Paracetamol, nikotyna, kofeina to substancje, które można znaleźć w rzekach na całym globie
Paracetamol, nikotyna, kofeina, a także leki na padaczkę i cukrzycę – to najczęstsze substancje, jakie badacze z brytyjskiego University of York znaleźli w rzekach na całym globie. Najbardziej zanieczyszczone były wody płynące w Pakistanie, Boliwii i Etiopii. Naukowcy pobrali próbki wody z ponad tysiąca miejsc testowych w ponad 100 krajach. Okazało się, że więcej niż 25 procent z 258 przebadanych rzek zawierała „aktywne składniki farmaceutyczne”. Ich stężenia uznano za niebezpieczne dla wodnej fauny i flory. Dwoma najczęściej wykrywanymi w rzekach farmaceutykami były karbamazepina – stosowana w leczeniu padaczki i nerwobólów oraz metformina – stosowana w leczeniu cukrzycy. Stwierdzono również wysokie stężenia kofeiny, nikotyny i paracetamolu, który stosuje się przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. W afrykańskich rzekach znaleziono również duże ilości artemizyniny, wykorzystywanej w medycynie do leczenia malarii. Najbardziej zanieczyszczone rzeki znajdowały się głównie w krajach o niskich i średnich dochodach, jak również miejscach, gdzie gospodarka ściekowa i produkcja farmaceutyczna są na niskim poziomie.
Read moreFirmy Pfizer i BioNTech rozpoczęły badania nad szczepionką przeciwko wariantowi omikron
Pfizer i BioNTech poinformowały o rozpoczęciu zapisów na badanie kliniczne. Jego celem jest ocenienie bezpieczeństwa i odpowiedzi immunologicznej na szczepionkę przeciwko wariantowi omikron koronawirusa u osób dorosłych w wieku do 55 lat. “Zdajemy sobie sprawę, że należy być przygotowanym na wypadek, gdyby ochrona szczepionek z czasem zanikła, należy zapobiec zakażeniom wariantem omikron, a także zakażeniom nowymi wariantami w przyszłości” – powiedziała szefowa działu badań nad szczepionkami Kathrin Jansen. Dyrektor generalny BioNTech Ugur Sahin dodał, że ochrona pierwszej szczepionki przed łagodnym i umiarkowanym przebiegiem Covid-19 wydaje się słabnąć szybciej przy wariancie omikron, niż było to w przypadku poprzednich. W badaniu weźmie udział 1 420 osób w wieku 18-55 lat. Obowiązuje podział na trzy grupy. Do pierwszej należeć będą osoby, które wcześniej otrzymały dwie dawki aktualnej szczepionki Pfizer-BioNTech. Osoby te musiały być zaszczepione 90-180 dni przed zapisaniem się na badania. Ta grupa otrzyma jedną lub dwie dawki szczepionki przeciw omikronowi. Druga grupa to osoby, które otrzymały trzy dawki aktualnej szczepionki. Te osoby również obowiązuje limit 90-180 dni przed rejestracją na badania. Osoby z tej grupy otrzymają kolejną dawkę oryginalnej szczepionki przeciwko Covid-19 lub szczepionkę dedykowaną wariantowi omikron. Trzecia grupa to osoby, które nigdy nie szczepiły się przeciwko koronawirusowi. Zarejestrowani na badanie z tej grupy otrzymają trzy dawki szczepionki przeciwko wariantowi omikron.
Read moreUSA: Chicago w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejsc w kraju
Chicago jest nadal jedną z trzech najbardziej zanieczyszczonych metropolii w Stanach Zjednoczonych. Tak wynika z najnowszego raportu niedochodowej organizacji Clean Air Task Force z główną siedzibą Bostonie. Gorsze wyniki odnotowano tylko w Nowym Jorku i Los Angeles. Największymi „trucicielami” atmosfery w Chicago i okolicach są ciężarówki i lokomotywy z silnikami wysokoprężnymi. Liczba ofiar wdychania zanieczyszczeń z oleju napędowego jest oszałamiająca. Oblicza się, że na obszarze metropolitalnym rozciągającym się od Kenosha, Wisconsin przez Naperville, Illinois do Gary, Indiana, przyszłym roku, w wyniku chorób wywołanych kontaktem z sadzą emitowaną przez silniki diesla, umrze około 340 osób. Ukryte koszty zdrowotne ponoszone przez nasz region wynoszą rocznie ponad 3,7 miliarda dolarów. Najbardziej narażone na choroby wywołane zatruciem powietrza są osoby mieszkające w pobliżu autostrad i kolejowych centrów towarowych. Analiza Chicago Tribune z 2014 roku wykazała , że prawie 340 tysięcy osób, w tym 38 tysięcy dzieci w wieku poniżej 7 lat, mieszka w odległości pół mili od jednego z terminali kolejowych w regionie metropolii Chicago. W skali całego kraju szacuje się, że zanieczyszczenie olejem napędowym jest odpowiedzialne za ponad 8,800 zgonów, 3,700 zawałów serca i setki tysięcy chorób układu oddechowego. Koszty leczenia chorych w całym kraju sięgają rocznie bilion dolarów.
