-kevin-mccarthy

Read more

Ranking najbardziej przyjaznych do życia miast, na 1. miejscu Wiedeń

Opublikowano coroczny ranking najbardziej przyjaznych miast do życia opracowany przez Economist Intelligence Unit (EIU). Global Liveability Index 2022 uwzględnia 173 miasta na całym świecie pod kątem różnych czynników, w tym opieki zdrowotnej, wskaźników przestępczości, stabilności politycznej, infrastruktury i dostępu do terenów zielonych. Ogólnie na liście dominuje Europa, z sześcioma miejscami w czołowej jedenastce. Na pierwszej pozycji znalazł się Wiedeń, na drugiej Kopenhaga, a na trzeciej Zurych. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają w kolejności: Calgary, Vancouver, Genewa, Frankfurt, Toronto, Amsterdam i wspólnie na dziesiątym miejscu japońska Osaka i australijskie Melbourne. Zeszłoroczny zwycięzca, Auckland z Nowej Zelandii, wypadł z pierwszej dziesiątki w 2022 roku i znalazł się 34. miejscu. Chociaż Europa zdominowała czołówkę zestawienia, to na wysokich pozycjach listy zabrakło Londynu i Paryża. W obu przypadkach o niższych pozycjach zadecydowały wyższe koszty utrzymania, podobnie jak decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu Unii Europejskiej. Ranking Economist Intelligence Unit (EIU) zamykają Damaszek, Lagos i Trypolis, które zostały uznane za najmniej przyjazne do życia miasta na świecie.

Read more

Des Plaines: w niedzielę odbyła się 42. Letnia Gala w Muzeum Polskim, TV Polvision z nagrodą

W Cafe La Cave w Des Plaines, odbyła się uroczysta 42. Letnia Gala zorganizowana przez Muzeum Polskie w Ameryce. Ponad 200 gości bawiło się tego dnia na Balu ku czci Mieczysława Haimana, pierwszego Kuratora PMA oraz świętując 85. rocznicę otwarcia muzeum. Mistrzyni Ceremonii była Misia Jaminskia. Tegoroczne nagrody PMA Spirit Award 2022 otrzymała telewizja Polvision z prezesem Walterem Kotabą oraz Dziennik Związkowy.  Dochód z Gali przeznaczony został na codzienną działalność muzeum.

Read more

Prezydent A.Duda zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu 2022

Prezydent Andrzej Duda zaprasza do udziału w Narodowym Czytaniu 2022. W tym roku – roku romantyzmu polskiego – uczestnicy wspólnie oddadzą się lekturze “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, dzieła które dało początek nurtowi w kulturze polskiej.Wydano je w 1822 roku w Wilnie i, jak przypomina prezydent, to zbiór wierszy młodzieńczych, a jednocześnie bardzo dojrzałych i przełomowych dla literatury w Polsce, dających inspiracje do walki z zaborcami o wolną Rzeczpospolitą. Andrzej Duda podkreślił, że “romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu”.  Prezydent wyraził również nadzieję, że tegoroczne Narodowe Czytanie da wyraz temu, jak ważne dla Polski i Polaków były i są dzieła Adama Mickiewicza. “Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie” – napisał w specjalnym przesłaniu Andrzej Duda. Do udziału w Narodowym Czytaniu 2022 można zgłosić się przez internet na stronie www.prezydent.pl. Finał akcji odbędzie się w sobotę 3 września.

Read more

Travel & Leisure: redakcja wybrała najpiękniejsze miejsce w naszym stanie

Internetowy magazyn turystyczny Travel & Leisure opublikował listę najpiękniejszych miejsc w każdym z 50 stanów USA. Podczas, gdy Illinois ma wiele wspaniałych miejsc do zobaczenia, w tym m.in. Starved Rock State Park, czy Little Grand Canyon w Shawnee National Forest, redakcja magazynu wybrała najpiękniejszym miejscem naszego stanu Cache River State Natural Area w Belknap na południu Illinois. Jak napisano w uzasadnieniu decyzji, „na miejscu możesz pomyśleć, że znajdujesz się głęboko na bagnach Luizjany wśród cyprysów i tupelo, będąc jednak w najbardziej wysuniętym na północ tego rodzaju regionem w Stanach Zjednoczonych”. Według Departamentu Zasobów Naturalnych Illinois (IDNR), park znajduje się na południowym krańcu stanu Illinois i został wyrzeźbiony przez wody polodowcowe z rzeki Ohio. Obejmuje obszar 15 tysięcy akrów. Ma ogromne znaczenie dla migrującego ptactwa wodnego i ptaków przybrzeżnych. Według IDNR, odwiedzający mogą zwiedzić park na wiele sposobów, w tym wędrując, jeżdżąc na rowerze czy pływając kajakiem.

