Poważna awaria sieci energetycznej na Bałkanach

Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina oraz duża część adriatyckiego wybrzeża Chorwacji, a także Albanii nadal bez prądu. To efekt poważnej awarii sieci energetycznej na Bałkanach wywołanej przez wysokie temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza.  „Prawie całe terytorium Czarnogóry jest pozbawione prądu z powodu awarii sieci” – informuje krajowy dystrybutor CEDIS na swojej stronie na Facebooku. Od godzin południowych bez elektryczności pozostają również Sarajewo, Banja Luka i Mostar w Bośni. Lokalne media donoszą o przerwach w dostawie prądu w całej Bośni. Chorwacki operator energetyczny HEP stwierdziło w oświadczeniu, że brak prądu w niektórych częściach kraju jest spowodowany „międzynarodowymi zakłóceniami, które dotknęły kilku krajów”. „Prowadzimy analizę sytuacji z operatorami systemów w sąsiednich krajach w celu ustalenia przyczyny” – czytamy w oświadczeniu.Przerwy w dostawie elektryczności odnotowano również w Albanii, gdzie bez prądu pozostaje Tirana. Miejscowe media twierdzą, że przyczyną jest awaria stacji transformatorowej w Czarnogórze. O awarii informuje również ambasada Polski w Chorwacji: „Z powodu braku prądu nie działa sygnalizacja świetlna, co powoduje utrudnienia w ruchu. Prosimy o stosowanie się do komunikatów lokalnych służb i zachowanie ostrożności” – podkreślono we wpisie w mediach społecznościowych.

Read more

Albania i Włochy ratyfikowały umowę w sprawie migrantów

W ekspresowym tempie albański parlament ratyfikował umowę z Włochami w sprawie przyjmowania imigrantów. Dokładnie siedem minut i czterdzieści sekund trwała procedura ratyfikacji umowy między Włochami a Albanią w albańskim parlamencie. Rządy podpisały ją kilka miesięcy temu, ale kontrowersyjny dokument czekał na zatwierdzenie przez parlamenty obu krajów. Porozumienie budzi kontrowersje, bo Włochy będą do Albanii odsyłać nielegalnych imigrantów próbujących przedostać się morzem na Półwysep Apeniński. Umowa budzi protesty zarówno albańskiej opozycji, jak i obrońców praw człowieka. Na jej podstawie Włochy będą odsyłać do ośrodków w Albanii nielegalnych imigrantów złapanych podczas próby dostania się do Włoch. Zgodnie z zapisami porozumienia włoski rząd sfinansuje budowę kilku takich ośrodków i rocznie będzie mógł odesłać do Albanii do trzydziestu sześciu tysięcy osób. Zgodę na to już wcześniej wyraziła Komisja Europejska, bo do Albanii wysłani zostaną tylko ci, których włoska straż przybrzeżna złapie na morzu, a zatem poza granicami Unii. Do ośrodków, które mają być gotowe na przyjęcie imigrantów wiosną tego roku, nie będą wysyłane między innymi kobiety w ciąży i dzieci. Ci którzy trafią do Albanii, będą tam oczekiwać na zakończenie procedury azylowej. Tę w imieniu włoskiego rządu będą prowadzić Albańczycy i to właśnie oni, jeśli imigrant otrzyma odmowę, odeślą go do kraju pochodzenia.

Read more

Albania: włoscy turyści nie zapłacili rachunku w restauracji, premier G.Meloni nakazała ambasadzie uregulować wszystko

Grupa włoskich turystów przebywających w Albanii nie zapłaciła rachunku i postanowiła uciec z tamtejszej restauracji. Do sprawy odniosła się premier Włoch Giorgia Meloni, która nakazała włoskiej ambasadzie w Albanii uregulować wszystko. „Niech Pan natychmiast zapłaci rachunek za tych idiotów” – powiedziała szefowa rządu. Historia, która zyskała rozgłos w mediach oraz na portalach społecznościowych, rozpoczęła się od nagrania opublikowanego przez restaurację w mieście Berat w środkowej Albanii. Widać na nim grupę Włochów, która wychodzi z lokalu, nie płacąc rachunku w wysokości około 80 euro. O tej sprawie Giorgia Meloni rozmawiała z premierem Albanii Edim Ramą podczas krótkiego urlopu w tym kraju. W opublikowanym wywiadzie dla „La Stampa” Rama powiedział: „Kiedy Meloni dowiedziała się o incydencie z turystami, poleciła ambasadzie >zapłacić za tych idiotów<, bo ‘Włochy nie mogą sobie pozwolić na taką hańbę’”. Włoska ambasada w Tiranie poinformowała już, że z polecenia premier zapłaciła rachunek.

