Prezydent Andrzej Duda wystąpi na forum ONZ

Prezydent Andrzej Duda będzie jednym z kilkunastu przywódców, którzy wystąpią dzisiaj na dorocznym szczycie ONZ. Z powodu pandemii koronawirusa światowi liderzy nie przyjechali w tym roku do siedziby Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Ich przemówienia zostały wcześniej nagrane w krajach ojczystych i są odtwarzane na sali obrad. Sam Andrzej Duda od wczoraj jest z wizytą we Włoszech. Wystąpienie polskiego prezydenta zostało zaplanowane na popołudniową sesję w Nowym Jorku. Dyplomaci zapowiadają, że Andrzej Duda będzie mówić o głównych wyzwaniach polityki międzynarodowej. Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiada, że przemówienie będzie poświęcone międzynarodowej solidarności. “Zdaniem pana prezydenta kluczem do rozwiązania problemów współczesnego świata, i tych wynikających z pandemii i jej następstw gospodarczo-społecznych i zdrowotnych, i tych wynikających z relacji pomiędzy państwami – wszędzie tam kluczem do rozwiązania jest pojęcie solidarności, czyli współodpowiedzialności i współdziałania i rozumienia nawzajem swoich potrzeb, ale także poszukiwania spójności” – mówi Krzysztof Szczerski. W swoim wystąpieniu Andrzej Duda ma też upomnieć się o poszanowanie praw człowieka na Białorusi.Za tydzień polski prezydent ma też wygłosić przemówienie na spotkaniu w ONZ poświęconemu bioróżnorodności. Jest to jedna z imprez towarzyszących Zgromadzeniu Ogólnemu Narodów Zjednoczonych. Również w tym przypadku na sali obrad zostaną odtworzone nagrane wcześniej przemówienia polityków.

Read more

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO o sytuacji na Białorusi

Polskie władze kontynuują międzynarodowe konsultacje w sprawie sytuacji na Białorusi. Po południu na ten temat rozmawiali prezydent Andrzej Duda i szef NATO Jens Stoltenberg. Obaj przywódcy przedyskutowali też podpisaną w sobotę polsko-amerykańską umowę wojskową. Jak przekazał Polskiemu Radiu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, Andrzej Duda poinformował swojego rozmówcę o swych dotychczasowych działaniach wobec sytuacji za wschodnia granicą Polski, podjętych we współpracy z prezydentami krajów bałtyckich. Polski prezydent przypomniał, że wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią wezwał władze w Mińsku do przestrzegania podstawowych praw i wolności oraz rozpoczęcia prawdziwego dialogu ze społeczeństwem. Według ministra Szczerskiego, obaj politycy wyrazili przekonanie, że “Białorusini muszą samodzielnie, znaleźć drogę wyjścia z obecnej sytuacji społeczno-polityczno-gospodarczej, w jakiej znalazł się ich kraj, bez odwoływania się do zewnętrznej interwencji wbrew woli społeczeństwa”. Sekretarz generalny NATO zapewnił ponadto prezydenta Dudę, że odpowiednie struktury Sojuszu na bieżąco monitorują sytuację bezpieczeństwa na wschodniej flance, a NATO pozostaje czujne i uważnie śledzi rozwój wydarzeń. Jednocześnie rozmówcy podkreślili, że sytuacja na Białorusi nie przekłada się na bieżącą aktywność militarną Sojuszu, którego celem jest wyłącznie zapewnienie bezpieczeństwa państw członkowskich.Jens Stoltenberg oświadczył na Twitterze, że władze Białorusi muszą szanować podstawowe prawa swoich obywateli. Podkreślił również, że Sojusz Północnoatlantycki nie stanowi w regionie militarnego zagrożenia, jak również nie gromadzi swoich sił na granicy z Białorusią. O to oskarżał NATO prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.Drugim tematem rozmowy była podpisana 15 sierpnia br. polsko-amerykańska umowa o rozszerzonej współpracy wojskowej. “Rozmówcy zgodzili się, że jest to ważny krok na rzecz dalszego wzmacniania obecności sił sojuszniczych na wschodniej flance NATO oraz podtrzymania zakresu zaangażowania USA w bezpieczeństwo europejskie” – poinformował Krzysztof Szczerski. Jak dodał, w tym kontekście prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce ma charakter niezależny i nie odbywa w związku z decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa o redukcji amerykańskiego personelu wojskowego w Niemczech.

