Illinois: Departament ds. Dzieci i Rodziny oskarżony o niesłuszne osadzanie i przetrzymywanie dzieci w domach poprawczych 

0
118
Fot. Fox Illinois
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Departament ds. Dzieci i Rodziny został oskarżony o niesłuszne osadzanie i przetrzymywanie dzieci w domach poprawczych w stanie Illinois.
Pozew oskarża dyrektora departamentu Marca Smitha, który został wybrany przez J.B. Pritzkera, o poniesienie porażki w zapewnieniu nieletnim osobom będącym pod kuratelą stanu odpowiedniego miejsca zamieszkania i opieki.  

Dokument mówi o narażaniu dzieci na izolację, zamykaniu w więzieniach dla młodocianych, trzymaniu w celach przez większość dnia, pozbawieniu ćwiczeń oraz wystawieniu na ryzyko przemocy i uczucie zagrożenia. Został złożony w imieniu kilku nieletnich. 
Dzieci trafiają pod opiekę departamentu, kiedy pojawia się legalna podstawa do przyjęcia nad nimi kurateli. Taką podstawę może m.in. stanowić znęcanie się lub zaniedbywanie dziecka. 

Departament rodziny powinien przyjmować dzieci w takich sytuacjach do najmniej restryktywnych warunków, przypominających rodzinne. 
Janiah Caine, teraz lat 18, była zmuszona spędzić w domu poprawczym w powiecie Cook ponad 5. miesięcy dłużej, po wydaniu decyzji przez sędziego o zwolnieniu.

W tym czasie Caine nie mogła wziąć udziału w pogrzebie babci – nie miała możliwości skontaktować się z pracownikiem departamentu. 
Kolejna osoba była przetrzymywana 5.5 miesiąca dłużej. Cierpi ona na zespół nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi, była pozbawiona możliwości leczenia i rehabilitacji. Problem ten trwa od ponad 30 lat.

Departament ds. Dzieci i Rodziny od 3 dekad operuje pod nadzorem sądu federalnego z powodu sporu prawnego z Amerykańską Unią Swobód Obywatelskich, wzywającą do reform nad systemem opieki nad dziećmi. W roku fiskalnym 2022, departament sprawował kuratelę nad 57. nieletnimi, którzy mogli już zostać z niej zwolnieni ale zmuszeni zostali zostać w domach poprawczych, ponieważ nie było odpowiednich miejsc zamieszkania dla nich. W 2021 było to 67 osób, w 2020 było ich 64.

Rzecznik Departamentu ds Dzieci i Rodziny, Bill McCaffrey świadczył, że agencja pracuje tak szybko, jak może, aby umieścić podopiecznych w odpowiednich i bezpiecznych akomodacjach.

Jeden z prawników składających pozew stwierdził prosto – departament musi znaleźć odpowiednie miejsca opieki dla tych dzieci. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!