USA i Albania zgłosiły rezolucję Rady Bezpieczeństwa potępiającą rosyjską inwazję

0
ONZ
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Stany Zjednoczone i Albania złożyły w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji potępiającej inwazję Rosji na Ukrainę i wzywającej do wycofania rosyjskich oddziałów. Głosowanie ma się odbyć dzisiaj.

W projekcie rezolucji Rada Bezpieczeństwa potępia “w najostrzejszych słowach agresję Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, z naruszeniem artykułu 2, ustęp 4 Karty Narodów Zjednoczonych”, stanowiącego, że państwa członkowskie nie mogą atakować innych krajów. W tekście padają żądania względem Rosji dotyczące “natychmiastowego zaprzestania stosowania siły przeciwko Ukrainie” i “natychmiastowego, całkowitego i bezwarunkowego wycofania wszystkich sił wojskowych z terytorium Ukrainy z uwzględnieniem granic uznawanych przez społeczność międzynarodową”.

Rezolucję proponują Stany Zjednoczone i Albania jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ. Projekt prawdopodobnie zostanie odrzucony ze względu na prawo weta Rosji jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa. Jednak według Waszyngtonu zastosowanie przez Moskwę weta pokazałoby rosyjską izolację. Przypuszcza się, że nad podobną w wymowie rezolucją głosowało będzie Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na forum tym głosuje 193 członków i nie ma mechanizmu weta, ale jego rezolucje nie są wiążące.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!