USA, NY: 6 osób zginęło w wypadku w Louisville, ciężarówka zderzyła się z autobusem
W amerykańskim stanie Nowy Jork sześć osób zginęło w wypadku drogowym. Trzy osoby zostały ciężko ranne. W mieście Louisville przy granicy z Kanadą ciężarówka zderzyła się z autobusem. Przyczyny wypadku badają specjaliści z Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu.
Read moreUSA: wyniki sportowe
Jeremy Sochan rozegrał bardzo dobry mecze – zdobył 30 punktów, ale jego San Antonio Spurs we własnej hali przegrali po dogrywce z Phoenix Suns 118:128 w spotkaniu zasadniczej fazy koszykarskiej ligi NBA. Reprezentant Polski miał także osiem przechwytów i pięć asyst. Spurs pozostają na przedostatnim miejscu na Zachodzie. Liderami są Denver Nuggets, którzy w sobotę ulegli na wyjeździe Philadelphia 76ers 119:126. Prowadzący na Wschodzie Boston Celtics wygrali po dogrywce z Los Angeles Lakers 125:121. W innych sobotnich spotkaniach Atlanta Hawks przegrali z Los Angeles Clippers 113:120, Brooklyn Nets pokonali New York Knicks 122:115, Detroit Pistons ulegli Houston Rockets 114:117, Minnesota Timberwolves wygrali z Sacramento Kings 117:110, New Orleans Pelicans przegrali z Washington Wizards 103:113, Orlando Magic ulegli Chicago Bulls 109:128, Portland Trail Blazers przegrali z Toronto Raptors 105:123, a Utah Jazz wygrali z Dallas Mavericks 108:100. Broniący Pucharu Stanley’a Colorado Avalanche pokonali St. Louis Blues 4:2 w meczu zasadniczej fazy hokejowej ligi NHL.Prowadzący na Wschodzie Boston Bruins przegrali na wyjeździe z Florida Panthers 3:4 po dogrywce. W dodatkowym czasie rozstrzygnęły się jeszcze dwa sobotnie mecze. New York Islanders pokonali Vegas Golden Knights 2:1, tak jak Anaheim Ducks z Arizona Coyotes. Karne wyłoniły zwycięzcę meczu Minnesota Wild – Buffalo Sabres. Gospodarze wygrali 3:2. W innych spotkaniach Ottawa Senators pokonali Montreal Canadiens 5:0, Pittsburgh Penguins przegrali z San Jose Sharks 4:6, Tampa Bay Lightning wygrali z Los Angeles Kings 5:2, Winnipeg Jets ulegli Philadelphia Flyers 0:4, Edmonton Oilers pokonali Chicago Blackhawks 7:3, a Seattle Kraken wygrali z Columbus Blue Jackets 3:1.Liderami na Zachodzie są Dallas Stars.
