KE proponuje wspólne zakupy gazu i obowiązkowe wypełnienie magazynów

0
439
UE Unia Europa
Fot. REUTERS/Yves Herman
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Komisja Europejska proponuje wspólne zakupy gazu i obowiązkowe wypełnienie magazynów z błękitnym paliwem. Bruksela opublikowała plan działań, które mają zagwarantować bezpieczeństwo dostaw surowców i przeciwdziałać wysokim cenom energii. Te propozycje omówią europejscy przywódcy na rozpoczynającym się jutro dwudniowym unijnym szczycie w Brukseli.

“W związku z burzliwymi czasami Europa musi podjąć szybkie działania, aby zapewnić dostawy energii na następną zimę i doprowadzić do obniżenia wysokich rachunków za energię. Dzisiejsze propozycje to kolejny krok” – powiedziała komisarz do spraw energii Kadri Simson. 

Komisja chce zobowiązać unijne kraje, by do listopada wypełniły gazem magazyny w co najmniej 80 procentach w ramach przygotowań do zimy i do ewentualnych kontrsankcji ze strony Rosji. W kolejnych latach ma to być 90 procent. Teraz w niektórych krajach stan zapełnienia nie przekracza jednej trzeciej. Co więcej w kilku krajach, i jest to przykład Niemiec, rezerwy gazowe nie są utrzymywane przez państwo, ale przez Gazprom. A rosyjski monopolista w tym sezonie utrzymywał bardzo niskie rezerwy, co przyczyniło się do kryzysu gazowego.

 W propozycjach Komisji jest zapisana również certyfikacja i zobowiązanie także wobec dostawców z krajów spoza Unii. Ponadto Bruksela proponuje wspólne zakupy gazu, aczkolwiek będą one dobrowolne i każdy kraj sam zdecyduje, czy do nich przystąpić. Założenie Komisji jest takie, że powstanie grupa zadaniowa, która będzie koordynowała zakupy. Komisja tłumaczy, że chodzi o lepszą pozycję przetargową w negocjacjach z dostawcami i niższe ceny. 

Komisja Europejska proponuje również złagodzenie rygorystycznych w Unii zasad przyznawania pomocy publicznej. Chodzi o wsparcie tych firm, które ucierpiały w wyniku wysokich cen energii.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!