Prezydent Francji w Berlinie: Europa musi więcej inwestować w siebie, by być bardziej niezależną

Europa musi więcej inwestować w siebie, by być bardziej niezależną – powiedział prezydent Francji w Berlinie. Emmanuel Macron i kanclerz Olaf Scholz rozmawiali też o konfliktach w Ukrainie i Strefie Gazy. Sztuczna inteligencja i ekologiczne rozwiązania – to, według prezydenta Francji, obszary, w których Europa powinna być liderem. Emmanuel Macron mówił o potrzebie odważnych inwestycji, zapewniał też o wsparciu dla Ukrainy. “Kiedy patrzymy na mapę, widzimy, że wiele ataków na Ukrainę odbywa się spoza jej granic. Jeśli będziemy trzymać się dotychczasowych zasad, Ukraina nie będzie w stanie odpierać ostrzałów z baz w Rosji. Trzeba uznać prawo do ataków na miejsca w Rosji, z których startują rakiety, ale tylko wtedy, gdy nie będą zagrożone cele cywilne” – stwierdził przywódca Francji. Francuski prezydent i niemiecki kanclerz potępili też atak na cywilów w Rafah i podkreślili, że Izrael ma prawo do obrony, ale z poszanowaniem prawa międzynarodowego. Olaf Scholz wskazał na rozwiązanie konfliktu przez wyodrębnienie dwóch państw. “Wspólna pokojowa przyjacielska przyszłość dla dwóch krajów, Izraela i Palestyny, jest możliwa nawet krótko po strasznej wojnie. To widać na przykładzie naszej powojennej przyjaźni z Francją” – dodał. Trzydniowy pobyt Emmanuela Macrona był pierwszą państwową wizytą prezydenta Francji w Niemczech od 24 lat.

Read more

Tarcza Wschód: 10 mld zł na wzmocnienie bezpieczeństwa Polski

Dziesięć miliardów złotych na bezpieczeństwo Polski. W ramach tego fundusze na wzmocnienie obrony powietrznej, bezpieczeństwa wewnętrznego i granicy. Premier Donald Tusk ogłosił Narodowy Program Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód. W trakcie uroczystości w Krakowie zorganizowanych w 80. rocznicę zdobycia Monte Cassino przez polskie wojska ustanowiono święto 2. Dowództwa Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego. Premier Donald Tusk zapewniał, że Polska jest i będzie bezpieczna. “To jest rzecz święta i najważniejsza, że możemy dziś – wspólnie z polskimi żołnierzami – głośno i uczciwie powiedzieć, że Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii” – podkreślił szef rządu. Wskazywał na cztery wymiary: bezpieczeństwo geopolityczne, czyli trwałe osadzenie Polski we wspólnocie Zachodu, w której ma być ona liderem. Donald Tusk mówił, że w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego ważne jest przeciwdziałanie wszelkim aktom prowokacji, sabotażu i dywersji. Dlatego w przyszłym tygodniu szef rządu poinformuje o działaniach, które są wymierzone w autorów takich działań. “Państwo polskie działa skutecznie: przeciwdziałamy, zatrzymujemy i aresztujemy tych, którzy próbują atakować Polskę. Będziemy wobec nich absolutnie bezwzględni” – zapewnił szef rządu. Donald Tusk mówił, że Polska będzie państwem odpornym i bezlitosnym wobec tych wszystkich, którzy chcą destabilizować sytuację.Premier przypomniał, że Polska będzie uczestniczyć w budowie europejskiej obrony powietrznej, czyli tak zwanej kopuły europejskiej. Dlatego rząd podjął decyzję o budowie komponentu satelitarnego, który będzie częścią kopuły, zapewniającej bezpieczeństwo całemu kontynentowi. “To nie będzie tylko obrazowanie tego, co dzieje się na ziemi. To nie będzie tylko element bezpieczeństwa w kosmosie, bo przecież wojny przyszłości będą także odbywały się w tej przestrzeni, ponad nami. To także będzie część tego wielkiego projektu, który musimy koordynować razem z innymi partnerami, czyli tej bezpiecznej kopuły, bezpiecznej dla całego kontynentu, ale przede wszystkim dla naszego kraju” – mówił szef rządu. Donald Tusk zapowiedział, że Polska otrzyma na ten cel specjalną pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Chodzi o pół miliarda złotych na komponent satelitarny tarczy przeciwlotniczej. Umowa z EBI będzie podpisana w poniedziałek. Szef rządu podjął decyzję, aby wzmocnić obronę na wschodzie kraju. W bezpieczeństwo granicy zainwestowanych zostanie 10 miliardów złotych. Chodzi o budowę…