Read moreUSA: rafinerie wyrzucają duże ilości toksyn chemicznych i ciężkich metali do jezior i rzek
Rafinerie wyrzucają duże ilości toksyn chemicznych i ciężkich metali do jezior i rzek, bez żadnego nadzoru i kar ze strony rządowych regulatorów. W samym 2021 roku, 81 rafinerii w Stanach Zjednoczonych wyrzuciło 1.6 miliardów funtów szkodliwych dla środowiska wodnego, związków chloru i związków siarkowych. Rafinerie również wyrzuciły 60000 funtów selenu, substancji, która przyczynia się do mutacji ryb i 15.7 milionów funtów związków azotu, które przyczyniają się do kwitnięcia alg i powstawania martwych stref w ważnych dla rybołówstwa akwenach Wielkich Jezior, Zatoki Chesapeake, Zatoki Meksyku. Dane federalne o zatruciach zgromadzone zostały przez organizację Environmental Integrity Project. Niektóre zanieczyszczenia są nadal legalne, ponieważ przedstawiciele federalni i stanowi nie stosują się do wymagań aktu prawnego Czystej Wody z 1972 roku, nakładającego obowiązek wdrażania standardów dotyczących utylizacji chemikaliów, podążających za technologicznym postępem i wiedzą na temat uzdatniania wody. W okolicach Chicago przykładem są 3 rafinerie: BP Whiting w Indianie, ExxonMobil Joliet i Citgo w Lemont. Nawet w przypadku przekraczania uznawanych limitów, wielkie firmy paliwowe płacą niewielkie kary finansowe. Rafineria ExxonMobil Joliet na Des Plaines na południowym zachodzie miasta przekroczyła limity zanieczyszczenia 40. razy pomiędzy 2019 i 2021 rokiem. Właściciel – ExxonMobil nie został pozwany ani nie został ukarany finansowo. ExxonMobil Joliet i Citgo Lemont zajmują odpowiednio 9. i 5. miejsce w US w zanieczyszczaniu selenem. BP Whiting jest na 4. miejscu tej listy. Federalne standardy zanieczyszczeń rafineryjnych i innych sektorów przemysłowych nie ulegały zmianom od lat 80.tych. Najbardziej zanieczyszczające rafinerie w Stanach Zjednoczonych znajdują się w Kaliforni, Zatoce Meksykańskiej i Luizjanie
Read moreIllinois: rynek nieruchomości kontynuuje korektę do poziomu sprzed pandemii
Rynek mieszkaniowy w Illinois kontynuuje korektę do poziomu sprzed pandemii. Według Illinois Realtors, stowarzyszenia branżowego zajmującego się nieruchomościami, podczas, gdy roczna średnia cena domów w Illinois była o 4 procent wyższa w 2022 niż w 2021 roku, ceny i sprzedaż nieruchomości są teraz niższe niż w ubiegłym roku. Jeśli chodzi o Chicago, to średnia cena sprzedaży domów w 2022 roku pozostała na tym samym poziomie czyli 335 tysięcy dolarów, ale w grudniu ceny spadły o 8,1 procent w porównaniu z tym samym miesiącem w 2021 roku. Liczba sprzedanych domów w Chicago w grudniu spadła o 41,2 procent, a w skali całego roku o 15 procent. „Chociaż rynek mieszkaniowy w Illinois zwolnił od szczytu w czerwcu, spadek ten jest w dużej mierze spowodowany zwykłą sezonowością cen domów i sprzedaży” – powiedział Daniel McMillen, kierownik wydziału nieruchomości na Uniwersytecie Illinois w Chicago. „Nasze prognozy wskazują, że ceny domów i liczba sprzedaży wzrosną wraz z ożywieniem na rynku mieszkaniowym wiosną”- dodał McMillen. Jak wynika z danych Zillow, spłaty kredytu hipotecznego za dom zakupiony za około 300 tysięcy dolarów spadły w zeszłym miesiącu o 0,8 procent do poziomu 1,552 dolarów. Nadal są jednak o około 58 procent wyższe niż w grudniu 2022 roku. Dane Freddie Mac pokazują, że stawki dla 30-letniego kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu są obecnie na poziomie 6,15 procent. Dane Zillow wskazują także, że średni czas sprzedaży domów wynosi 33 dni, to jest o 12 dni dłużej niż rok wcześniej.
