Prezydent Andrzej Duda o bezpieczeństwie energetycznym, Gazprom zwrócił Polsce 1,5 mld dol.

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że zwrócenie pieniędzy przez Gazprom to efekt skutecznej polityki dywersyfikacji dostaw gazu, którą prowadzi Polska. Na spotkaniu z mieszkańcami Drawska Pomorskiego mówił, że na konto PGNiG trafiło półtora miliarda dolarów, które polska firma wygrała w sporze z Gazpromem przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. 

Prezydent powiedział, że to wielki sukces polskiej spółki, premiera i jego. Andrzej Duda podkreślił, że Polska staje się coraz mocniejsza, ma coraz więcej dostaw gazu skroplonego przez terminal LNG w Świnoujściu. Mówił o planach budowy gazoportu w Gdańsku i inwestycji Baltic Pipe.

Prezydent powiedział, że zwrot ogromnej kwoty przez Gazprom ma dla nas konkretne skutki. “Od dzisiaj ceny gazu dla państwa są o 10 i pół procent niższe niż do tej pory, jeżeli do tego dodamy, że od 2015 roku, odkąd zostałem prezydentem Rzeczypospolitej, te ceny cały czas trochę spadały, w sumie całe zmniejszenie się cen na przestrzeni ostatnich 5 lat, wliczając dzisiejszą obniżkę, która od dzisiaj się zaczyna to jest prawie 18 procent”, mówił. Prezydent powiedział, że dla zwykłej rodziny oznacza to prawie tysiąc osiemset złotych oszczędności. 

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał 30 marca wyrok w sprawie między PGNiG a Gazpromem i Gazpromem Export. Postępowanie dotyczyło ceny kontraktowej, obowiązującej w dostawach gazu do Polski na mocy kontraktu jamalskiego. Trybunał zmienił formułę cenową na korzyść strony polskiej, wiążąc ją z rynkiem europejskim. Nowa, niższa cena ma dotyczyć dostaw realizowanych od 1 listopada 2014 roku, kiedy to PGNiG złożyło wniosek w sprawie renegocjacji tej formuły. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!