Read more

22 miliony dolarów za apartamentowce w South Shore

Apartamentowce w dzielnicy South Shore w Chicago sprzedane za dwadzieścia dwa miliony dolarów, mieszkańcy południowej części miasta obawiają się wzrostu czynszów i eksmisji.   Lokalny inwestor New City Property Management poszerzył swoje portfolio nieruchomości o dwa budynki mieszczące się niedaleko Obama Presidential Center, wydając na ich zakup 22 miliony dolarów. Oba należały do firmy Belveron Partners z siedzibą w San Francisco.  Jednym z nich jest 16 piętrowy budynek przy ulicy 7000 South Shore Drive na nabrzeżu jeziora Michigan, drugim – mniejszy przy ulicy 6951 South Oglesby Avenue. Posiadają łącznie 250 apartamentów mieszkalnych. Ruch niepokoi niektórych lokalnych mieszkańców, którzy obawiają się, że sprzedaż oraz sąsiedztwo Obama Presidential Center, którego otwarcie zaplanowane jest na rok 2025, wpłynie na wzrost kosztów utrzymania lokali, dla wielu mieszkańców nie do pokrycia. 30 procent mieszkańców South Shore żyje na granicy ubóstwa lub poniżej tej granicy. 57.6 procent gospodarstw domowych wydaje ponad 30 procent zarobków na koszty mieszkalne.

Read more

Microsoft wybuduje warte miliard dolarów centrum danych w Wisconsin

Microsoft wybuduje warte miliard dolarów centrum danych na kampusie w Mount Pleasant, Wisconsin, miasteczku niedaleko granicy Illinois. Gigant zapłaci 50 milionów dolarów za skrawek ziemi, na którym wcześniej miała powstać fabryka ekranów LCD należąca do Foxconn Technology Group – na mocy umowy z 2017 roku z gubernatorem Wisconsin. Foxconn producent iPhone’ów Apple’a zmienił plany, wycofał się z umowy i zmusił władze do znalezienia nowego nabywcy.  Microsoft zakupi 315 akrów z 2,500 oryginalnie przeznaczonych Foxconn.  Według przedstawicieli miejskich, procedura zakupu zostanie zakończona do 31 lipca. Umowa Microsoftu z Mount Pleasant i powiatem Racine, wymaga rozpoczęcie konstrukcji do 2026 roku. Microsoft może odzyskać 42 procent z podatku od własności ale nie więcej niż 5 milionów dolarów rocznie. Marlo Harmon – członek zarządu powiatu Racine, był jedynym, który głosował przeciwko decyzji sprzedaży, głównie dlatego, iż centrum danych jest marnym substytutem fabryki, jeśli chodzi o tworzenie dużej ilości miejsc pracy. Centrum danych o tej skali potrzebuje mniej niż 100 stałych pracowników. Tego typu obiekty przetwarzają i przechowują wysokie ilości danych, tworząc kręgosłup internetu ale nie tworzą dużych ilości miejsc pracy po ukończeniu budowy. 

Read more

Nowa inwestycja Microsoft w Polsce

Nowa inwestycja Microsoft w Polsce. Podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach firma poinformowała, ze uruchomiła w naszym kraju pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej region przetwarzania danych w chmurze. W wydarzeniu uczestniczył premier Mateusz Morawiecki, który powiedział, że Polska po raz pierwszy w historii ma szansę być częścią globalnego procesu transformacji cyfrowej i ogromnie na tym skorzystać. W czasie swojego wystąpienia podkreślił, że inwestycja ta przyspieszy transformację technologiczną w Polsce. Podczas Kongresu premier ogłosił, że w Katowicach ulokowane będzie Centrum Informatyczne – część przetwarzania danych, część budowy baz danych – Komisji Nadzoru Finansowego, potężnej instytucji finansowej nadzorcy rynku finansowego. Podczas wystąpienia na Europejskim Kongresie Gospodarczym podkreślił, że rządowi bardzo zależy, by instytucje centralne przynajmniej część swojej działalności lokowały w innych ośrodkach. Szef rządu dodał, że w Polsce mamy wielu specjalistów w dziedzinie IT, a wojna na Ukrainie uświadomiła nam, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo. Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński powiedział, że to nowa inwestycja wielka szansa dla polskiego biznesu. Poinformował, że uruchomiony zostanie wart 700 mln euro program pożyczkowy dla wszystkich firm, które będą zainteresowane transformacją chmurową.Spółka w komunikacie prasowym poinformowała, że “Chmurowy region Microsoft to trzy niezależne fizyczne lokalizacje w okolicach Warszawy, z których każda składa się z jednego lub więcej centrów danych i zapewnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, prywatności i zgodną z przepisami możliwość przechowywania danych w kraju”. Microsoft jest obecny w Polsce od ponad 30 lat.

