Illinois: alarmujący wzrost liczby przypadków spożywania produktów z marihuaną przez najmłodszych
Pracownicy medyczni w Illinois ostrzegają rodziców, aby trzymali marihuanę z dala od dzieci. Powodem jest „alarmujący” wzrost liczby przypadkowych konsumpcji produktów z zawartością konopii indyjskich przez najmłodszych. W 2017 zgłoszono 5 takich przypadków, a w 2021 roku aż 232. To wzrost o 4,5 tysiąca procent. Dane dotyczą dzieci poniżej 5 roku życia. W skali kraju liczba przypadków konsumpcji produktów z marihuaną wzrosła z 207 w 2017 roku do 3,054 w 2021 roku. Illinois Poison Center (IPC) radzi rodzicom, aby przechowywali artykuły spożywcze zawierające THC w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem dzieci i unikali kupowania produktów spożywczych, które wyglądają jak cukierki lub ciastka. Reakcje dzieci na spożycie takich produktów mogą być bardzo ciężkie, od wymiotów przez drgawki do śpiączki. Według IPC ogólna liczba zatruć produktami z zawartością konopii indyjskich wzrosła z 487 w 2019 roku do 855 w 2021 roku. Większość wezwań dotyczyła osób, które nie wiedziały, co jedzą.
Read moreChicago: 19-latek oskarżony o porwanie trójki dzieci z Ohio
19-letni Michael Negron z Beach Park na północnych przedmieściach Chicago, został oskarżony o porwanie i o narażenie życia trójki dzieci z Ohio. Rodzice 12 i 14-letnich dziewczynek oraz 15-letniego chłopca z Middleton, Ohio skontaktowali się telefonicznie z biurem szeryfa powiatu Lake, informując o uprowadzeniu dzieci. Dzięki systemowi GPS w telefonie komórkowym udało im się ustalić, że cała trójka jest w Beach Park, Illinois. Jedno z dzieci zdołało także przesłać SMS-em informację, w której opisało auto porywacza. Funkcjonariuszom szybko udało się zlokalizować Forda Mustanga, którym poruszał się oskarżony. Auto znajdowało się na stacji benzynowej przy skrzyżowaniu ulic North Lewis Avenue i West Wadsworth Road. Według ustaleń śledczych, Michael Negron nawiązał kontakt z nieletnimi za pomocą mediów społecznościowych, w tym Snapchat i Fortnite.
Read moreIllinois: Departament ds. Dzieci i Rodziny oskarżony o niesłuszne osadzanie i przetrzymywanie dzieci w domach poprawczych
Departament ds. Dzieci i Rodziny został oskarżony o niesłuszne osadzanie i przetrzymywanie dzieci w domach poprawczych w stanie Illinois.Pozew oskarża dyrektora departamentu Marca Smitha, który został wybrany przez J.B. Pritzkera, o poniesienie porażki w zapewnieniu nieletnim osobom będącym pod kuratelą stanu odpowiedniego miejsca zamieszkania i opieki. Dokument mówi o narażaniu dzieci na izolację, zamykaniu w więzieniach dla młodocianych, trzymaniu w celach przez większość dnia, pozbawieniu ćwiczeń oraz wystawieniu na ryzyko przemocy i uczucie zagrożenia. Został złożony w imieniu kilku nieletnich. Dzieci trafiają pod opiekę departamentu, kiedy pojawia się legalna podstawa do przyjęcia nad nimi kurateli. Taką podstawę może m.in. stanowić znęcanie się lub zaniedbywanie dziecka. Departament rodziny powinien przyjmować dzieci w takich sytuacjach do najmniej restryktywnych warunków, przypominających rodzinne. Janiah Caine, teraz lat 18, była zmuszona spędzić w domu poprawczym w powiecie Cook ponad 5. miesięcy dłużej, po wydaniu decyzji przez sędziego o zwolnieniu. W tym czasie Caine nie mogła wziąć udziału w pogrzebie babci – nie miała możliwości skontaktować się z pracownikiem departamentu. Kolejna osoba była przetrzymywana 5.5 miesiąca dłużej. Cierpi ona na zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi, była pozbawiona możliwości leczenia i rehabilitacji. Problem ten trwa od ponad 30 lat. Departament ds. Dzieci i Rodziny od 3 dekad operuje pod nadzorem sądu federalnego z powodu sporu prawnego z Amerykańską Unią Swobód Obywatelskich, wzywającą do reform nad systemem opieki nad dziećmi. W roku fiskalnym 2022, departament sprawował kuratelę nad 57. nieletnimi, którzy mogli już zostać z niej zwolnieni ale zmuszeni zostali zostać w domach poprawczych, ponieważ nie było odpowiednich miejsc zamieszkania dla nich. W 2021 było to 67 osób, w 2020 było ich 64. Rzecznik Departamentu ds Dzieci i Rodziny, Bill McCaffrey świadczył, że agencja pracuje tak szybko, jak może, aby umieścić podopiecznych w odpowiednich i bezpiecznych akomodacjach. Jeden z prawników składających pozew stwierdził prosto – departament musi znaleźć odpowiednie miejsca opieki dla tych dzieci.
