Rosja i Chiny myślą o budowie elektrowni na Księżycu

Rosja i Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Jak poinformował szef Roskosmosu Jurji Borisow, do realizacji tego projektu miałoby dojść za mniej więcej dziesięć lat.  Cytowany przez agencję RIA Nowosti szef Roskosmosu miał powiedzieć, że wspólnie z chińskimi kolegami rozważają dostarczenie i uruchomienie elektrowni jądrowej na Księżycu. Jurij Borisów miał też podkreślić, że wszystkie problemy techniczne związane z takim projektem zostały już zbadane i rozwiązane. Elektrownia miałaby umożliwić w przyszłości powstanie bazy księżycowej. Pomysł budowy elektrowni jądrowej na Srebrnym Globie ma być częścią wspólnego rosyjsko-chińskiego programu kosmicznego, który jak na razie każde z tych państw realizuje oddzielnie.  W sierpniu ubiegłego roku o powierzchnię Księżyca rozbił się statek Luna-25. Była to klęska pierwszej od 47 lat misji księżycowej zorganizowanej przez Rosję. Moskwa zapowiedziała kolejne próby lądowania na Srebrnym Globie. Chiny aktualnie prowadzą prace mające na celu lądowanie pierwszego obywatela Chin na Księżycu. Pekin chce by doszło do tego przed 2030 rokiem.

Read more

Prezydent Węgier podpisał ustawę o przystąpieniu Szwecji do NATO

Nowy węgierski prezydent Tamás Sulyok podpisał zgodę tamtejszego parlamentu na przystąpienie Szwecji do NATO. Po przesłaniu tej ustawy do Waszyngtonu Sojusz Północnoatlantycki zyska nowego pełnoprawnego członka.  Według niezwykle krótkiego komunikatu kancelarii prezydenta, pierwszą decyzją nowej głowy państwa węgierskiego było podpisanie ustawy o ratyfikacji umowy przystąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dokument został przegłosowany przez węgierskie Zgromadzenie Narodowe w poprzedni poniedziałek – 26 lutego. Tego samego dnia posłowie parlamentu na nowego prezydenta kraju wybrali w pierwszej turze byłego już prezesa Trybunału Konstytucyjnego Tamasa Sulyoka. Węgry są ostatnim krajem członkowskim Sojuszu, który wyraził pełną zgodę na przystąpienie Szwedów do organizacji. Wniosek o przyjęcie Skandynawowie złożyli w lipcu 2022 roku. Wtedy zgodę na członkostwo wyraziły rządy wszystkich krajów tworzących NATO. Do pełnej ratyfikacji umowy ze Szwedami potrzebne były jeszcze zgody parlamentów i głów państw. Większość krajów zrobiła to szybko. Jedynie parlamenty Turcji i Węgier przedłużały procedurę. Gdy dokumenty akcesyjne znajdą się w Waszyngtonie, Szwecja stanie się pełnoprawnych członkiem NATO.

Read more

Polska: TVP chce odszkodowania za okupację siedziby

Telewizja Polska chce od byłych szefów Telewizyjnej Agencji Informacyjnej: Michała Adamczyka, Samuela Pereiry i Marcina Tulickiego zapłaty miliona trzystu tysięcy złotych za okupację siedziby przy placów Powstańców w Warszawie. Pod tym adresem znajdowały się redakcje wszystkich programów informacyjnych telewizji publicznej oraz TVP Info. Byli szefowie TAI rozpoczęli okupację 20 grudnia ubiegłego roku po ogłoszeniu przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza zmian we władzach mediów publicznych. W pozwie Telewizja Polska mówi, że przez działania pozwanych stacja TVP Info nie mogła nadawać sygnału telewizyjnego przez dziewięć dni, co doprowadziło spółkę do znacznych strat finansowych. Wniosek trafił do Oddziału Bezpieczeństwa Sądu Okręgowego w Warszawie i czeka na rozpoznanie.

