Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO o sytuacji na Białorusi

0
Twitter: Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Polskie władze kontynuują międzynarodowe konsultacje w sprawie sytuacji na Białorusi. Po południu na ten temat rozmawiali prezydent Andrzej Duda i szef NATO Jens Stoltenberg. Obaj przywódcy przedyskutowali też podpisaną w sobotę polsko-amerykańską umowę wojskową.

Jak przekazał Polskiemu Radiu szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, Andrzej Duda poinformował swojego rozmówcę o swych dotychczasowych działaniach wobec sytuacji za wschodnia granicą Polski, podjętych we współpracy z prezydentami krajów bałtyckich. Polski prezydent przypomniał, że wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią wezwał władze w Mińsku do przestrzegania podstawowych praw i wolności oraz rozpoczęcia prawdziwego dialogu ze społeczeństwem.

Według ministra Szczerskiego, obaj politycy wyrazili przekonanie, że “Białorusini muszą samodzielnie, znaleźć drogę wyjścia z obecnej sytuacji społeczno-polityczno-gospodarczej, w jakiej znalazł się ich kraj, bez odwoływania się do zewnętrznej interwencji wbrew woli społeczeństwa”.

Sekretarz generalny NATO zapewnił ponadto prezydenta Dudę, że odpowiednie struktury Sojuszu na bieżąco monitorują sytuację bezpieczeństwa na wschodniej flance, a NATO pozostaje czujne i uważnie śledzi rozwój wydarzeń. Jednocześnie rozmówcy podkreślili, że sytuacja na Białorusi nie przekłada się na bieżącą aktywność militarną Sojuszu, którego celem jest wyłącznie zapewnienie bezpieczeństwa państw członkowskich.
Jens Stoltenberg oświadczył na Twitterze, że władze Białorusi muszą szanować podstawowe prawa swoich obywateli. Podkreślił również, że Sojusz Północnoatlantycki nie stanowi w regionie militarnego zagrożenia, jak również nie gromadzi swoich sił na granicy z Białorusią. O to oskarżał NATO prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka.
Drugim tematem rozmowy była podpisana 15 sierpnia br. polsko-amerykańska umowa o rozszerzonej współpracy wojskowej.

“Rozmówcy zgodzili się, że jest to ważny krok na rzecz dalszego wzmacniania obecności sił sojuszniczych na wschodniej flance NATO oraz podtrzymania zakresu zaangażowania USA w bezpieczeństwo europejskie” – poinformował Krzysztof Szczerski. Jak dodał, w tym kontekście prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce ma charakter niezależny i nie odbywa w związku z decyzją prezydenta USA Donalda Trumpa o redukcji amerykańskiego personelu wojskowego w Niemczech.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!