Read moreUkraina: 12 tysięcy dzieci wywiezionych do Rosji
Przeszło 12 tysięcy ukraińskich dzieci zostało wywiezionych do Rosji. Takie dane podał portal internetowy “Dzieci wojny”, prowadzony przez ukraiński rząd. Portal, powołujący się na Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy, poinformował też, że 329-cioro dzieci uważa się za zaginione. Zdołano odnaleźć 7 tysięcy 819-cioro dzieci. Od początku rosyjskiej agresji zginęło na Ukrainie 440-cioro dzieci, a 851 zostało rannych. Najwięcej dzieci ucierpiało w obwodach: donieckim, charkowskim i kijowskim. Ukraińskie władze podkreślają, że dane te nie są ostateczne, gdyż trwa weryfikacja informacji z terenów, na których toczą się walki, z terenów tymczasowo okupowanych i z miejsc wyzwolonych od Rosjan. Od początku wojny zostało na Ukrainie uszkodzonych dwa tysiące 719 placówek oświatowych. 332 zostały całkowicie zniszczone.
Read moreChicago: 25 mln dolarów dla szpitala Lurie Children’s
Kathleen i John Schreiber przekazują 25 milionów dolarów szpitalowi Lurie Children’s na stworzenie centrum zdrowia dla dzieci do 5 roku życia. Będzie ono częścią instytutu inicjatyw społecznościowych Lurie’s Patrick M. Magoon Institute for Healthy Communities. Program będzie nosił nazwę Schreiber Family Centre for Early Childhood Health and Wellness i w swoim gronie zgromadzi ekspertów ze szpitala Lurie oraz organizacje społeczne, w celu wspierania dzieci i ich rodzin oraz szkolenia pracowników zajmujących się wczesnym dzieciństwem. Pieniądze zostaną również przeznaczone na badania nad sposobami pomocy noworodkom i bardzo małym dzieciom, które borykają się z nierównościami społecznymi. John Schreiber wychował się w Chicago. Jest absolwentem Loyola University i Harvard University. Następnie spędził 20 lat w zarządzaniu inwestycjami w nieruchomości i założył nowojorską firmę Blackstone Group.
Read moreRosjanie uprowadzają dzieci ze szkół
Rosjanie uprowadzają dzieci ze szkół na okupowanych terenach Ukrainy, — informuje Olga Skrypnyk, szefowa Krymskiej grupy obrony praw człowieka. Na okupowanych terenach obwodów chersońskiego i zaporoskiego rodzice masowo odmawiali kierowania dzieci do szkół, w których proces nauczania odbywa się w języku rosyjskim i według programów rosyjskich. Są zastraszani przez okupanta, który grozi im zakwalifikowaniem jako “jak agentów wywiadu ukraińskiego”. Odnotowano przypadki, kiedy okupanci zabierali dzieci prosto ze szkoły. Mówili rodzinom, że dzieci zostały wywiezione do kolonii “w celach bezpieczeństwa” — poinformowała Olga Skrypnik. Jej zdaniem Rosja wykorzystuje dzieci jak zakładników. Okupanci wywożą ich na Krym, a potem do Rosji. Ta forma terroru jest stosowana przez Rosjan od początku inwazji na dużą skalę. W marcu-kwietniu ewakuowano z Mariupola do Rosji dzieci, rodzice których zginęli.
Read moreKentucky: rodzice 9-letniej dziewczynki oskarżeni o znęcanie się, dziecko znaleziono w budzie dla psa
Rodzice 9-letniej dziewczynki z Lexington, Kentucky zostali oskarżeni o znęcanie się nad dzieckiem. 19 października 9-latka została odnaleziona przez policjantów w budzie dla psa. Została tam umieszczona przez rodziców za nieposłuszeństwo. Funkcjonariusze przybyli na miejsce po otrzymaniu anonimowego zawiadomienia. Odnalezione dziecko było bez butów, płaszcza i czapki. Policjanci znaleźli w budzie jedynie koc, trochę jedzenia i wodę. Dziecko zostało przewiezione do szpitala. W domu małżeństwa znajdowało się także niemowlę i 4-letnie dziecko. Dzieci zostały oddane pod opiekę pomocy społecznej w powiecie Davidson, a rodzice aresztowani. Jak ustaliła policja tego typu praktyki wychowawcze powtarzały się w tym domu dość często. Z rodziną mieszkała również krewna, która usłyszała zarzuty znęcania się nad dziećmi oraz nielegalne posiadanie broni palnej.