Read more

Szkoły Publiczne w Chicago wydadzą 76 mln dolarów na kamery

Podczas konferencji prasowej chicagowskich szkół w środę ogłoszono plan inwestycji w zakresie bezpieczeństwa w szkołach publicznych w Chicago. CPS wyda 76 milionów dolarów na kamery. Kamery zostaną zamontowane w 331. szkołach podstawowych i szkołach średnich. Koszt inwestycji wynosi $76 milionów dolarów. Suma pochodzi z funduszy federalnych i stołecznych. Wydatek stanowi duży skok z $8 milionów dolarów wydawanych rocznie na cele bezpieczeństwa. Kamery dostarczą wyraźnego obrazu, w czasie rzeczywistym, strażnikom przebywającym na kampusie, Biuru ds zarządzania Kryzysem i Komunikacji w Chicago oraz  Departamentowi Policji w Chicago. Priorytetyzacja listy szkół, gdzie instalowane będą kamery będzie polegać na systemie punktowym bazującym na ilości zapisów, kondycji systemu CCTv, liczbie incydentów bezpieczeństwa w szkole i na terenie wokół szkoły.

Read more

Amerykański inwestor, który w 2007 r. rozpoznał zbliżającą się zapaść na rynku postanowił sprzedać swoje akcje

Michael Burry, amerykański inwestor, który w 2007 roku zasłynął z tego, że rozpoznał i zainwestował w zbliżającą się zapaść na rynku nieruchomości, postanowił sprzedać wszystkie swoje akcje, z wyjątkiem papierów amerykańskiej korporacji zajmującej się inwestycjami w prywatne więzienia i ośrodki zdrowia psychicznego. Michael Burry ostrzega, że mimo blisko 24-procentowego odbicia amerykańskiego indeksu technologicznego NASDAQ, są to fałszywe sygnały zmiany trendu na Wall Street. Inwestor sprzedał wszystkie swoje udziały w spółce matce Facebooka – Meta, spółce Alphabet, która jest właścicielem Googla, portalu turystycznym Booking, Apple, firmy farmaceutycznej Bristol-Myers Squibb, ubezpieczyciela Cigna, międzynarodowej firmy zajmującej się technologią finansów Global Payments, amerykańskich firm medialnych Warner Bros. Discovery i Nexstar Media Group, a także firmy zajmującej się gazem ziemnym Ovintiv, jak również dystrybutora sprzętu sportowego Sportsman’s Warehouse oraz spółki macierzystej Opla – Stellantis. Mimo że część z tych spółek w międzyczasie zanotowała wzrost wartości na giełdach, to jednak Burry nie ufa tym ruchom. Portfel Burry’ego jest uważnie obserwowany na Wall Street, a z dokumentów przedstawionych SEC wynika, że jedyną spółką, w którą zainwestował Amerykanin była firma Geo Group, która inwestuje w prywatne więzienia i ośrodki zdrowia psychicznego w Ameryce Północnej, Australii, RPA i Wielkiej Brytanii. 

Read more

Węgry: wielka inwestycja niemieckiego producenta samochodów Mercedes

Niemiecki producent samochodów Mercedes zainwestuje na Węgrzech kolejny miliard euro. Najważniejsza część tej inwestycji będzie obejmować samochody elektryczne. Niemcy będą rozbudowywać swój zakład w Kecskemét – powiększaja montownię i fabrykę karoserii. Najwięcej pieniędzy zainwestują jednak w dwie nowe platformy elektryczne do produkcji bezemisyjnych aut. “Na Węgrzech mocno pracujemy nad tym, żeby stać się głównym miejscem realizacji globalnej strtregii elektromobilności.” – powiedział Péter Szijjártó, węgierski minister spraw zagranicznych i hadlu. Do miliarda euro inwestowanego przez niemiecki koncern, trzydzieści pięć dołoży węgierski rząd. Wspólną inwestycją będzie stworzenie systemu szkoleń dla nowych pracowników fabryki. Węgry, są na 20. miejscu na liście eksporterów samochodów, ale pod względem ludności zajmują 95. miejsce na świecie. Nad Dunajem swoje auta produkuje kilku globalnych graczy na rynku, w tym trzy najważniejsze niemieckie marki aut premium.

Read more

Włochy: Ryanair chce zainwestować we włoski rynek 4 i pół miliarda euro

Włoskie media informują, że tanie linie lotnicze Ryanair zamierzają, rozpoczynając od tego roku, uczynić włoski rynek głównym miejscem swojej działalności. W zamian domagają się od włoskiego rządu ulg podatkowych i redukcji innych opłat. Ryanair jest liderem na włoskim rynku, jeśli chodzi o loty z Włoch i do Włoch. Dyrektor generalny Michael O’Leary ogłosił wczoraj, że dla Ryanairu priorytetem będzie Italia. W tej chwili, mierząc liczbą przewożonych pasażerów, linie są aktywniejsze na rynku brytyjskim i hiszpańskim.  Ryanair w ciągu trzech lat chce zwiększyć liczbę pasażerów na liniach z Włoch i do Włoch z 40 milionów rocznie przed pandemią do 60 milionów. Zamierza zainwestować w to przedsięwzięcie 4 i pół miliarda dolarów. Już w lecie liczba samolotów obsługujących rynek włoski ma się zwiększyć z 67 do 92 maszyn. Ruszy 17 nowych połączeń z Rzymu i do Rzymu. Dla Włoch oznaczałoby to kilkanaście tysięcy miejsc pracy więcej.

Read more