ESC – badanie: codzienne picie kawy może chronić przed chorobami serca

0
484
Kawa
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Nowe badania Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) wykazały, że picie maksymalnie trzech małych kubków kawy dziennie, może chronić przed chorobami serca. W badaniach brytyjskiego Biobank, wzięło udział 468 tysięcy osób. Wyniki studiów wskazują także, że picie umiarkowanych ilości kawy może chronić osoby dorosłe przed cukrzycą typu 2, chorobą Parkinsona, chorobą wątroby, rakiem prostaty, chorobą Alzheimera i bólem pleców.

Jeśli chodzi o choroby serca, obszerna analiza danych z trzech głównych badań opublikowanych w kwietniu wykazała, że picie jednej lub więcej filiżanek zwykłej kawy z kofeiną dziennie wiązało się z długoterminowym zmniejszeniem ryzyka niewydolności serca.

W porównaniu z osobami, które nie piły kawy, ryzyko niewydolności serca z biegiem czasu spadło od 5 do 12 procent na każdą filiżankę kawy spożywaną każdego dnia. U osób, które piły dwa lub trzy kubki czarnej kawy dziennie, ryzyko zmniejszyło się o około 30 procent.

Badania dotyczyły tylko picia czarnej kawy. Dodanie nabiału, cukrów, aromatów lub śmietanek powoduje zwiększenie spożywanych kalorii, cukru i tłuszczu, co może zniwelować korzyści zdrowotne kawy na funkcjonowanie pracy serca.

Znaczenie ma także sposób parzenia kawy. Kawa filtrowana wyłapuje związek zwany kafestolem, który może zwiększyć poziom tzw. „złego cholesterol (LDL). Jeśli jednak używana jest praska francuska, turecki ekspres do kawy lub kawa jest gotowana, kafestol nie jest usuwany.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!