EnAppSys: Szwecja największym eksporterem energii w Europie

0
140
Fot. kiwa.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W pierwszym półroczu Szwecja wyprzedziła Francję jako największy eksporter netto energii w Europie. Tak wynika z raportu instytut EnAppSys. 

Szwecja w pierwszych 6 miesiącach tego roku wyeksportowała 16 terawatogodzin energii – większość trafiła do sąsiednich krajów Finlandii oraz Danii. Jak podkreśla EnAppSys, awans Szwecji ma związek głównie ze spadkiem pozycji Francji do poziomu importera energii. Przyczyną tego są problemy z energetyką jądrową. Oprócz fali upałów, która wymusiła wyłączenie niektórych elektrowni, francuskie siłownie borykają się z licznymi awariami, które doprowadziły do wyłączenia 12 resaktorów, z pośród z 56
W porównaniu z poprzednim półroczem francuski eksport energii spadł o połowę. 

Francja pozyskiwała w tym czasie energię między innymi z sąsiednich Niemiec i dzięki temu to one w minionym półroczu były drugim eksporterem w Europie z liczbą 15,4 terawatogodzin. To dwa razy więcej niż w poprzednich 6 miesiącach. 

Na trzecim miejscu wśród eksporterów znalazła się Bułgaria. Wśród państw, które najbardziej straciły w pierwszym półroczu była też Norwegia, która miała problem z energią odnawialną w związku z przedłużającą się suszą. Polska zajmuje 10 miejsce i jest eksporterem netto – w pierwszym półroczu więcej sprzedała energii niż pozyskała z zagranicy.

Największym importerem w pierwszym półroczu były Włochy, które pozyskały 22 terawatogodziny energii od innych państw.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!