Francja: ponad 180 tysięcy fałszywych paszportów covidowych

Ponad 180 tysięcy Francuzów korzystało z fałszywych paszportów covidowych – poinformowało francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Władze prowadzą ponad 400 śledztw przeciwko fałszerzom i użytkownikom nielegalnych przepustek.Francuskie MSW wykryło do tej pory 182 tysiące fałszywych paszportów covidowych. To o 70 tysięcy więcej niż informowały wstępnie francuskie władze. Szef MSW Gerald Darmanin zlecił służbom zwiększenie kontroli i zapowiedział zaostrzenie kar dla osób wystawiających fałszywe zaświadczenia. Francuskie władze potwierdziły też, że kilka dni temu policja zatrzymała siatkę fałszerzy, którzy mieli wyprodukować ponad 5 tysięcy “lewych” przepustek. W ubiegłym tygodniu francuskie władze ogłosiły, że paszporty covidowe zostaną wkrótce zamienione w paszporty szczepionkowe. Do tej pory zaświadczenie mogły otrzymać osoby zaszczepione lub z negatywnym wynikiem testu. Od stycznia dokument będzie dostępny wyłącznie dla zaszczepionych. 

Read more

Chicago – CPD: w grudniu 83 pracowników policji ukaranych ws. nakazu szczepień przeciw COVID-19

W grudniu kolejnych 83 pracowników Departamentu Policji w Chicago zostało pozbawionych wynagrodzeń i uprawnień zawodowych za nieprzestrzeganie nakazu szczepień przeciwko COVID-19. Od października, a więc od ustalonej daty zgłaszania statusu szczepień, całkowita liczba pracowników CPD, którzy stracili wynagrodzenie z tego powodu, wynosi 243. W przypadku departamentu Straży Pożarnej to 76 osób. Zgodnie z dyrektywą burmistrza Lori Lightfoot, wszyscy pracownicy miasta mieli czas do 15 października na zgłoszenie statusu szczepień lub mogli zdecydować się na regularne testy na COVID-19. Po odwołaniach sądowych i arbitrażowych, datę tę przesunięto na 31 grudnia.  Jeśli pracownicy miejscy objęci dyrektywą Lori Lightfoot nie zastosują się do przepisu lub nie otrzymają zwolnienia ze szczepień z powodów religijnych lub medycznych, stracą wynagrodzenie. Według stanu z 13 grudnia, 92 procent pracowników CPD i prawie wszyscy pracownicy straży pożarnej w Chicago dostosowali do zarządzenia burmistrz Wietrznego Miasta, dotyczącego przyjęcia preparatu na COVID-19.

Read more

Holandia: od dziś lockdown

Holendrzy zamknęli się w swoich domach. W Królestwie Niderlandów obowiązuje od dziś ogólnokrajowy lockdown, ogłoszony z powodu gwałtownego rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa, Omikronu. Ma obowiązywać do 14 stycznia.  Nieczynne są wszystkie sklepy – poza niezbędnymi do codziennego funkcjonowania, a także restauracje, bary, kina, muzea, teatry, salony fryzjerskie i kosmetyczne czy siłownie. Ograniczono również liczbę gości, których można przyjąć w domu – z czterech do dwóch – z wyjątkiem świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i Nowego Roku. Szkoły będą zamknięte co najmniej do 9 stycznia. W Holandii w pełni zaszczepione jest ponad 73 procent społeczeństwa. Tymczasem tylko w Amsterdamie liczba osób zakażonych wariantem Omikron wzrosła w ostatnich dniach dziesięciokrotnie.

Read more

USA – dr Anthony Fauci: “trzecia dawka jest skuteczna w przypadku wariantu Omikron”

Główny doradca medyczny administracji Joego Bidena, Anthony Fauci, zapewnił, że trzecia dawka stosowanych obecnie szczepionek przeciwko koronawirusowi jest skuteczna również w przypadku wariantu Omikron. Przyznał, że podstawowe dwie dawki Pfizera znacznie mniej chronią przed Omikronem niż innymi wariantami. Wciąż zapobiegają jednak ciężkiej chorobie. Jak sprecyzował Fauci ochrona, jaką dają dwie dawki szczepionki przed infekcją spadła do 33 procent, a przed pojawieniem się wariantu Omikron wynosiła 80 procent. Powołując się na dane brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego Fauci wyjaśnił, że szczepionka uzupełniająca zwiększa ochronę przed chorobą z objawami do 75 procent. Z danych amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wynika, że osoby niezaszczepione są ośmiokrotnie bardziej narażone na pobyt w szpitalu i 14 razy na śmierć w porównaniu z ludźmi, którzy są w pełni zaszczepieni. Do tej pory Omikron wykryto w 36 stanach USA. Najwięcej przypadków odnotowano w stanach Nowy Jork i New Jersey. Wariant ten stanowi około 3 procent przypadków COVID-19 w całej Ameryce. 