Read more

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął oficjalną wizytę w Albanii

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczął wizytę w Albanii. To pierwsza od 20 lat oficjalna podróż polskiego prezydenta do tego bałkańskiego kraju. Jutro prezydent spotka się z przedstawicielami władz w Tiranie, a rozmowy zdominują kwestie bezpieczeństwa w ramach NATO i rozwoju relacji gospodarczych. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział, że oczywistym kontekstem wizyty jest lipcowy szczyt NATO w Wilnie. “Albania jest jednym z nowszych sojuszników w ramach NATO, ale sojusznikiem, który także posiada jeden głos, liczący się w tej dyskusji. Będziemy rozmawiać o tym, jak adaptować NATO do aktualnych wyzwań. To, co jest najważniejsze z polskiej perspektywy, to adaptacja wschodniej flanki NATO” – zaznaczył prezydencki minister. Marcin Przydacz podkreślił, że Sojusz Północnoatlantycki powinien kontynuować politykę odstraszania Rosji, także poprzez budowę potencjału na wschodniej flance. Szef Biura Polityki Międzynaodowej przekazał, że drugim ważnym wątkiem wizyty Andrzeja Dudy w Tiranie będzie jutrzejsze spotkanie z udziałem przedsiębiorców z Polski i Albanii. “Polski przemysł turystyczny również jest zainteresowany obecnością inwestycyjną. To jest ciekawy kraj do spędzania wakacji przez wielu Europejczyków. Polscy przedsiębiorcy chcą być częścią sukcesu, który jest udziałem Albanii” – mówił Marcin Przydacz. Prezydencki minister dodał, że kolejne obszary potencjalnej współpracy gospodarczej z Albanią to infrastruktura i produkcja rolno-spożywcza. “Zawsze dla prezydenta jest ważne, by promować polskie rozwiązania technologiczne, w sensie przemysłu maszynowego, z drugiej strony – także gotowe produkty żywnościowe, które mogłyby trafiać na rynek Bałkanów Zachodnich” – powiedział szef BPM. Ważnym aspektem polsko-albańskich rozmów na szczycie ma być również sytuacja na Bałkanach Zachodnich. “To co dzieje się na tym podbrzuszu południowym Europy ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa nas w środkowej Europie” – zauważył Marcin Przydacz. Jak dodał, dyskusje będą dotyczyły zarówno bezpośredniego sąsiedztwa Albanii, jak i przyszłej integracji Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską.Prezydencki minister zadeklarował, że Polska będzie wspierać Albanię na drodze do członkostwa we Wspólnocie. “Bałkany Zachodnie będące częścią Unii Europejskiej to bezpieczniejsza Europa, to także i bezpieczniejsza Polska” – powiedział Marcin Przydacz. Latem ubiegłego roku po latach politycznego impasu Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne zarówno z władzami w Tiranie, jak i w Skopje.…

Read more

Albania zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem

Albański rząd zdecydował o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Iranem. Premier Edi Rama powiedział, że jego kraj zgromadził dowody, że to Iran stoi za atakiem cybernetycznym z połowy lipca. Cały personel ambasady Iranu ma opuścić Albanię w ciągu 24 godzin. Dotyczy to wszystkich pracowników placówki, łącznie z ochroną budynków. Decyzja w tej sprawie zapadła na dzisiejszym posiedzeniu rządu. W Tiranie omawiano wyniki dochodzenia w sprawie lipcowego cyberataku.Wtedy na kilka dni przestał działać portal usług urzędowych. Było to też uderzenie w politykę rządu premiera Ediego Ramy, której jednym z priorytetów jest załatwianie spraw cyfrowo. “Dogłębne śledztwo dostarczyło nam niezbitych dowodów na to, że cyberagresja przeciwko naszemu krajowi została zaaranżowana i sponsorowana przez Islamską Republikę Iranu, która zaangażowała cztery grupy do ataku na Albanię. Wśród nich jest jedna z najbardziej znanych grup międzynarodowego cyberterroryzmu” – powiedział premier Albanii Edi Rama po posiedzeniu rządu. Albania przekazała informacje w tej sprawie krajom NATO, do którego należy i Unii Europejskiej, do której kandyduje. Sojusznikom przedstawiła dowody na udział Islamskiej Republiki Iranu w cyberataku, który groził sparaliżowaniem usług publicznych i kradzieżą państwowych danych.