Read more

Polska – ORŁY 2024 przyznane

“Zielona granica” Agnieszki Holland zdobyła nagrodę Orła w kategorii Najlepszy Film. Reżyserka odebrała też statuetkę za Osiągnięcia Życia. W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się Gala 26. Orłów – Polskich Nagród Filmowych. Laureatka po otrzymaniu nagród powiedziała, że na reżyserach spoczywa pewien obowiązek. “Obowiązkiem filmowców jest robienie dobrych filmów. Uczciwych, odważnych, najlepszych jakie mogą robić, jednocześnie to jest nasz zawód” – wyjaśniała Agnieszka Holland. Orła za Najlepszą Pierwszoplanową Rolę Męską otrzymał Eryk Kulm za film “Filip”. W imieniu aktora nagrodę na gali w Teatrze Polskim odebrał reżyser Michał Kwieciński, który powiedział, że rola Eryka Kulma była wybitna. „Eryk dostał nagrodę po raz pierwszy, wydaje mi się, że jest to docenienie roli absolutnie, w moim odczuciu, wybitnej” – mówił Michał Kwieciński. Dodał, że nagrody mobilizują twórców do tego, “żeby udowodnić, że są coś warci, ponad to, za co byli nominowani”. Najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą stworzyła Magdalena Cielecka w filmie „Lęk”, która podkreśliła, że statuetka jest dla niej szczególnym wyróżnieniem. “Jest to mój pierwszy Orzeł. Bardzo się z niego cieszę, w momencie, kiedy ogłaszana jest ta kategoria, jest takie poczucie, że może to się nie dzieje naprawdę” – wyjaśniała aktorka. Orły za najlepsze role drugoplanowe trafiły do: Tomasza Schuchardta za rolę w filmie „Doppelgänger. Sobowtór” i Agnieszki Grochowskiej za kreację aktorską w filmie „Kos”. Aktorka przyznała, że nagroda jest wyróżnieniem dla całego zespołu, który oddziaływał na jej rolę. „Bardzo miłe jest poczucie, że się dało radę i że się coś osiągnęło. Ale prawda jest taka, że człowiek nigdy tego nie robi sam. I żeby to wszystko mogło się dalej toczyć, to jest potrzebna miłość, szacunek, wsparcie i poczucie humoru innych” – powiedziała Agnieszka Grochowska. Statuetkę za Najlepsze Zdjęcia odebrał Michał Sobociński za film “Filip”. Operator powiedział, że tradycja zamiłowania do obrazu jest rodzinna. „W naszej rodzinie nie mówiło się o lampach i nie chodziło się w blendach na obiad. Tylko tata kupił mi gitarę, wspólnie gotowaliśmy, jeździliśmy na Mazury. Było bardzo dużo obserwacji, wrażliwości na piękno, jak oddziałuje przyroda” – mówił Michał Sobociński. Dodał, że jak miał trzynaście lat zmarł jego…

Read more

USA – Superwtorek, czyli prawybory w 15 stanach

Donald Trump ma szansę przypieczętować swoje zwycięstwo w walce o nominację partii republikańskiej w wyborach prezydenckich. Dziś w USA tak zwany superwtorek, czyli jeden z najważniejszych dni w prawyborach. Republikanie w 15 stanach wskażą swojego kandydata, który jesienią zmierzy z prezydentem Joe Bidenem. Kandydatem republikanów zostanie ten polityk, który zapewni sobie większość kandydatów na partyjną konwencję. W tej chwili Donald Trump ma ich 273, a jego rywalka Nikki Kaley 43. Dziś w 15 stanach do zdobycia będzie 865 delegatów, czyli ponad jedna trzecia z łącznej liczby 2429. Dla wyborców Donalda Trumpa jedną z najważniejszych kwestii jest ochrona południowej granicy. „Miliony osób przekraczają nielegalnie naszą granicę. Bezpieczeństwo granicy jest dla mnie najważniejszą sprawą” – mówi zwolennik byłego prezydenta ze stanu Wirginia. Nikki Haley przekonuje, że Amerykanie powinni porzucić Trumpa i Bidena i postawić na młodsze pokolenie polityków, które reprezentuje ona sama. „To jest czas abyśmy dali wyraz temu, że Ameryka zasługuje na coś lepszego” – mówiła Halley. Sondaże pokazują wyraźną przewagę Donalda Trumpa Jeśli Halley przegra w większości stanów, będzie poddana silnej presji swojej partii by wycofać się z dalszej walki o nominację.