Read more

WHO: Omikron obecny w 77 krajach

Nowy wariant koronawirusa jest już obecny w 77 krajach – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Według WHO, Omikron może poważnie zagrozić walce z pandemią. mimo, że wszystko wskazuje, iż nie wywołuje tak groźnych skutków jak inne warianty SARS-CoV-2. Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus mówił podczas konferencji prasowej, że choć oficjalne dane wskazują, że wariant Omikron jest obecny w 77 krajach, to- jego zdaniem- odmiana jest już na całym świecie, nawet jeśli nie została jeszcze wykryta. Szef WHO zaapelował też, by nie lekceważyć Omikrona. “Rozchodzi się on z prędkością, jakiej nie widzieliśmy przy poprzednich wariantach. Jesteśmy zaniepokojeni, że ludzie traktują Omikron jako łagodną odmianę. Bowiem jeśli nawet nie wywołuje on ciężkiego przebiegu choroby, to znaczna liczba zakażeń może znów przytłoczyć nieprzygotowane do tego systemu opieki zdrowia” – dodał. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, aby oprócz szczepień nadal zachowywać zasady dystansu społecznego i nosić maski.Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 5 milionów i 310 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 271 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Read more

Nowozelandczyk przyjął 10 dawek preparatu na COVID-19

Nowozelandczyk przyjął 10 dawek preparatu na COVID-19. Mężczyzna podszywał się pod inne osoby i dostawał za to pieniądze.  — Życie mężczyzny nie jest zagrożone przez przyjęcie aż tylu dawek szczepionki, lecz następnego dnia może on mieć silniejsze bóle głowy czy objawy gorączki — powiedziała Helen Petousis-Harris ekspertka ds. szczepień. Przedstawicielka rządu Nowej Zelandii prof. Nikki Turner przekazała, że przyjmowanie tak dużych dawek preparatu zdecydowanie nie jest zalecane. Dodała, że szczepionka w tak dużych dawkach powoduje więcej efektów ubocznych.

Read more

USA – Bill Gates: “pandemia dobiegnie końca w 2022 roku”

Założyciel Microsoftu, Bill Gates, we wpisie na swoim blogu stwierdził, że pandemia COVID-19 dobiegnie końca w 2022 r.  2021 was an incredibly hard year for many people, including me, but there are reasons to be optimistic that 2022 will be better: https://t.co/BxF6Q4K9Mq pic.twitter.com/C0SdhYxKg8 — Bill Gates (@BillGates) December 8, 2021 Miliarder uważa, że o ile będzie dalsze endemiczne istnienie wirusa, nie będzie już gwałtownie rosnących zakażeń  w wielu miejscach na świecie. Według Gatesa zatrzymanie pandemii ma stanowić łatwy dostęp do szczepionek, leków i opieki medycznej.   Miliarder zasugerował zwiększenie tempa produkcji szczepionek oraz wspieranie najbiedniejszych krajów w ich własnych badaniach. Gates skrytykował jednocześnie kampanie dezinformacyjne dotyczące koronawirusa. Oskarżył propagatorów teorii spiskowych o zniechęcanie ludzi do szczepionek, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych.

Read more

Dania: zaszczepieni stanowią większość zakażonych wariantem Omikron

W Danii cztery na pięć osób zakażonych nowym wariantem koronawirusa, Omikronem, to osoby zaszczepione podwójną dawką; wiele z nich – także trzecią. Tak wynika z raportu przedstawionego przez duński instytut badawczy SSI, zajmujący się badaniem chorób zakaźnych i zagrożeń biologicznych.   Eksperci podkreślają jednak, że osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi, które zakaziły się Omikronem, nie chorują tak ciężko jak osoby niezaszczepione. Jak podano w raporcie instytutu SSI, do tej pory odnotowano w Danii 1280 przypadków wariantu Omikron. 956 dotyczyło osób zaszczepionych podwójną dawką, a 114 – osób, które przyjęły także dawkę przypominającą. W Wielkiej Brytanii przebadano 581 osób zakażonych Omikronem. Stwierdzono, że podwójne szczepienie nie daje wystarczającej ochrony przed tym wariantem koronawirusa, podczas gdy trzecia dawka daje ochronę dochodzącą do 70-75 procent. Eksperci podkreślają jednak, że te liczby mogą się zmienić, bowiem badania są w toku. 

Read more

USA – FDA: zgoda na użycie leku Evusheld przy ciężkich objawach COVID-19

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zezwoliła na stosowanie leku Evusheld firmy AstraZeneca w celu zapobiegania ciężkim objawom Covid-19 u osób ze słabym układem odpornościowym. Evusheld jest podawany w formie domięśniowego zastrzyku i jest dozwolony tylko dla dorosłych i nastolatków, którzy nie są obecnie zakażeni wariantem koronawirusa Omikron i nie mieli ostatnio kontaktu z osobą zakażoną. Lek, jak twierdzi producent, zmniejsza ryzyko wystąpienia jakichkolwiek objawów Covid-19 o 77 procent w późnym etapie leczenia. Evusheld zawiera wytworzone w laboratorium przeciwciała zaprojektowane tak, aby pozostawały w organizmie przez miesiące w celu blokowania rozwoju wirusa w przypadku infekcji. AstraZeneca w zeszłym miesiącu zgodziła się dostarczyć na rynek amerykański 700 tysięcy dawek leku Evusheld. 

Read more

Pfizer: koncern poinformował, że trzecia dawka może chronić przed nowym wariantem omikron

Pfizer poinformował w środę, że trzecia dawka tzw. “przypominająca” szczepionki na COVID-19 może chronić przed nowym wariantem omikron. Koncern dodał, że początkowe dwie dawki zastrzyku wydają się znacznie mniej skuteczne. Pfizer i jego partner BioNTech zapewniają, że testy laboratoryjne wykazały, że dawka przypominająca zwiększa 25-krotnie ilość przeciwciał neutralizujących w porównaniu z dwiema pierwszymi dawkami jeśli chodzi o nowy wariant omikron. Obie firmy już pracują nad stworzeniem typowej szczepionki przeciwko omikronowi na wypadek, gdyby była potrzebna.   Pfizer dodał, że dwie dawki szczepionki nadal chronią przed poważną chorobą.

Read more