Read moreChicago – badanie: 2 na 3 mieszkańców miasta nie czuje się bezpiecznie w swojej dzielnicy
Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Polco dla Chicago Index, mniej niż jedna czwarta mieszkańców Wietrznego Miasta czuje się w nim bezpiecznie. Mniej niż jedna trzecia czuje się bezpiecznie we własnych dzielnicach. Liczby te oznaczają gwałtowny spadek w porównaniu z badaniami z zeszłej jesieni, kiedy 45 procent ankietowanych określiło „poczucie własnego bezpieczeństwa” w ich dzielnicach jako „doskonałe” lub „dobre”. W ostatnich badaniach, 9 procent mieszkańców miasta oceniło bezpieczeństwo swojej dzielnicy jako „doskonałe”, a kolejne 24 procent określiło je jako „dobre”. Tylko 24 procent respondentów określiło Chicago jako „raczej bezpieczne” lub „bardzo bezpieczne”, przy czym 30 procent określiło je jako „raczej niebezpieczne”, a aż 46 procent uznało je za „bardzo niebezpieczne”. W 2021 roku w Chicago odnotowało 836 zabójstw, co stanowi wzrost w porównaniu z historycznie tragicznym rokiem 2020. Wzrost przestępczości i brak bezpieczeństwa na ulicach miasta spowodował spadek zaufania mieszkańców Chicago do władz. Tylko 9 procent respondentów stwierdziło, że miasto „zmierza we właściwym kierunku”. To spadek o 12 procent w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku. Tylko 15 procent respondentów oceniło przywództwo Lori Lightfoot jako „doskonałe” lub „dobre”. Aprobata dla Rady Miasta Chicago spadła z 25 procent w trzecim kwartale do 17 procent w zeszłym miesiącu, a prezydent powiatu Toni Preckwinkle z 50 procent w drugim kwartale 2021 roku do 32 procent w czwartym kwartale tego samego roku. Spadek zaufania odnotowano także w stosunku do gubernatora Illinois J.B. Pritzkera. Jego pracę w listopadzie i grudniu pozytywnie oceniło 53 procent respondentów, gdy we wrześniu było to 67 procent. 72 procent pytanych stwierdziło, że czuje się mniej bezpiecznie podczas zakupów w Chicago niż w 2019 roku i chodząc do kina lub na koncerty. 84 procent osób stwierdziło, że czuło się mniej bezpiecznie niż w 2019 roku korzystając z środków transportu publicznego. Oceny spadły również, gdy mieszkańcy miasta zostali poproszeni o opinię własnej dzielnicy jako miejsca do życia, pracy i wychowywania dzieci. Nisko oceniono prace departamentów: Chicagowskich Szkół Publicznych, Planowania i Rozwoju oraz Zdrowia Publicznego. Rzadki wzrost oceny pracy odnotował natomiast Departament Chicagowskiej Policji. W grudniu, 43 procent respondentów stwierdziło, że są „w pewnym stopniu zadowoleni” lub…
Read moreUSA – sondaż: epidemia jednym z pięciu najważniejszych priorytetów społecznych
Tylko 37 procent Amerykanów, którzy wzięli udział w sondażu AP i NORC Center for Public Affairs Research wymienia epidemię jako jeden z pięciu najważniejszych priorytetów społecznych. To o 16 procent mniej niż przed rokiem. Większe obawy wśród Amerykanów budzi stan gospodarki kraju. 68 procent respondentów uznaje to za najważniejszy dla nich temat. Dla 24 procent mieszkańców USA, problemem są także rosnące koszty utrzymania. W porównaniu z rokiem 2021, wyższy procent ankietowanych za pilne w roku 2020 uważał inne kwestie takie jak imigracja i kontrola broni. W opinii autorów sondażu, jego wyniki pokazują wyzwania, które stoją przed Demokratami w nadchodzących wyborach do Kongresu. Partia prezydenta Joe Bidena zdobyła Biały Dom i kontrolę nad Kongresem w 2020 roku dzięki obietnicom prowadzenia batalii przeciw COVID w sposób bardziej kompetentny niż ekipa poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa. Utrzymywanie się pandemii osłabiło jednak siłę tych deklaracji.