Read more

KE: gigantyczna kara dla Apple

Gigantyczna kara nałożona przez Komisję Europejską na Apple za złamanie unijnego prawa antymonopolowego. Amerykański koncern musi zapłacić ponad miliard 800 milionów euro za nielegalne praktyki biznesowe dotyczące dostępu do platform streamingowych. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager, która poinformowała o karze, powiedziała, że firma Apple promowała własną platformę streamingową i blokowała informacje na temat tańszych alternatywnych dostępów do muzyki. „To jest nielegalne i odbiło się na milionach konsumentów. Zostali oni pozbawieni wyboru oraz informacji na temat tego kiedy, jak i za jaką cenę subskrybować muzykę” – wyjaśniła wiceszefowa Komisji.  Bruksela zajęła się tą sprawą w 2019 roku. Rozpoczęła dochodzenie antymonopolowe po otrzymaniu skargi od szwedzkiej firmy Spotify, która twierdziła, że koncern Apple, poprzez nielegalne promowanie własnej muzycznej platformy streamingowej, uzyskuje przewagę konkurencyjną. 

Read more

IL: śmiertelny wypadek na drodze I-88 w Maple Park

Jedna osoba zginęła, a druga została poważnie ranna w wyniku zderzenia czołowego na drodze I-88 w Maple Park w poniedziałek rano. Policja stanowa Illinois zareagowała na wypadek na wschodnim pasie ruchu w pobliżu znacznika mili 103 około godziny 5:20. Kierowca jechał w niewłaściwą stronę na wschodnich pasach ruchu i uderzył w inny pojazd – informuje ISP. Oba pojazdy stanęły w płomieniach. Kierowca pierwszego pojazdu został uznany za zmarłego na miejscu zdarzenia. Kierowca drugiego pojazdu został przewieziony do szpitala z obrażeniami zagrażającymi życiu. Cały ruch w kierunku wschodnim został przekierowany na Peace Road. Ruch został otwarty tuż przed godziną 10:20.

Read more

Polska: komisja ds. Pegasusa zajmie się również oprogramowaniem Hermes

Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa zajmie się również drugim oprogramowaniem do inwigilacji o nazwie Hermes – potwierdzili Polskiemu Radiu członkowie tej komisji. W dzisiejszym wydaniu „Gazety Wyborczej” dziennikarz Wojciech Czuchnowski napisał, że wiosną 2021 roku Prokuratura Krajowa kupiła system szpiegowski Hermes za 15 milionów złotych. Według autora jest on jeszcze bardziej zaawansowany niż Pegasus. Wiceprzewodniczący komisji Przemysław Wipler z Konfederacji powiedział, że miał już wcześniej informacje, które świadczyły o tym, iż Pegasus nie był jedynym oprogramowaniem służącym polskim instytucjom do inwigilacji. „Co więcej, miałem informacje, że system Hermes był wiodący, gdy firma NSO, czyli dostawca oprogramowania Pegasus z Izraela, Polsce i Węgrom nie przedłużyła licencji na dalsze podsłuchiwanie obywateli, z uwagi na zastrzeżenia co do tego, że ten system może być wykorzystywany w demokratycznym państwie do inwigilowania w sposób nielegalny polityków” – mówił poseł Przemysław Wipler. Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka z PSL- Trzeciej Drogi wyjaśniła, że z mocy uchwały, na podstawie której działa komisja, jej członkowie zbadają wszystkie systemy do inwigilacji, które były wykorzystywane przez polskie instytucje. „Zwracając się do Prokuratury Krajowej, ale także do Ministerstwa Sprawiedliwości, poprosiliśmy w pierwszych wnioskach dowodowych o całość informacji dotyczącej systemu Pegasus, ale nie tylko, bo również działających podobnie. Czekamy na takie informacje od odpowiednich resortów i służb” – powiedziała posłanka Magdalena Sroka. Przewodnicząca komisji dodała, że wcześniej słyszała i miała informacje o systemie o nazwie Hermes. Według „Gazety Wyborczej” o istnieniu tego programu obecne kierownictwo Prokuratury Krajowej dowiedziało się przypadkowo, gdy w ubiegłym miesiącu przyszedł rachunek do opłacenia za korzystanie z Hermesa w ramach abonamentu. System miał zostać zakupiony jako „specjalistyczny program analityczny” i nie był certyfikowany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Komisja ds. Pegasusa rozpocznie przesłuchania 15 marca. Członkowie komisji mają analizować legalność, prawidłowość oraz celowość wykorzystania oprogramowania do inwigilacji przez polskie służby specjalne, policję i członków Rady Ministrów w latach 2015-2023.

