Prezydent Francji w Berlinie: Europa musi więcej inwestować w siebie, by być bardziej niezależną

0
Fot. CBS 42
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Europa musi więcej inwestować w siebie, by być bardziej niezależną – powiedział prezydent Francji w Berlinie. Emmanuel Macron i kanclerz Olaf Scholz rozmawiali też o konfliktach w Ukrainie i Strefie Gazy.

Sztuczna inteligencja i ekologiczne rozwiązania – to, według prezydenta Francji, obszary, w których Europa powinna być liderem. Emmanuel Macron mówił o potrzebie odważnych inwestycji, zapewniał też o wsparciu dla Ukrainy. “Kiedy patrzymy na mapę, widzimy, że wiele ataków na Ukrainę odbywa się spoza jej granic. Jeśli będziemy trzymać się dotychczasowych zasad, Ukraina nie będzie w stanie odpierać ostrzałów z baz w Rosji. Trzeba uznać prawo do ataków na miejsca w Rosji, z których startują rakiety, ale tylko wtedy, gdy nie będą zagrożone cele cywilne” – stwierdził przywódca Francji.

Francuski prezydent i niemiecki kanclerz potępili też atak na cywilów w Rafah i podkreślili, że Izrael ma prawo do obrony, ale z poszanowaniem prawa międzynarodowego. Olaf Scholz wskazał na rozwiązanie konfliktu przez wyodrębnienie dwóch państw. “Wspólna pokojowa przyjacielska przyszłość dla dwóch krajów, Izraela i Palestyny, jest możliwa nawet krótko po strasznej wojnie. To widać na przykładzie naszej powojennej przyjaźni z Francją” – dodał.

Trzydniowy pobyt Emmanuela Macrona był pierwszą państwową wizytą prezydenta Francji w Niemczech od 24 lat.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!