Chicago – badanie: 2 na 3 mieszkańców miasta nie czuje się bezpiecznie w swojej dzielnicy

0
1576
Fot. federalcos.com
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Polco dla Chicago Index, mniej niż jedna czwarta mieszkańców Wietrznego Miasta czuje się w nim bezpiecznie. Mniej niż jedna trzecia czuje się bezpiecznie we własnych dzielnicach. Liczby te oznaczają gwałtowny spadek w porównaniu z badaniami z zeszłej jesieni, kiedy 45 procent ankietowanych określiło „poczucie własnego bezpieczeństwa” w ich dzielnicach jako „doskonałe” lub „dobre”. 

W ostatnich badaniach, 9 procent mieszkańców miasta oceniło bezpieczeństwo swojej dzielnicy jako „doskonałe”, a kolejne 24 procent określiło je jako „dobre”. Tylko 24 procent respondentów określiło Chicago jako „raczej bezpieczne” lub „bardzo bezpieczne”, przy czym 30 procent określiło je jako „raczej niebezpieczne”, a aż 46 procent uznało je za „bardzo niebezpieczne”.

W 2021 roku w Chicago odnotowało 836 zabójstw, co stanowi wzrost w porównaniu z historycznie tragicznym rokiem 2020. Wzrost przestępczości i brak bezpieczeństwa na ulicach miasta spowodował spadek zaufania mieszkańców Chicago do władz. Tylko 9 procent respondentów stwierdziło, że miasto „zmierza we właściwym kierunku”. To spadek o 12 procent w porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku. Tylko 15 procent respondentów oceniło przywództwo Lori Lightfoot jako „doskonałe” lub „dobre”. Aprobata dla Rady Miasta Chicago spadła z 25 procent w trzecim kwartale do 17 procent w zeszłym miesiącu, a prezydent powiatu Toni Preckwinkle z 50 procent w drugim kwartale 2021 roku do 32 procent w czwartym kwartale tego samego roku. Spadek zaufania odnotowano także w stosunku do gubernatora Illinois J.B. Pritzkera. Jego pracę w listopadzie i grudniu pozytywnie oceniło 53 procent respondentów, gdy  we wrześniu było to 67 procent.

72 procent pytanych stwierdziło, że czuje się mniej bezpiecznie podczas zakupów w Chicago niż w 2019 roku i chodząc do kina lub na koncerty. 84 procent osób stwierdziło, że czuło się mniej bezpiecznie niż w 2019 roku korzystając z środków transportu publicznego. 

Oceny spadły również, gdy mieszkańcy miasta zostali poproszeni o opinię własnej dzielnicy jako miejsca do życia, pracy i wychowywania dzieci. Nisko oceniono prace departamentów: Chicagowskich Szkół Publicznych, Planowania i Rozwoju oraz Zdrowia Publicznego. 

Rzadki wzrost oceny pracy odnotował natomiast Departament Chicagowskiej Policji. W grudniu, 43 procent respondentów stwierdziło, że są „w pewnym stopniu zadowoleni” lub „bardzo zadowoleni” z funkcjonowania CPD, w porównaniu z 34 procentami, które powiedziały to jesienią ubiegłego roku. Jednocześnie zaledwie 19 procent mieszkańców miasta uważa, iż policja jest „w pewnym stopniu” lub „bardzo” skuteczna w zapobieganiu brutalnym przestępstwom.  Kolejne 58 procent ankietowanych stwierdziło, że policja „wcale nie jest skuteczna” w zapobieganiu przemocy.

Sondaż przeprowadzono w okresie od 29 listopada do 20 grudnia 2021 roku. Wzięło w nim udział 703 mieszkańców Chicago i 128 mieszkańców przedmieść powiatu Cook. Margines błędu ankiety wynosi 4 procent.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!