Read moreJubileusz Centrum Zdrowia Dziecka
Instytut „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” obchodzi jubileusz 45-lecia. 15 października 1977 do poradni szpitala został przyjęty pierwszy pacjent. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda nadał ordery i odznaczenia, a minister zdrowia Adam Niedzielski wręczył odznaki honorowe za zasługi dla ochrony zdrowia pracownikom Instytutu. “Warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka” – to wizytówka polskiej medycyny – napisała para prezydencka w liście skierowanym do pracowników Instytutu. List odczytała szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak- Bandych. “Dewiza Instytutu – Leczymy na najwyższym poziomie, zawsze najważniejsze dla nas jest dziecko – doskonale oddaje realia państwa codziennego trudu.” – napisała para prezydencka. Podczas uroczystości minister zdrowia Adam Niedzielski podziękował za zaangażowanie, empatię i złożył życzenia pracownikom Instytutu. “Życzę, żebyście zachowali państwo to poczucie empatii, życzliwości, żeby Instytut był ideą jednoczącą wszystkich i żeby maksyma Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” – była tutaj rzeczywiście spełniona” – dodał minister. Dyrektor Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” doktor Marek Migdał podkreślił, że CZD to największy wysokospecjalistyczny szpital pediatryczny w Polsce. Co roku w Instytucie leczonych jest pawie 200 tysięcy małych pacjentów, ponad połowa to chorzy spoza Mazowsza. Szpital to prawie 2250 pracowników, w tym 400 lekarzy i 800 pielęgniarek. Honorowy patronat nad obchodami jubileuszu 45-lecia CZD objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.
Read moreStypendia Fundacji “Dorastaj z Nami”
Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda wręczyli dyplomy stypendialne Fundacji „Dorastaj z Nami” dzieciom żołnierzy, strażaków, policjantów, funkcjonariuszy i pracowników służb publicznych, których rodzice zginęli bądź zostali ciężko ranni na służbie. Dyplomy zapewnią im wieloletnie wsparcie psychologiczne, edukacyjne, finansowe oraz przygotowanie do podjęcia pracy lub służby.“Każdy żołnierz, funkcjonariusz, żeby mógł służyć spokojnie, musi być pewien, że jego rodzina w razie czego otrzyma pomoc, że będzie wsparcie – nie tylko finansowe, choć to jest fundamentalnie ważne, ale także coś, co jest trudno dotykalne – serce, zaangażowanie, pomoc w postaci dobrego słowa, drugiego człowieka” – mówił prezydent podczas uroczystości wręczenia dyplomów. W tym roku pomoc otrzymało 14 nowych podopiecznych – siedmioro dzieci żołnierzy, czworo dzieci strażaków PSP, jedno dziecko funkcjonariusza SOP i dwoje dzieci policjantów. Podczas uroczystości po raz pierwszy odbyło się pożegnanie siedmiu dzieci wychodzących spod opieki Fundacji, bo ukończyły 25 lat, zakończyły etap edukacji lub podjęły pracę, czy służbę. Była to 12. gala Fundacji „Dorastaj z Nami”. Od sześciu lat wydarzenie jest organizowane w Belwederze pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.
Read moreNowelizacja Funduszu Medycznego
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym i niektórych innych ustaw. Ma on usprawnić działania związane z profilaktyką chorób zakaźnych. Chodzi m.in. o zakup szczepionek w ramach Programu Szczepień Ochronnych. “Pozwoli to na kierunkowe docelowe działania ministra właściwego do spraw zdrowia w zakresie dofinansowania profilaktyki w obszarze nieobjętym obowiązkiem szczepień w zależności od potrzeb i sytuacji epidemicznej z uwzględnieniem wieku i grupy docelowej, dla której ochrona indywidualna stanowi wpływ na zdrowie publiczne państwa” – napisano w informacji dotyczącej projektu. Projekt wprowadza też nową kategorię świadczeń dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia finansowanych z Funduszu Medycznego – świadczeń gwarantowanych związanych z diagnostyką genetyczną z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego.Fundusz Medyczny powstał z inicjatywy Andrzeja Dudy. Wspiera on m.in. osoby chore na choroby rzadkie i nowotwory, w tym przede wszystkim dzieci i młodzież.
Read more









