Polska: prezydent spotka się w sobotę z Sekretarzem Stanu USA

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Andrzej Duda spotka się w sobotę w Warszawie z Sekretarzem Stanu USA Mike’iem Pompeo. Początek rozmów w pałacu prezydenckim zaplanowano na 10.45. Amerykański polityk odwiedzi Polskę w ramach swojej tygodniowej podróży po Europie. W sobotnie popołudnie, w Łazienkach spotka się z szefem polskiej dyplomacji – ministrem Jackiem Czaputowiczem. 

W Warszawie Mike Pompeo ma również wziąć udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej – uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza. 
Jak informował wcześniej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, 15 sierpnia Polska podpisze ze Stanami Zjednoczonymi umowę rozszerzającą współpracę militarną. Sygnatariuszami dokumentów dotyczących uzgodnionego 30 lipca porozumienia o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperaation Agreement) mają być szef MON – minister Mariusz Błaszczak i sekretarz stanu USA Mike Pompeo. 

Zawarcie umowy, która rozszerza współpracę militarną z USA, to konsekwencja dwóch wcześniejszych deklaracji, które podpisali w ubiegłym roku prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump. Politycy uzgodnili wtedy, że armia amerykańska zmieni formę obecności w naszym kraju z rotacyjnej na stałą. Zapowiedziano również, że zwiększy się liczba żołnierzy US Army o tysiąc osób, co da w sumie 5,5 tysiąca mundurowych zza oceanu na terenie naszego kraju. 

Deklaracje podpisane przez przywódców Stanów Zjednoczonych i Polski opisują również miejsca stacjonowania amerykańskich oddziałów i struktur dowódczych. W Poznaniu będzie wysunięte dowództwo dywizyjne, w Drawsku Pomorskim powstaje nowoczesne Centrum Szkolenia Bojowego, a w Łasku będzie siedziba eskadry amerykańskich dronów. 

Kilka dni temu postanowiono też, że w Polsce będzie miało siedzibę wysunięte dowództwo V Korpusu US Army. To struktura, która została zlikwidowana w 2013 roku, a obecnie jest odtwarzana. V Korpus będzie stacjonował w amerykańskim Fort Knox, a jego dowództwo w Europie powstanie w Polsce. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!