Read more

UE rozpoczyna negocjacje członkowskie z Macedonią Płn i Albanią

Unia Europejska rozpoczyna negocjacje członkowskie z Macedonią Północną i Albanią. Ogłosić to mają jutro na wspólnej konferencji prasowej w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, premier Czech, które kierują teraz pracami Unii, Petr Fiala, premier Macedonii Północnej Dimitar Kowaczewski oraz premier Albanii Edi Rama. Rozpoczęcie negocjacji jest możliwe, bo w sobotę macedoński parlament zgodził się na kompromisową propozycję łagodzącą spór z Bułgaria, która wetowała rokowania. Macedonia Północna zgodziła się na zmiany w konstytucji i uznanie mieszkającej tam mniejszości bułgarskiej. A ponieważ wnioski o członkostwo Macedonii Północnej i Albanii były rozpatrywane razem, zatem teraz oba kraje rozpoczną negocjacje. Na początek będzie to tak zwany screening, czyli przegląd zgodności prawa krajowego ze wspólnotowym.  Na tę decyzję oba kraje Bałkanów Zachodnich czekały od dłuższego czasu. Albania ma status kandydata do Unii od 2014 roku, Macedonia Północna od 2005. 

Read more

USA i Albania zgłosiły rezolucję Rady Bezpieczeństwa potępiającą rosyjską inwazję

Stany Zjednoczone i Albania złożyły w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji potępiającej inwazję Rosji na Ukrainę i wzywającej do wycofania rosyjskich oddziałów. Głosowanie ma się odbyć dzisiaj. W projekcie rezolucji Rada Bezpieczeństwa potępia “w najostrzejszych słowach agresję Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, z naruszeniem artykułu 2, ustęp 4 Karty Narodów Zjednoczonych”, stanowiącego, że państwa członkowskie nie mogą atakować innych krajów. W tekście padają żądania względem Rosji dotyczące “natychmiastowego zaprzestania stosowania siły przeciwko Ukrainie” i “natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania wszystkich sił wojskowych z terytorium Ukrainy z uwzględnieniem granic uznawanych przez społeczność międzynarodową”. Rezolucję proponują Stany Zjednoczone i Albania jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ. Projekt prawdopodobnie zostanie odrzucony ze względu na prawo weta Rosji jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa. Jednak według Waszyngtonu zastosowanie przez Moskwę weta pokazałoby rosyjską izolację. Przypuszcza się, że nad podobną w wymowie rezolucją głosowało będzie Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na forum tym głosuje 193 członków i nie ma mechanizmu weta, ale jego rezolucje nie są wiążące.

Read more

Albania: rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi (WIDEO)

16 osób zginęło, a około 600 zostało rannych wskutek silnego trzęsienia ziemi, które wcześnie rano nawiedziło Albanię. Epicentrum trzęsienia o magnitudzie 6,4 znajdowało się 30 kilometrów na zachód od stolicy kraju, Tirany. Wstrząsy spowodowały zawalenie się licznych budynków, wielu ludzi zostało zasypanych gruzami. Trwa akcja ratownicza. Trzy godziny po pierwszym trzęsieniu okolicę albańskiej stolicy nawiedził silny wstrząs wtórny.   Rescue workers were desperately searching through rubble in Albania after the most powerful earthquake to hit the country in decades. More here: https://t.co/jXsANHBNY8 pic.twitter.com/RZBiToLuek — Reuters (@Reuters) November 26, 2019 Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Albanii od 30 lat. Trzęsienie nawiedziło dziś również Bośnię i Hercegowinę, tam osiągnęło ono magnitudę 5,4. W przypadku Bośni i Hercegowiny, nie ma informacji o ofiarach.   Trigger Warning – graphic footage This little boy’s cries of “Help me! Help me!” just pierce the heart.#Albania #Earthquakepic.twitter.com/8CotonDMGo — Admirim (@admirim) November 26, 2019   VIDEO: ???? Local people and soldiers search for victims in the rubble of a collapsed building in the town of Thumane, northwest of #Albania‘s capital Tirana, after a 6.4 magnitude earthquake struck the country pic.twitter.com/Lfu1v7iKbp — AFP news agency (@AFP) November 26, 2019   #earthquake in #Durres First reported damages! #Albania pic.twitter.com/6jS3Nb0Xiv — Klaudja Karabolli (@KKarabolli) November 26, 2019

Read more