Niemcy: wyciek z elektrowni jądrowej w Bawarii

Niemieckie ministerstwo środowiska poinformowało o wycieku w elektrownii jądrowej Isar 2 w Bawarii. Jak podano, awaria nie zagraża bezpieczeństwu, ale może wymagać prac naprawczych. Informację o zdarzeniu resortowi przekazał operator elektrowni – firma Preussen Elektra.  W ramach rządowego planu rezerwowego dla energetyki jądrowej ustalono, że jeśli elektrownia ma działać po 31 grudnia 2022 roku, w październiku konieczna jest tygodniowa przerwa techniczna, podczas której nastąpi zupełny przestój. Do tego czasu reaktor może pracować w swoim dotychczasowym trybie. Początkowo Niemcy chciały zrezygnować z pozyskiwania energii z atomu, jednak uniemożliwiła to wojna na Ukrainie i wynikający z niej kryzys energetyczny. Obecnie w Niemczech działają trzy elektrownie jądrowe – Isar 2 w Bawarii, Neckarwestheim 2 w Badenii-Wirtembergii oraz Emsland w Dolnej Saksonii. Pozostałe elektrownie wyłączono z użytku przed 24 lutego 2022 roku. 

Read more

Łotwa i Estonia zakazali wjazdu turystom rosyjskim

Kraje bałtyckie Litwa, Łotwa i Estonia zakazały wjazdu na swoje terytorium obywatelom Rosji mającym turystyczne wizy schengenowskie — poinformowała agencja Delfi. Zakaz wchodzi w życie od dziś. Przez kraje bałtyckie będą wpuszczani do Unii Europejskiej tylko rosyjscy dyplomaci, dysydenci, członkowie rodzin obywateli Unii Europejskiej i osoby mające wizy długoterminowe. Kraje wprowadzające ten zakaz tłumaczą jego konieczność “interesami bezpieczeństwa narodowego”, ponieważ znaczna część społeczeństwa rosyjskiego popiera agresję Rosji przeciwko Ukrainie.

Read more

Trumna z ciałem Elżbiety II wyruszyła do Zamku Windsor

Światowi przywódcy uczcili dwuminutową ciszą pamięć królowej Elżbiety II. Nabożeństwo pogrzebowe zakończyło się hymnem narodowym „God Save the King”. Teraz trumna z ciałem królowej wyruszy w drogę do Zamku Windsor. Procesja przejdzie trasę o długości około 5 kilometrów i każdy będzie mógł się jej przyglądać.  W uroczystościach udział biorą prezydent Polski Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Zaproszeni są europejscy monarchowie i politycy, a także m. in. prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oraz Francji Emmanuel Macron. W pogrzebie królowej Elżbiety II bierze udział około 2 tysięcy zagranicznych gości. Zaproszenia zostały wysłane do głów państw, z którymi Wielka Brytania utrzymuje stosunki dyplomatyczne.  Monarchini spocznie w Kaplicy Świętego Jerzego na Zamku Windsor u boku swoich rodziców Jerzego VI i Elżbiety królowej matki oraz siostry Małgorzaty. W to samo miejsce zostanie też przeniesiona trumna z ciałem jej męża księcia Filipa. Królowa zmarła 8 września w zamku w Balmoral w Szkocji. Miała 96 lat.

Read more

KE zaproponowała zablokowanie części unijnych funduszy dla Węgier

Komisja Europejska zaproponowała państwom członkowskim zablokowanie części unijnych funduszy dla Węgier. Chodzi o 65 procent pieniędzy z trzech programów z polityki spójności, czyli 7,5 miliarda euro. Powodem są zarzuty dotyczące korupcji w tym kraju, braku przejrzystości przy wydawaniu pieniędzy z europejskiego budżetu i przy zamówieniach publicznych.  “Komisarze jednomyślnie zdecydowali o kolejnym kroku w procedurze w ramach mechanizmu warunkowości wobec Węgier” – powiedział na konferencji prasowej w Brukseli unijny komisarz do spraw budżetu Johannes Hahn. Poinformował jednocześnie, że Węgry zadeklarowały w ostatnich tygodniach zmiany w prawie, które mają zapewnić skuteczną walkę z korupcją.  “Siedemnaście projektów przepisów zostało zaproponowanych, ale jesteśmy na razie na poziomie obietnic i czekamy na ich wdrożenie” – dodał komisarz Hahn. Ostateczna decyzja o zawieszeniu unijnych funduszy należy do krajów członkowskich Mają na nią od miesiąca do trzech i będzie podejmowana większością głosów. To ostatni etap mechanizmu warunkowości uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od kwestii związanych z praworządnością i ochroną budżetu, który Komisja uruchomiła wobec Węgier wiosną. Jest to pierwszy kraj członkowski objęty tą procedurą.

