Czechy: trwają Dni NATO w Ostrawie

0
Fot. moravskoslezsky.denik.cz
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Wspólnym zeskokiem polskich i czeskich spadochroniarzy rozpoczęły się dziś Dni NATO w Ostrawie. Jest na nich prezentowany ciężki sprzęt wojskowy, wyposażenie jednostek i sprzęt ratowniczy. W powietrzu można zobaczyć myśliwce i śmigłowce wojskowe.

Otwierając pokazy, premier Czech Petr Fiala powiedział, że Dni NATO stanowią okazję, aby przypomnieć sobie, jak ważny dla bezpieczeństwa jest Sojusz Północnoatlantycki. “Wojna na Ukrainie udowadnia całej Europie, że świat jest wciąż pełen zagrożeń – tych tradycyjnych, jak obecna rosyjska agresja i tych nowszego rodzaju, jak różne ataki hybrydowe” – zauważył szef czeskiego rządu.

Pokazy na podostrawskim lotnisku przyciągnęły tłumy, co dało się zauważyć na zakorkowanych drogach dojazdowych i na samym terenie imprezy. Organizatorzy jeszcze przed rozpoczęciem pokazów spodziewali się ponad 200 tysięcy osób, reklamując Dni NATO jako “największe pokazy bezpieczeństwa w Europie”.

Pokazy jak co roku ogląda wielu widzów z Polski. “Wszystko jest ciekawe, na co dzień nie mamy możliwości zobaczyć czegoś takiego. Jest adrenalina, jest hałas, czuć naftę w powietrzu” – powiedzieli korespondentowi Polskiego Radia widzowie z Górnego Śląska. “Najlepsze dzieje się poza lotniskiem. W polu można złowić fajniejsze zdjęcia, niż tutaj na płycie. My akurat jesteśmy kolekcjonerami przeżyć akustycznych” – dodała para z Gliwic.

Podczas Dni NATO można zobaczyć między innymi szwedzki myśliwiec JAS-39 Gripen E czy amerykańskie F-35 Lightning II. Przyleciały też największe amerykańskie samoloty transportowe C-5M Super Galaxy i C-17 Globemaster III.

Swoje wyposażenie prezentuje w Ostrawie polska jednostka wojskowa Agat. “Pokazujemy jak wygląda sprzęt polskiego żołnierza wojsk specjalnych. Przywieźliśmy to, co najlepsze. Jako jedyna jednostka w Polsce dysponujemy amerykańskim pojazdem M-ATV. Ustawia się tu długa kolejka chętnych, którzy chcą ten pojazd dotknąć, wsiąść do niego. Pada też wiele pytań o możliwość wstąpienia do służby. Tłumaczymy, jaką drogę trzeba przejść, aby być jednym z nas” – powiedział Polskiemu Radiu major Mariusz Łapeta.
W tegorocznych Dniach NATO biorą udział jednostki z 19 państw. Pokazy będą odbywać się również w niedzielę.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!