Read more

Polska: prezydent spotka się w sobotę z Sekretarzem Stanu USA

Prezydent Andrzej Duda spotka się w sobotę w Warszawie z Sekretarzem Stanu USA Mike’iem Pompeo. Początek rozmów w pałacu prezydenckim zaplanowano na 10.45. Amerykański polityk odwiedzi Polskę w ramach swojej tygodniowej podróży po Europie. W sobotnie popołudnie, w Łazienkach spotka się z szefem polskiej dyplomacji – ministrem Jackiem Czaputowiczem.  W Warszawie Mike Pompeo ma również wziąć udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej – uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Jak informował wcześniej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, 15 sierpnia Polska podpisze ze Stanami Zjednoczonymi umowę rozszerzającą współpracę militarną. Sygnatariuszami dokumentów dotyczących uzgodnionego 30 lipca porozumienia o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperaation Agreement) mają być szef MON – minister Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo.  Zawarcie umowy, która rozszerza współpracę militarną z USA, to konsekwencja dwóch wcześniejszych deklaracji, które podpisali w ubiegłym roku prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump. Politycy uzgodnili wtedy, że armia amerykańska zmieni formę obecności w naszym kraju z rotacyjnej na stałą. Zapowiedziano również, że zwiększy się liczba żołnierzy US Army o tysiąc osób, co da w sumie 5,5 tysiąca mundurowych zza oceanu na terenie naszego kraju.  Deklaracje podpisane przez przywódców Stanów Zjednoczonych i Polski opisują również miejsca stacjonowania amerykańskich oddziałów i struktur dowódczych. W Poznaniu będzie wysunięte dowództwo dywizyjne, w Drawsku Pomorskim powstaje nowoczesne Centrum Szkolenia Bojowego, a w Łasku będzie siedziba eskadry amerykańskich dronów.  Kilka dni temu postanowiono też, że w Polsce będzie miało siedzibę wysunięte dowództwo V Korpusu US Army. To struktura, która została zlikwidowana w 2013 roku, a obecnie jest odtwarzana. V Korpus będzie stacjonował w amerykańskim Fort Knox, a jego dowództwo w Europie powstanie w Polsce. 

Read more

Polska: prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony na drugą kadencję

Andrzej Duda ponownie objął urząd prezydenta. Przed południem czasu polskiego złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i wygłosił orędzie.  🇵🇱 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej | Uroczystość Zaprzysiężenia Prezydenta RP przed Zgromadzeniem Narodowym. https://t.co/3LhnrCrjmP pic.twitter.com/UkOMhyWfYb — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 6, 2020 Rozpoczynając orędzie Andrzej Duda odwołał się do Konstytucji 3 maja. “Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu” – powiedział prezydent, cytując piąty rozdział pierwszej polskiej ustawy zasadniczej. Prezydent wskazywał na aktualność tych słów. “Naród wyraził swoją wolę w wyborach. Polacy zdecydowali, kto ma być głową państwa” – powiedział. Andrzej Duda mówił też o silnym mandacie, który dała wysoka frekwencja wyborcza. Podziękował swoim kontrkandydatom za to, że przyczynili się do tak wysokiej frekwencji. “To była zawsze nasz cel – nas, polskich demokratów, aby mandat wyborczy był silny. I tak jest dzisiaj” – powiedział prezydent. Wyraził jednocześnie nadzieję, że udział Polaków w kolejnych wyborach będzie jeszcze większy. 🇵🇱 Orędzie Prezydenta @AndrzejDuda przed Zgromadzeniem Narodowymhttps://t.co/HMBoe1VyBQ pic.twitter.com/9IdQR7zw4y — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 6, 2020 Prezydent Duda powiedział w orędziu, że chce być prezydentem polskich spraw, a drzwi Pałacu Prezydenckiego zawsze będą otwarte. “Są zagadnienia i problemy, które – pomimo istniejących różnic – łączą. Powinniśmy budować wokół nich jak najszersze porozumienie. Będę konsekwentnie działał w tym kierunku” – powiedział. Przypomniał, że w wieczór wyborczy zaprosił do Pałacu Prezydenckiego Rafała Trzaskowskiego, żeby podać mu rękę i podziękować za wyborczą rywalizację. Prezydent wyraził nadzieję, że będzie to nowy zwyczaj w polskiej polityce. Zaapelował też o wspólne świętowanie zbliżającej się setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. “To nasz wielki narodowy triumf. Przeżyjmy te wyjątkowe dni wspólnie, w poczuciu narodowej jedności i dumy z Polski” – mówił prezydent. Wskazywał na przykład ojców polskiej niepodległości, którzy potrafili wspólnie pracować dla dobra ojczyzny. Przywołał również przykład prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który, jak powiedział, umiał w polityce szukać porozumienia. “Lech Kaczyński szukał w polityce wspólnych mianowników, wspólnych spraw. Bez niego nie byłoby mojej prezydentury. Nie byłoby też rządów Zjednoczonej Prawicy” – powiedział Andrzej Duda. W orędziu prezydent zapowiedział program na najbliższe pięć lat. Wymienił pięć priorytetów na drugą kadencję: rodzina, bezpieczeństwo, praca,…