Read more

Illinois: debaty kandydatów GOP na gubernatora

We wtorek odbyły się kolejne debaty republikańskich kandydatów na gubernatora Illinois. W pierwszej, telewizyjnej wzięli w udział: stanowy senator Darren Bailey, biznesmen Gary Rabine i inwestor kapitałowy Jesse Sullivan. Głównymi tematami debaty były: inflacja, stanowy wymiar sprawiedliwości, wzrost przestępczości w Illinois, pandemia COVID-19 i możliwe rozstrzygnięcie sprawy Roe v. Wade w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych. Wymianie poglądów towarzyszyły ataki 3 polityków na głównego kandydata do zwycięstwa w prawyborach GOP, Richarda Irvina, który brał udział równocześnie w drugiej debacie. Po około 20 minutach dyskusji na temat bezpieczeństwa publicznego kandydaci odpowiedzieli na szereg pytań dotyczących stanu gospodarki Illinois, przede wszystkim zadłużenia w systemie emerytalnym budżetówki, wynoszącym obecnie około 130 miliardów dolarów. Sullivan i Rabine zaproponowali stworzenie dla pracowników stanowych programu typu 401K.  Wszyscy kandydaci, którzy są przeciwni aborcji z wyjątkiem gwałtu, kazirodztwa i sytuacji, kiedy zagrożone jest życie matki, zadeklarowali ograniczenie wydatków na programy pomagające kobietom w usunięciu ciąży. Dzień prawyborów w Illinois przypada na dzień 28 czerwca. Wczesne głosowanie już się rozpoczęło. Zwycięzca republikańskich prawyborów zmierzy się w listopadzie z pełniącym obecnie funkcję gubernatora Illinois J.B. Pritzkerem.

Read more

50 lat rejsów do Chicago PLL LOT

50 lat temu, w maju 1972 roku Polskie Linie Lotnicze LOT uruchomiły bezpośrednie połączenia z Warszawy do Chicago w Stanach Zjednoczonych. Dziś LOT świętuje tę rocznicę.  Jak mówił prezes PLL LOT Rafał Milczarski, uruchomienie tego połączenia było przełomem w historii linii. Zaznaczył, że Chicago, razem z uruchomionym nieco wcześniej połączeniem do Toronto w Kanadzie, było jednym z pierwszych bezpośrednich połączeń z Polski do Ameryki Północnej. Rejsy w tym czasie były obsługiwane przez samoloty typu Ił 62. Pod koniec lat 80. LOT zastąpił te maszyny samolotami Boeing 767.  Wcześniej jednym z niewielu sposobów dotarcia do USA z Polski były rejsy statkami pasażerskimi. Podróż trwała około tygodnia. W tej chwili polski przewoźnik lata do kilku miast w Stanach Zjednoczonych. Oprócz Chicago, to Nowy Jork, Miami oraz Los Angeles. Przed wybuchem pandemii COVID – 19 przewoźnik chciał uruchomić połączenia do Waszyngtonu i San Francisco. Prezes Rafał Milczarski powiedział, że na nowe kierunki w USA trzeba jeszcze poczekać. Zaznaczył, że sytuacja związana z pandemią COVID – 19 musi się jeszcze trochę poprawić. Przypomniał też, że uruchomienie nowego połączenia wiąże się z szeregiem procedur, a także kampanią informacyjną i reklamową.  Prezes PLL LOT zapowiedział, że od tegorocznych wakacji przewoźnik będzie latał do Chicago 14 razy w ciągu tygodnia. 

Read more

W Brukseli odsłonięto mural oddający hołd M.Skłodowskiej-Curie

W Brukseli odsłonięto mural oddający hołd Marii Skłodowskiej-Curie. Stworzyła go polska artystka Mona Tusz z Katowic a do współpracy zaprosił ją Instytut Polski w Brukseli. Tło obrazu stanowią szafirowe kolory. Na pierwszym planie są tak zwane “małe curie”, czyli samochody z aparaturą, którymi jeździła Maria Skłodowska-Curie i robiła rentgeny żołnierzom rannym podczas I wojny światowej, także w Belgii. “Cały mural przedstawia linię życia Marii Skłodowskiej-Curie, na każdym z etapów są zaznaczone zarówno daty, jak i wynalazki” – powiedziała Polskiemu Radiu Agnieszka Bolecka z Instytutu Polskiego w Brukseli. Po rosyjskiej napaści na Ukrainę artystka namalowała u góry flagę Ukrainę, jest też data – 2022.  W Brukseli, z inicjatywy Instytutu Polskiego, został odsłonięty mural oddający hołd Marii Skłodowskiej-Curie. Mural autorstwa Mony Tusz z Katowic @PR24_pl @PLInst_Brussels pic.twitter.com/HxbBTMvmHO — Beata Płomecka (@bplomecka) May 4, 2022 Mural namalowano na bocznej ścianie budynku należącego do Szpitala Świętego Jana w Brukseli, w samym sercu miasta. Znajdują się tu dwie współpracujące ze sobą instytucje: Uniwersytet Odisee, który posiada zakład radiologii obrazowej, oraz filia Kliniki Świętego Jana – Terranova, nowoczesnego ośrodka opieki medycznej i społecznej. Praca zostanie włączona do mapy murali w Brukseli, których tematem będzie nauka i twórczość wybitnych kobiet. 

Read more