Read more

Paryż: niektóre zabytki nie będą już oświetlone w nocy

Niektóre zabytki Paryża nie będą już oświetlone w nocy – poinformował francuski resort kultury. Władze wyjaśniają, że jest to symboliczne działanie, które ma zachęcić obywateli do oszczędzania prądu w kontekście kryzysu energetycznego i walki z globalnym ociepleniem.  Minister kultury Rima Abdul-Malak ogłosiła, że od dzisiaj oświetlenie piramidy Luwru będzie wygaszane o 23.00, czyli o dwie godziny wcześniej niż dotychczas. O godzinę skrócono też czas oświetlenia Pałacu Wersalskiego. Iluminacje wokół budynku zostaną dziś wyłączone o 22.00. Podobne działania ogłosiły kilka dni wcześniej władze Paryża. Mer Anne Hidalgo zapowiedziała, że muzea, ratusze i niektóre monumenty będą oświetlane tylko do 22.00. Zabytki, które do tej pory miały nocne iluminacje – jak na przykład wieża Eiffla czy miejski ratusz – będą oświetlane tylko do 23:45. Władze Paryża zapowiedziały też obniżenie temperatury o jeden stopień Celsjusza w urzędach i na miejskich basenach. Francuskie władze prowadzą obecnie prace nad wprowadzeniem ogólnokrajowego planu oszczędzania energii w branży kultury, który obejmie kina, teatry i muzea.

Read more

Niemcy: kanclerz O. Scholz o współpracy energetycznej z Polską

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odniósł się do obecnej sytuacji energetycznej w Niemczech i ewentualnej współpracy z Polską. Wczoraj rząd federalny przejął kontrolę nad należącą do Rosnieftu rafinerią w Schwedt. Nieco później media poinformowały o potencjalnych planach Orlenu zakupu niemieckiej rafinerii. W swoim sobotnim podcaście Olaf Scholz zapewnił, że Niemcy potrafią już uniknąć groźby szantażu gazowego ze strony Rosji. Dodał, że w ostatnich miesiącach jego rząd wypracował i podjął też działania ograniczające zależność Berlina od rosyjskiej ropy. “Przede wszystkim rafineria w Schwedt wymaga większych inwestycji. Rozbudujemy także port w Rostocku” – obiecał kanclerz. Wczoraj Niemcy wprowadziły zarząd powierniczy do rafinerii w brandenburskim Schwedt. W podobny sposób rząd federalny przejął wcześniej kontrolę nad aktywami spółki Gazprom Germania. Zakupem pakietu większościowego akcji w Schwedt zainteresował się polski gigant branżowy Orlen. “Miejsca pracy w niemieckich rafineriach są bezpieczne. Równie istotne jest jednak to, że będą też zapewnione dostawy ropy – zarówno z Rostocku, jak i z Polski” – zaznaczył kanclerz Olaf Scholz. 

Read more

Włochy: 600 tys. osób może stracić pracę z powodu drogiej energii

Stowarzyszenie Przemysłowców Włoskich Confindustria szacuje, że jeśli ceny energii będą rosły w dotychczasowym tempie, z powodu bankructwa firm i oszczędności pracę może stracić blisko 600 tysięcy osób. Szacunki opublikował na swojej stronie internetowej dziennik „Corriere della Sera”. Centrum studiów Stowarzyszenia opublikowało dwie prognozy. Pierwsza dotyczy sytuacji, w której w przyszłym roku energia będzie kosztował tyle, co w sierpniu tego roku, czyli 235 euro za kilowatogodzinę. Z wyliczeń wynika, że pracę straci blisko 400 tys. osób. Jeśli jednak cena wzrośnie zgodnie z oczekiwaniami do 300 euro, na zasiłek będzie musiało przejść 50 procent pracowników więcej, a więc 4 procent wszystkich pracujących. Wyliczono również, że jeśli rząd postanowi zrekompensować konsumentom w połowie tegoroczny wzrost cen energii, będzie musiał przeznaczyć na to 35 mld euro. We Włoszech cena energii jest tak wysoka, ponieważ połowa elektrowni to elektrownie gazowe.