Read moreUSA – badanie: na początku pandemii drastycznie wzrosła sprzedaż alkoholu
Z badań czasopisma naukowego PLOS ONE, od marca do czerwca 2020 roku, a więc w okresie, gdy wprowadzono najsurowsze restrykcje sanitarne w USA, drastycznie wzrosła sprzedaż alkoholu. Dane dotyczą 14 stanów: Alaska, Arkansas, Floryda, Illinois, Kansas, Kentucky, Luizjana, Massachusetts, Missouri, Północna Dakota, Oregon, Teksas, Wirginia i Wisconsin i pochodzą z amerykańskiego Narodowego Instytut ds. Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu oraz z ponad 45 milionów urządzeń cyfrowych, rejestrujących zakupy alkoholu. Od marca do czerwca 2020 roku, w porównaniu do tego samego okresu z lat 2018 i 2019, sprzedaż mocnych alkoholi lub napojów spirytusowych wzrosła średnio o prawie 11 procent. Najwyższy wzrost, od 20 do 40 procent, odnotowano w Teksasie, Kentucky, Wirginii i Missouri. Sprzedaż wina w stanach objętych badaniem wzrosła o prawie 9 procent, a spadła popularność piw. Lekarze przypominają, że picie alkoholu może spowodować wzrost ciśnienia krwi, zwiększyć ryzyko zapalenia trzustki, zachorowania na raka jelita, wątroby i jamy ustnej oraz może spowodować uszkodzenie wątroby. Według badania PLOS ONE, alkohol był głównym czynnikiem ryzyka zachorowań i przedwczesnych zgonów u mężczyzn i kobiet w wieku od 15 do 49 lat na całym świecie w 2016 roku, odpowiadając za prawie jeden na 10 zgonów.
Read moreChicago – badanie: w tym roku jadąc do pracy spędziliśmy w korkach ponad 4 dni
Według nowego badania prywatnej firmy Inrix z Waszyngtonu, zajmującej się badaniem ruchu drogowego, jadący do pracy kierowcy z Chicago spędzili w tym roku równowartość ponad czterech dni w korkach. W skali całego kraju gorzej wypadł tylko Nowy Jork. Jak wynika z obliczeń firmy Inrix, ruch na drogach utrzymywał się znacznie poniżej poziomu sprzed pandemii, ale przeciętny koszt jaki ponosili kierowcy z Wietrznego Miasta związany z korkami wyniósł 1,622 dolary na osobę. Same miasto Chicago straciło z tego samego powodu 5,8 miliarda dolarów. Dwa najbardziej zatłoczone miejsca na drogach szybkiego ruchu w aglomeracji Chicago to autostrada I-55 między zjazdami na I-90 i Cicero Avenue oraz I-290 w okolicach Harlem Avenue. Odcinki obu autostrad znalazły się w planach naprawy i rozbudowy infrastruktury komunikacyjnej Illinois. Koszt realizacji projektu oszacowano na 3 miliardy dolarów. Pieniądze mają pochodzić z funduszy federalnych. Według badania firmy Inrix, pod względem korków na drogach, Chicago zajęło szóste miejsce na świecie. Najgorsza sytuacja jest w Londynie.
Read moreUSA – badanie: coraz więcej dzieci w wieku poniżej 12 lat korzysta z mediów społecznościowych
Wyniki badań C.S. Mott Children’s Hospital National Poll on Children’s Health wykazały, że z mediów społecznościowych coraz częściej korzystają dzieci w wieku poniżej 12 lat. Połowa rodziców dzieci w wieku od 10 do 12 lat i 32 procent rodziców dzieci w wieku od 7 do 9 lat przyznało, że ich pociecha korzystała z aplikacji mediów społecznościowych w ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku. Aplikacje pozwalają najmłodszym na dotarcie do informacji ze świata rozrywki, życia celebrytów czy do nawiązywania kontaktów z przyjaciółmi. Przy podejmowaniu decyzji, które aplikacje są odpowiednie dla ich dziecka, ponad 60 procent rodziców sprawdzało czy aplikacje posiadają opcje kontroli rodzicielskiej i czy zostały ocenione jako odpowiednie dla grupy wiekowej ich dziecka lub czy są potrzebne do nauki dziecka. Od 51 procent do 66 procent rodziców korzystało z blokad rodzicielskich w niektórych witrynach, opcji wymagającej zgody rodziców na nowe kontakty, ustawień prywatności, dziennych limitów czasowych i kodu dostępu do niektórych treści. Jednak 17 procent rodziców dzieci korzystających z aplikacji mediów społecznościowych stwierdziło, że nie używało żadnej kontroli rodzicielskiej, ponieważ nie mogło znaleźć informacji potrzebnych do skonfigurowania kontroli rodzicielskiej lub uważało to za stratę czasu, ponieważ dzieci znajdują sposoby na ominięcie kontroli rodzicielskiej. Autorzy raportu przypominają, że istnieją aplikacje stworzone specjalnie dla małych dzieci, które ograniczają zagrożenia bezpieczeństwa, ograniczają funkcje, takie jak publikowanie zdjęć lub korzystanie z prywatnych czatów, lub oferują rodzicom raporty użytkowania.
