USA – dr Anthony Fauci: “trzecia dawka jest skuteczna w przypadku wariantu Omikron”

0
449
szczepionka koronawirus COVID Chicago
Fot. NBC Chicago
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Główny doradca medyczny administracji Joego Bidena, Anthony Fauci, zapewnił, że trzecia dawka stosowanych obecnie szczepionek przeciwko koronawirusowi jest skuteczna również w przypadku wariantu Omikron. Przyznał, że podstawowe dwie dawki Pfizera znacznie mniej chronią przed Omikronem niż innymi wariantami. Wciąż zapobiegają jednak ciężkiej chorobie.

Jak sprecyzował Fauci ochrona, jaką dają dwie dawki szczepionki przed infekcją spadła do 33 procent, a przed pojawieniem się wariantu Omikron wynosiła 80 procent. Powołując się na dane brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego Fauci wyjaśnił, że szczepionka uzupełniająca zwiększa ochronę przed chorobą z objawami do 75 procent.

Z danych amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wynika, że osoby niezaszczepione są ośmiokrotnie bardziej narażone na pobyt w szpitalu i 14 razy na śmierć w porównaniu z ludźmi, którzy są w pełni zaszczepieni.

Do tej pory Omikron wykryto w 36 stanach USA. Najwięcej przypadków odnotowano w stanach Nowy Jork i New Jersey. Wariant ten stanowi około 3 procent przypadków COVID-19 w całej Ameryce. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!