Read more

Polska: prezydent Andrzej Duda podsumował 5 lat prezydentury

Prezydent Andrzej Duda podsumował pięć lat prezydentury. “Jestem dumny z tego, co udało się osiągnąć. Wszystkie moje działania oraz efekty współpracy z Radą Ministrów były i są nakierowane na tworzenie jak najlepszej teraźniejszości i przyszłości dla Polaków” – podkreślił Andrzej Duda. 🇵🇱 Andrzej Duda. Pierwsze pięć lat prezydentury. 📍 Podsumowanie: https://t.co/qaRyleGtYV pic.twitter.com/cb30GvyJ37 — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 5, 2020 W podsumowaniu opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta, wśród osiągnięć pierwszej kadencji Andrzej Duda wymienia między innymi zwiększenie wsparcia dla polskich rodzin. Prezydent przypomina, że w czasie jego rządów wprowadzony został program Rodzina 500+, który doprowadził do spadku ubóstwa wśród dzieci o 93 procent. Z inicjatywy Andrzeja Dudy obniżony został także wiek emerytalny i wprowadzono program Emerytura+, który zapewnienia dodatkowego świadczenia dla emerytów i rencistów. Podniesiona została płaca minimalna i minimalna stawka godzinowa. Andrzej Duda wymienił bezpieczeństwo, jako jeden z filarów swojej prezydentury. Przypomniał, że w 2017 roku podpisał nowelizację ustawy zwiększającą wydatki na obronność do 2,5 procent PKB. Od 2015 roku zwiększyła się liczebności Sił Zbrojnych RP o ponad 30 tys. żołnierzy. W 2016 roku prezydent Duda reprezentował Polskę w czasie szczytu NATO w Warszawie. W trakcie spotkania przyjęto zobowiązanie o ustanowieniu w Polsce i w państwach bałtyckich wysuniętej obecności wojsk NATO w postaci czterech batalionów. 🇵🇱 Prezydent Andrzej Duda. Osiągnięcia i aktywności 📍 Sprawozdanie: https://t.co/RgCkryuPiY pic.twitter.com/tzxFtMjwmC — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 5, 2020 Andrzej Duda odwiedził wszystkie powiaty w Polsce. W wielu miejscach był jako pierwszy Prezydent Polski. W sumie odbył 350 wizyt krajowych. Przewodził obchodom 1050-lecia Chrztu Polski w 2016 roku, 100. rocznicy odzyskania niepodległości, i 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Za jego rządów ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. I kadencja Prezydenta @AndrzejDuda 📷 GALERIA: https://t.co/9pQqpDX6vJ pic.twitter.com/iREr8qYGGD — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) August 5, 2020 Prezydent Duda w czasie pierwszej kadencji złożył 109 wizyt zagranicznych i przyjął w Polsce 166 delegacji. Spotkał się z większością światowych przywódców, wśród których byli prezydenci Stanów Zjednoczonych: Donald Trump i Barack Obama, prezydenci Francji: Emmanuel Macron i François Hollande, Japońska Para Książęca Książe Akishino i Księżna Akishino…