Read more

Polska – Sejm: przedstawiono szczegóły reformy Trybunały Konstytucyjnego

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił założenia reformy Trybunału Konstytucyjnego. Na konferencji prasowej poświęconej proponowanym rozwiązaniom prawnym szef resortu sprawiedliwości powiedział, że zmiany mają na celu naprawę sytuacji w sądzie konstytucyjnym. Złożone zostaną: projekt sejmowej uchwały dotyczącej obecnych sędziów trybunału, społeczny projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przygotowany przez organizację pozarządowe i koordynowany przez Fundację Batorego, projekt przepisów wprowadzających ustawę o TK oraz projekt nowelizacji Konstytucji w zakresie funkcjonowania sądu konstytucyjnego i ustanowienia zasady bezpośredniego stosowania Konstytucji przez sądy powszechne. Posłanka Koalicji Obywatelskiej, przewodnicząca Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Kamila Gasiuk-Pihowicz powiedziała, że propozycja zakłada, iż na sędziego trybunału będą mogły kandydować osoby, które co najmniej 4 lata nie były członkami partii, posłami czy senatorami. Dodała, że przedstawione rozwiązania mają także spowodować, że jedna większość sejmowa nie będzie mogła na trwałe ukształtować składu Trybunału Konstytucyjnego. Stąd wśród propozycji znalazła się sejmowa większość kwalifikowana trzech piątych głosów do wyboru sędziego, a także tzw. wybór schodkowy – pięciu sędziów wybranych na trzy lata, pięciu sędziów na sześć lat, a pięciu na pełną dziewięcioletnią kadencję.  Przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów minister Maciej Berek, mówił, że potrzebny jest nowy Trybunał Konstytucyjny, a jego obecny skład uniemożliwia mu funkcjonowanie zgodne z przepisami. Maciej Berek, który jest doktorem nauk prawnych, podkreślił, że reforma ma na celu zdjęcie ryzyka prawnego ze spraw związanych z Trybunałem. Zmiana Konstytucji ma na nowo stworzyć trybunał, a nowelizacja ustawy nadać mu nowe reguły funkcjonowania. Uchwała sejmowa opisuje stan sprzed zapowiedzianych zmian oraz wzywa sędziów TK do rozważenia, czy ich dalsze zasiadanie w izbie jest zgodne z interesem państwa polskiego. Projektem nowelizacji Konstytucji, dotyczącym zmian w Trybunale Konstytucyjnym najpierw zajmie się komisja ustawodawcza Senatu.W środę Sejm zajmie się pierwszym aktem prawnym, mającym zmienić sytuację w Trybunale Konstytucyjnym – uchwałą dotyczącą obecnych sędziów TK.

Read more