Read more

Prezydent Wołodymyr Zełenski: zbieramy dowody rosyjskich zbrodni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że zbrodnie Rosjan na Ukrainie są szczegółowo dokumentowane. Podkreślił, że świat musi na nie stanowczo zareagować, m.in. poprzez dalsze zaostrzenie sankcji i uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. Wołodymyr Zełenski mówił, że już teraz są dowody na niezwykłe brutalne traktowanie ludzi przez okupantów, o czym świadczy m.in. masowy grób, odkryty w wyzwolonym mieście Izium. “Na terenie masowego grobu w Iziumie przeprowadzane są ekshumacje. Dotychczas ustalono, że jest tam pochowanych ponad 440 osób, badania trwają. Mamy już jasne dowody tortur i poniżającego traktowania ludzi. Co więcej, są też dowody, że rosyjscy żołnierze, którzy przebywali w pobliżu miejsca masowego pochówku, strzelali do ciał dla zabawy. Świat musi na to zareagować. Rosja powtórzyła w Iziumie to, co zrobiła w Buczy. Teraz dowiadujemy się prawdy o tym, co się działo w rejonie charkowskim podczas rosyjskiej okupacji” – powiedział ukraiński prezydent. Wołodymyr Zełenski pozytywnie ocenił przygotowywanie przez ONZ misji, która ma zbadać masowy grób w Izjumie. Zapewnił, że dziennikarze będą mieli swobodny dostęp do wyzwolonych terytoriów, w tym do mie miejsc, gdzie znęcano się nad ludźmi.

Read more

Czechy: trwają Dni NATO w Ostrawie

Wspólnym zeskokiem polskich i czeskich spadochroniarzy rozpoczęły się dziś Dni NATO w Ostrawie. Jest na nich prezentowany ciężki sprzęt wojskowy, wyposażenie jednostek i sprzęt ratowniczy. W powietrzu można zobaczyć myśliwce i śmigłowce wojskowe. Otwierając pokazy, premier Czech Petr Fiala powiedział, że Dni NATO stanowią okazję, aby przypomnieć sobie, jak ważny dla bezpieczeństwa jest Sojusz Północnoatlantycki. “Wojna na Ukrainie udowadnia całej Europie, że świat jest wciąż pełen zagrożeń – tych tradycyjnych, jak obecna rosyjska agresja i tych nowszego rodzaju, jak różne ataki hybrydowe” – zauważył szef czeskiego rządu. Pokazy na podostrawskim lotnisku przyciągnęły tłumy, co dało się zauważyć na zakorkowanych drogach dojazdowych i na samym terenie imprezy. Organizatorzy jeszcze przed rozpoczęciem pokazów spodziewali się ponad 200 tysięcy osób, reklamując Dni NATO jako “największe pokazy bezpieczeństwa w Europie”. Pokazy jak co roku ogląda wielu widzów z Polski. “Wszystko jest ciekawe, na co dzień nie mamy możliwości zobaczyć czegoś takiego. Jest adrenalina, jest hałas, czuć naftę w powietrzu” – powiedzieli korespondentowi Polskiego Radia widzowie z Górnego Śląska. “Najlepsze dzieje się poza lotniskiem. W polu można złowić fajniejsze zdjęcia, niż tutaj na płycie. My akurat jesteśmy kolekcjonerami przeżyć akustycznych” – dodała para z Gliwic. Podczas Dni NATO można zobaczyć między innymi szwedzki myśliwiec JAS-39 Gripen E czy amerykańskie F-35 Lightning II. Przyleciały też największe amerykańskie samoloty transportowe C-5M Super Galaxy i C-17 Globemaster III. Swoje wyposażenie prezentuje w Ostrawie polska jednostka wojskowa Agat. “Pokazujemy jak wygląda sprzęt polskiego żołnierza wojsk specjalnych. Przywieźliśmy to, co najlepsze. Jako jedyna jednostka w Polsce dysponujemy amerykańskim pojazdem M-ATV. Ustawia się tu długa kolejka chętnych, którzy chcą ten pojazd dotknąć, wsiąść do niego. Pada też wiele pytań o możliwość wstąpienia do służby. Tłumaczymy, jaką drogę trzeba przejść, aby być jednym z nas” – powiedział Polskiemu Radiu major Mariusz Łapeta.W tegorocznych Dniach NATO biorą udział jednostki z 19 państw. Pokazy będą odbywać się również w niedzielę.

Read more

Londyn: król Karol spotkał się ludźmi żegnającymi Elżbietę II

W Londynie do tłumów czekających, by pożegnać zmarłą królową Elżbietę II, wyszli: nowy król Karol i książę Walii William. Tysiące osób czekają od wielu godzin na wejście do Westminster Hall, by pożegnać zmarłą królową. Ogromna kolejka ciągnie się wzdłuż Tamizy. Około 13.30 polskiego czasu do czekających nieoczekiwanie wyszli król Karol i książę William. Londyńczycy ale i goście z całego świata składali kondolencje królowi po stracie matki. Król Karol dziękował za pamięć o Elżbiecie II. Słychać było także wiwaty na cześć nowego brytyjskiego monarchy. Trumna monarchini wystawiona jest na widok publiczny do wczesnego ranka w poniedziałek. Wtedy odbędą się uroczystości pogrzebowe. Najpierw w Londynie, potem w Windsorze. 

Read more