Tarcza Wschód: 10 mld zł na wzmocnienie bezpieczeństwa Polski

0
Fot. Kancelaria Premiera RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dziesięć miliardów złotych na bezpieczeństwo Polski. W ramach tego fundusze na wzmocnienie obrony powietrznej, bezpieczeństwa wewnętrznego i granicy. Premier Donald Tusk ogłosił Narodowy Program Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód.

W trakcie uroczystości w Krakowie zorganizowanych w 80. rocznicę zdobycia Monte Cassino przez polskie wojska ustanowiono święto 2. Dowództwa Korpusu Polskiego – Dowództwa Komponentu Lądowego. Premier Donald Tusk zapewniał, że Polska jest i będzie bezpieczna. “To jest rzecz święta i najważniejsza, że możemy dziś – wspólnie z polskimi żołnierzami – głośno i uczciwie powiedzieć, że Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii” – podkreślił szef rządu.

Wskazywał na cztery wymiary: bezpieczeństwo geopolityczne, czyli trwałe osadzenie Polski we wspólnocie Zachodu, w której ma być ona liderem. Donald Tusk mówił, że w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego ważne jest przeciwdziałanie wszelkim aktom prowokacji, sabotażu i dywersji. Dlatego w przyszłym tygodniu szef rządu poinformuje o działaniach, które są wymierzone w autorów takich działań. “Państwo polskie działa skutecznie: przeciwdziałamy, zatrzymujemy i aresztujemy tych, którzy próbują atakować Polskę. Będziemy wobec nich absolutnie bezwzględni” – zapewnił szef rządu.

Donald Tusk mówił, że Polska będzie państwem odpornym i bezlitosnym wobec tych wszystkich, którzy chcą destabilizować sytuację.
Premier przypomniał, że Polska będzie uczestniczyć w budowie europejskiej obrony powietrznej, czyli tak zwanej kopuły europejskiej.

Dlatego rząd podjął decyzję o budowie komponentu satelitarnego, który będzie częścią kopuły, zapewniającej bezpieczeństwo całemu kontynentowi. “To nie będzie tylko obrazowanie tego, co dzieje się na ziemi. To nie będzie tylko element bezpieczeństwa w kosmosie, bo przecież wojny przyszłości będą także odbywały się w tej przestrzeni, ponad nami. To także będzie część tego wielkiego projektu, który musimy koordynować razem z innymi partnerami, czyli tej bezpiecznej kopuły, bezpiecznej dla całego kontynentu, ale przede wszystkim dla naszego kraju” – mówił szef rządu.

Donald Tusk zapowiedział, że Polska otrzyma na ten cel specjalną pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Chodzi o pół miliarda złotych na komponent satelitarny tarczy przeciwlotniczej. Umowa z EBI będzie podpisana w poniedziałek.

Szef rządu podjął decyzję, aby wzmocnić obronę na wschodzie kraju. W bezpieczeństwo granicy zainwestowanych zostanie 10 miliardów złotych. Chodzi o budowę systemu fortyfikacji, ukształtowania terenu i decyzji środowiskowych. Granica ma być nie do przejścia przez potencjalnego wroga.

“Te 10 miliardów złotych uruchomiliśmy już w tej chwili. Te prace zaczęliśmy. Tak, aby granica Polska była bezpieczna w czasach pokoju, żeby to była granica nie do przejścia dla przeciwnika w czasie wojny” – mówił premier. “Robimy to po to, żeby odstraszyć przeciwnika, żeby ci wszyscy, którzy źle życzą Polsce, którzy w swoich planach mają atak, agresję na naszych sojuszników, czy na nasz kraj – żeby usłyszeli dzisiaj z krakowskiego Rynku – wara od Polski, Polska jest silna, Polska będzie bezpieczna – dzięki własnym działaniom i dzięki własnym sojuszom” – zaznaczył Donald Tusk.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!