Read moreSzef MON: Wojsko Polskie jest w czasie intensywnej rozbudowy
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił w Lublinie podczas zaprzysiężenia 68 żołnierzy Lubelskiej Brygady WOT, że Wojsko Polskie jest w czasie intensywnej rozbudowy. Minister podziękował żołnierzom za wstąpienie w struktury polskiej armii i zachęcał do tego kolejnych kandydatów. Podkreslił także, że ważne dla Wojska Polskiego jest zwiększanie liczebnośći armii oraz modernizacja uzbrojenia, w wziązku czym powstają między innymi nowe brygady WOTu – po jednej na Lubelszczyźnie oraz na Mazowszu i dwie na Podkarpaciu. Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że dziś i jutro w ośmiu brygadach 370 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złoży lub złożyło już przysięgę. Przypomniał, że w ubiegłym roku do Wojska Polskiego wstąpiła rekordowa liczba żołnierzy zawodowych – 13 742 osoby. “Powstają nowe jednostki wojska zawodowego” – podkreślał szef MON, przypominając, że nowe garnizony są organizowane od 2015 roku, a ambicją Polski jest rozbudować siły zbrojne do co najmniej 300 tysięcy mundurowych: Cel to 50 tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz 250 tysięcy żołnierzy zawodowych. Jak dodał Minister Mariusz Błaszczak “dziś pod bronią mamy 164 tysiące żołnierzy różnych formacji”. Wicepremier zapewnil także, że Wojsko Polskie szybko zwiększa swój potencjał odstraszający. Minister Mariusz Błaszczak podkreślał, że Wojsko Polskie stale zwiększa swoje możliwości, dlatego powstają nowe jednostki wojskowe, które są wyposażane w nowoczesny i sprawdzony sprzęt. “Do Wojska Polskiego trafiły koreańskie czołgi K2, również armatohaubice K9. W tym roku kolejne dostawy, w tym HIMARSów, ale także w tym roku będą dostarczone pierwsze czołgi Abrams” – powiedział wicepremier Mariusz Błaszczak. Minister podkreślił także, że w tym momencie jest realizowana niespotykana wcześniej duża i sprawna modernizacja armii.
Read moreIllinois: były student skazany na 8 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Chin
Ronald Guzman, sędzia federalny Illinois, skazał byłego studenta Illinois Institute of Technology w Chicago, Ji Chaoquna z Chin, na 8 lat pozbawienia wolności za szpiegowanie na rzecz Państwa Środka. Mężczyzna gromadził materiały dotyczące m.in. technologii kosmicznych i sztucznej inteligencji. Po ukończeniu nauki na uczelni 31-letni dziś mężczyzna, chciał wstąpić do amerykańskiej armii, aby przyspieszyć proces uzyskania obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. Po ukończeniu służby Chaoqun planował podjąć pracę w CIA, FBI lub NASA. Celem był dostęp do tajnych dokumentów którejś z agencji. Po odbyciu kary więzienia Chińczyk zostanie deportowany z USA. Oskarżenie i skazanie Ji Chaoquna było częścią szerszego narodowego śledztwa, dotyczącego szpiegowskiej działalności obywateli Chin w USA. W listopadzie 2021 roku sąd w Cincinnati skazał głównego oskarżonego w sprawie Xu Yanjuna na 20 lat więzienia za wykradzenie informacji technologicznych firmy GE Aviation, wykonującej zamówienia dla sił powietrznych Stanów Zjednoczonych.
Read moreUdana akcja specjalnych jednostek USA w Somalii, zabito przywódcę Państwa Islamskiego
Specjalne jednostki armii Stanów Zjednoczonych przeprowadziły w środę udaną operację antyterrorystyczną, zabijając przywódcę Państwa Islamskiego w Somalii, Bilala al-Sudaniego. Informację przekazał w czwartek Biały Dom. Al-Sudani miał odpowiadać za finansowanie ekspansji grupy. Podczas operacji, przeprowadzonej za pomocą m.in. śmigłowców, nie ucierpiała żadna postronna osoba. Zginęło natomiast 10 terrorystów. Ze swojego kompleksu w jaskiniach północnej Somalii, Bilal al-Sudani miał finansowo wspierać ekspansję Państwa Islamskiego i jego działalność w Afryce i na całym świecie. Według Białego Domu operacja przeprowadzona w odległym zakątku Somalii planowana była od długiego czasu, a na jej potrzeby zbudowano specjalną replikę terenu, gdzie planowano atak.
