Badanie: osoby spożywające więcej tłuszczów mlecznych z mniejszym ryzykiem chorób serca

0
387
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Osoby spożywające więcej tłuszczów mlecznych wykazują mniejsze ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe niż osoby, które unikają ich spożywania. Tak wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców. W pierwszej fazie studiów zbadano spożycie tłuszczu mlecznego przez ponad 4 tysiące 60-latków w Szwecji – kraju o jednym z najwyższych na świecie poziomów produkcji i konsumpcji produktów mlecznych. W tym celu sprawdzono stężenie we krwi określonego kwasu tłuszczowego, który najczęściej występuje w produktach mlecznych. Następnie eksperci obserwowali wybraną grupę przez średnio 16 lat, aby stwierdzić ile osób miało zawały serca, udary i inne poważne zaburzenia krążenia oraz ile z nich zmarło.

Po statystycznej korekcie pod kątem innych znanych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym wieku, dochodów, stylu życia, nawyków żywieniowych i chorób współistniejących, naukowcy odkryli, że osoby spożywające więcej tłuszczów mlecznych, wykazywały najmniejsze ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe, a także brak zwiększonego ryzyka zgonu.

Zespół następnie potwierdził te odkrycia w innych populacjach po połączeniu szwedzkich wyników z 17 innymi badaniami obejmującymi łącznie prawie 43 tysiące osób z USA, Danii i Wielkiej Brytanii.

W konkluzji badań podano także, że grupa z najwyższym biomarkerem spożycia nabiału miała również, między innymi, znacznie niższy wskaźnik masy ciała (BMI), była bardziej aktywna fizycznie, miała niższy wskaźnik palenia, niższy odsetek cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych, a wyższy poziom edukacji, spożywała więcej warzyw, owoców i ryb oraz jadła mniej przetworzonego mięsa.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie PLOS Medicine.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!