Read more

Polska: Sąd Najwyższy orzekł ważność wyboru prezydenta Andrzeja Dudy na drugą kadencję

Sąd Najwyższy przyjął dziś uchwałę uznającą wybory prezydenckie za ważne. Orzeczenie dotyczące wyborów wydała Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Sąd Najwyższy przyjmując tę uchwałę, brał pod uwagę sprawozdanie Państwowej Komisji Wyborczej, stanowisko Prokuratora Generalnego oraz wynik rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy protestów wyborczych, których było ponad 5 tysięcy 800.  Większość, bo prawie 90 procent z nich sąd pozostawił bez dalszego biegu – z powodów formalnych. W 93 przypadkach uznano protesty za zasadne, ale bez wpływu na wynik wyborów, mówiła w uzasadnieniu uchwały sędzia Ewa Stefańska, przewodnicząca składu orzekającego. “Sąd Najwyższy uznał, że żadne z tych uchybień, jak również wszystkie one łącznie, nie dają podstaw do kwestionowania ważności wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, dokonanego 12 lipca 2020 roku” – mówiła Ewa Stefańska. Uchwala o orzeczeniu ważności wyborów ma moc z chwilą ogłoszenia.  W tym samym tonie, decyzję Sądu Najwyższego uzasadniał sędzia Paweł Księżak. Jak podkreślił, nieprawidłowości nie miały wpływu na wynik wyborów. Protesty wyborcze dotyczyły między innymi głosowania korespondencyjnego i nieprawidłowości przy doręczaniu pakietów wyborczych. Chodzi między innymi o brak wysyłki pakietów wyborczych, wysyłek pakietów na błędny adres, braku należytej staranności w zakresie doręczenia wyborcy pakietu – co poskutkowało jego niedostarczeniem, doręczenia wyborcy niekompletnego pakietu czy nieodebrania przez konsula przesyłki zawierającej kopertę zwrotną, mimo wysłania jej w terminie przez wyborcę.Inne protesty, które SN uznał za zasadne dotyczyły miedzy innymi nieumieszczenia w spisie wyborców, wprowadzenia w błąd, co do możliwości dopisania się do spisu czy niewywieszenia w widocznym miejscu protokołów z wyników głosowania.  Zdecydowaną większość wniesionych protestów Sąd Najwyższy uznał za bezzasadne – “przede wszystkim przez ich nieudowodnienie, błędną interpretację przepisów Kodeksu Wyborczego oraz ustawy wyborczej z 2 czerwca 2020 roku, dokonał przez wnoszących owe protesty, a także ze względu na stwierdzone w toku postępowania w sprawach wywołanych wniesieniem tych protestów, prawidłowe wywiązanie się przez organy wyborcze oraz konsulów z obowiązków nałożonych na nich przez przepisy prawa wyborczego. ” – podkreślił sędzia Paweł Księżak.Wcześniej także Państwowa Komisja Wyborcza nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które by miały wpływ na wynik wyborów. Sąd Najwyższy podejmuje uchwałę dotyczącą ważności wyborów prezydenckich w ciągu 21 dni od…

Read more

Prezydent Andrzej Duda o zwiększeniu obecności amerykańskich wojsk w Polsce

Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że sprowadzenie do Polski dowództwa V Korpusu Armii USA “istotnie wzmacnia nasz status w sojuszniczym systemie bezpieczeństwa”. O zakończeniu negocjacji z amerykanami w tej sprawie poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.  “W czasie spotkania w Białym Domu moim celem było utrzymanie amerykańskiej obecności w Europie. I to się udało, a dowództwo V Korpusu, wycofane z Europy do USA, teraz wraca i jego siedzibą będzie Polska. Wzmacnia to istotnie nasz status w sojuszniczym systemie bezpieczeństwa”- napisał prezydent. Obecnie trwają prace nad finalną treścią porozumienia między państwami. W krótkim czasie ma ono zostać przyjęte przez oba kraje. Jak informuje minister Mariusz Błaszczak, umowa zagwarantuje, że do Polski trafi dowództwo V Korpusu Armii USA i tysiąc amerykańskich żołnierzy.