Read moreBrazylia i Kolumbia odmówiły przekazania Ukrainie sprzętu wojskowego
Brazylia i Kolumbia odmówiły przekazania Ukrainie sprzętu wojskowego. Prezydent Brazylii Luiz Inacio “Lula” da Silva nie przystał na propozycję rządu Niemiec, aby jego państwo przekazało Ukraińcom amunicję do czołgów Leopard, z których korzysta. Informację o tym opublikowała wczoraj najważniejsza brazylijska gazeta “Folha de Sao Paulo”. Lula podjął decyzję 20 stycznia podczas spotkania z ministrem obrony i dowódcami rodzajów sił zbrojnych. Brazylijski prezydent miał powiedzieć, że “nie warto prowokować Rosjan”. W poniedziałek 30 stycznia Lula spotka się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Prezydent Kolumbii Gustavo Petro odrzucił z kolei amerykańską ofertę przekazania Ukraińcom broni produkcji sowieckiej i rosyjskiej w zamian za dostawy sprzętu amerykańskiego. Polityk podkreślił, że kolumbijska konstytucja zobowiązuje go do “promowania pokoju” w stosunkach międzynarodowych. Już we wtorek podczas szczytu państw latynoamerykańskich i karaibskich w Buenos Aires powiedział, że woli, aby rosyjski sprzęt, który posiada Kolumbia stał się złomem, ale nie trafił na Ukrainę.
Read moreEuropejski Dzień Ochrony Danych Osobowych
Co trzeci Polak obawia się wycieku poufnych informacji – wynika z raportu Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Jednocześnie tylko 46 procent z nas wie co zrobić, gdy dojdzie do takiego zdarzenia. W ramach Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych eksperci przypominają najważniejsze zasady, których przestrzeganie pozwoli ochronić poufne informacje na nasz temat. Podstawą działania w sieci powinno być ograniczone zaufanie do wszelkiego rodzaju ofert, reklam czy aplikacji. Wszystko warto kilka razy sprawdzić i nie podawać zbyt wielu informacji o sobie- radzi ekspert od ochrony danych osobowych z Wyższej Szkoły Bankowej Tomasz Izydorczyk. Jeżeli ktoś chce zbyt wielu informacji na nasz temat, jak adres zamieszkania, telefon i miejsce pracy to warto spytać, do czego te dane są potrzebne. Kupując on line z kolei można korzystać z przeglądarek z wersją prywatną, co ograniczy przekazywanie zbyt wielu informacji. Ważnym zabezpieczeniem przed utratą danych są odpowiednie zabezpieczenia naszych kont na portalach społecznościowych czy w aplikacjach. Tu podstawą są różnorodne hasła. Nie powinniśmy używać do różnych kont tych samych haseł lub bardzo podobnych. Podobnie jest z hasłami służbowymi – nie powinny być wykorzystywane do celów prywatnych. Im bardziej zróżnicowane hasła tym większa szansa na ochronę przed atakiem hakerskim czy próbą oszustwa. Eksperci przypominają też, że weryfikacja to nasze prawo jako użytkowników internetu. Jeśli ktoś zbiera na nasz temat dane, to my mamy prawo wiedzieć, na jakiej podstawie to się dzieje i jakie dane są na nasz temat gromadzone oraz jak długo przechowywane. Najprostszą metodą na weryfikację jest złożenie do danej firmy wniosku o kopię informacji, jakie wskazany podmiot zgromadził na nasz temat. Jeśli uznamy, że nie chcemy być w takiej bazie, mamy prawo wnioskować o usunięcie informacji na nasz temat. Urząd Ochrony Danych Osobowych przypomina, że nasza działalność w sieci pozostawia “ślad cyfrowy” na nasz temat. Nieostrożne korzystanie z sieci może wobec tego oznaczać, że cyber-przestępcy zdobędą o nas takie dane, jak PESEL, dane kart kredytowych, historię przeglądanych stron oraz informacje o chorobach czy upodobaniach. Każda taka informacja może być potem wykorzystana przeciwko nam przez oszustów.
Read more