Read moreBadanie: osoby spożywające więcej tłuszczów mlecznych z mniejszym ryzykiem chorób serca
Osoby spożywające więcej tłuszczów mlecznych wykazują mniejsze ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe niż osoby, które unikają ich spożywania. Tak wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców. W pierwszej fazie studiów zbadano spożycie tłuszczu mlecznego przez ponad 4 tysiące 60-latków w Szwecji – kraju o jednym z najwyższych na świecie poziomów produkcji i konsumpcji produktów mlecznych. W tym celu sprawdzono stężenie we krwi określonego kwasu tłuszczowego, który najczęściej występuje w produktach mlecznych. Następnie eksperci obserwowali wybraną grupę przez średnio 16 lat, aby stwierdzić ile osób miało zawały serca, udary i inne poważne zaburzenia krążenia oraz ile z nich zmarło. Po statystycznej korekcie pod kątem innych znanych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym wieku, dochodów, stylu życia, nawyków żywieniowych i chorób współistniejących, naukowcy odkryli, że osoby spożywające więcej tłuszczów mlecznych, wykazywały najmniejsze ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe, a także brak zwiększonego ryzyka zgonu. Zespół następnie potwierdził te odkrycia w innych populacjach po połączeniu szwedzkich wyników z 17 innymi badaniami obejmującymi łącznie prawie 43 tysiące osób z USA, Danii i Wielkiej Brytanii. W konkluzji badań podano także, że grupa z najwyższym biomarkerem spożycia nabiału miała również, między innymi, znacznie niższy wskaźnik masy ciała (BMI), była bardziej aktywna fizycznie, miała niższy wskaźnik palenia, niższy odsetek cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych, a wyższy poziom edukacji, spożywała więcej warzyw, owoców i ryb oraz jadła mniej przetworzonego mięsa. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie PLOS Medicine.
Read moreESC – badanie: codzienne picie kawy może chronić przed chorobami serca
Nowe badania Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) wykazały, że picie maksymalnie trzech małych kubków kawy dziennie, może chronić przed chorobami serca. W badaniach brytyjskiego Biobank, wzięło udział 468 tysięcy osób. Wyniki studiów wskazują także, że picie umiarkowanych ilości kawy może chronić osoby dorosłe przed cukrzycą typu 2, chorobą Parkinsona, chorobą wątroby, rakiem prostaty, chorobą Alzheimera i bólem pleców. Jeśli chodzi o choroby serca, obszerna analiza danych z trzech głównych badań opublikowanych w kwietniu wykazała, że picie jednej lub więcej filiżanek zwykłej kawy z kofeiną dziennie wiązało się z długoterminowym zmniejszeniem ryzyka niewydolności serca. W porównaniu z osobami, które nie piły kawy, ryzyko niewydolności serca z biegiem czasu spadło od 5 do 12 procent na każdą filiżankę kawy spożywaną każdego dnia. U osób, które piły dwa lub trzy kubki czarnej kawy dziennie, ryzyko zmniejszyło się o około 30 procent. Badania dotyczyły tylko picia czarnej kawy. Dodanie nabiału, cukrów, aromatów lub śmietanek powoduje zwiększenie spożywanych kalorii, cukru i tłuszczu, co może zniwelować korzyści zdrowotne kawy na funkcjonowanie pracy serca. Znaczenie ma także sposób parzenia kawy. Kawa filtrowana wyłapuje związek zwany kafestolem, który może zwiększyć poziom tzw. „złego cholesterol (LDL). Jeśli jednak używana jest praska francuska, turecki ekspres do kawy lub kawa jest gotowana, kafestol nie jest usuwany.
Read more