Read more

Prezydent Duda: powstańcy warszawscy to bohaterowie

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że powstańcy warszawscy to bohaterowie nie tylko czasów wojny, ale także naszych czasów. Podkreślił, że to między innymi oni przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości.W Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Duda wręczył ordery i odznaczenia państwowe powstańcom i osobom, które przyczyniły się do upamiętnienia powstańczego zrywu. Wcześniej prezydent złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego. 🇵🇱 76. rocznica wybuchu #PW1944 | Powstańcy Warszawscy to bohaterowie także naszych czasów – mówił Prezydent @AndrzejDuda podczas spotkania w @1944pl. Lista uhonorowanych odznaczeniami państwowymi: https://t.co/DqxZP0i2H3 pic.twitter.com/jpf16aQq3l — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) July 30, 2020 Andrzej Duda podkreślił rolę powstańców w walce o niepodległość, którą prowadzili nie tylko w konspiracji czy poprzez walkę zbrojną, ale także działając w opozycji w latach komunizmu. “To całe lata działalności, służenia Polsce, bardzo często także i działalności opozycyjnej zmierzającej do tego, by ta Polska byłą prawdziwie wolna, prawdziwie niepodległa, prawdziwie suwerenna” – mówił prezydent Duda.W Muzeum Powstania Warszawskiego rozpoczęły się obchody 76. rocznicy wybuchu zrywu powstańczego. Z powodu obostrzeń epidemicznych wstęp na uroczystości mają jedynie Powstańcy i ich rodziny. Transmisja z wydarzenia jest na stronie powstanie44.um.warszawa.pl. 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie na rozkaz Komendanta Głównego AK generała Tadeusza Komorowskiego “Bora” wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

Read more

Polska: w czwartek spotkanie Rafała Trzaskowskiego z prezydentem Andrzejem Dudą

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że w najbliższy czwartek spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. “Spotkanie to odbędzie się w przeddzień obchodów 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego” – powiedział Rafał Trzaskowski. Zaproszenie wystosował prezydent Andrzej Duda.  Rafał Trzaskowski podkreślił podczas konferencji prasowej, że “liczy na konstruktywną rozmowę”. Tego samego dnia – 30 lipca – prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i prezydent Andrzej Duda spotkają się z powstańcami warszawskimi w Muzeum Powstania Warszawskiego. Odbędzie się wówczas uroczystość nadania odznaczeń państwowych przez prezydenta. Prezydent Andrzej Duda zaprosił prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego na spotkanie w Pałacu Prezydenckim już 12 lipca, po II turze wyborów. Do spotkania do tej pory nie doszło. 

Read more

Polska: prezydent odebrał uchwałę PKW

Prezydent Andrzej Duda odebrał uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej z wynikami wyborów sprzed tygodnia. To dokument, który potwierdza, że dotychczasowy prezydent wygrał i uzyskał reelekcję. Uroczystość na Zamku Królewskim w Warszawie to kolejny etap formalnej procedury, przeprowadzanej w Polsce po wyborach prezydenckich. Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW o wyborze na Prezydenta RP. https://t.co/YC5snNYYZ0 pic.twitter.com/29wtkNApoR — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) July 21, 2020 #NaŻywo | Uroczystość wręczenia Prezydentowi RP Uchwały PKW ws. stwierdzenia wyniku wyborów Prezydenta RP https://t.co/7d2dX3ufA4 — Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) July 21, 2020 Gdy głosy w wyborach zostaną oficjalnie policzone, Państwowa Komisja Wyborcza podaje je do wiadomości. Kiedy skończy się przewidziany prawem czas na składanie protestów i odwołań do Sądu Najwyższego, a wymiar sprawiedliwości przystępuje do ich rozpatrzenia, można już organizować kolejny etap czyli wręczenie zwycięzcy zaświadczenia o wyborze na prezydenta. Gdy Sąd Najwyższy uzna, że wybory były ważne, wówczas można zorganizować zaprzysiężenie głowy państwa na pierwszą lub- jak w przypadku Andrzeja Dudy- drugą kadencję. 6 sierpnia obecny prezydent ma tak jak 5 lat temu złożyć przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym.W przeprowadzonej 12 lipca drugiej turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał 51 procent głosów, a jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski prawie 49 procent. Frekwencja wyniosła ponad 68 procent.

Read more