Paryż: niektóre zabytki nie będą już oświetlone w nocy

0
195
Francja Luwr
Fot. AFP photo/anews.com.tr
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Niektóre zabytki Paryża nie będą już oświetlone w nocy – poinformował francuski resort kultury. Władze wyjaśniają, że jest to symboliczne działanie, które ma zachęcić obywateli do oszczędzania prądu w kontekście kryzysu energetycznego i walki z globalnym ociepleniem. 

Minister kultury Rima Abdul-Malak ogłosiła, że od dzisiaj oświetlenie piramidy Luwru będzie wygaszane o 23.00, czyli o dwie godziny wcześniej niż dotychczas. O godzinę skrócono też czas oświetlenia Pałacu Wersalskiego. Iluminacje wokół budynku zostaną dziś wyłączone o 22.00.

Podobne działania ogłosiły kilka dni wcześniej władze Paryża. Mer Anne Hidalgo zapowiedziała, że muzea, ratusze i niektóre monumenty będą oświetlane tylko do 22.00. Zabytki, które do tej pory miały nocne iluminacje – jak na przykład wieża Eiffla czy miejski ratusz – będą oświetlane tylko do 23:45. Władze Paryża zapowiedziały też obniżenie temperatury o jeden stopień Celsjusza w urzędach i na miejskich basenach.

Francuskie władze prowadzą obecnie prace nad wprowadzeniem ogólnokrajowego planu oszczędzania energii w branży kultury, który obejmie kina, teatry i muzea.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!