Polska: komisja ds. Pegasusa zajmie się również oprogramowaniem Hermes

0
Fot. Twitter: Prokuratura Krajowa
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa zajmie się również drugim oprogramowaniem do inwigilacji o nazwie Hermes – potwierdzili Polskiemu Radiu członkowie tej komisji. W dzisiejszym wydaniu „Gazety Wyborczej” dziennikarz Wojciech Czuchnowski napisał, że wiosną 2021 roku Prokuratura Krajowa kupiła system szpiegowski Hermes za 15 milionów złotych. Według autora jest on jeszcze bardziej zaawansowany niż Pegasus.

Wiceprzewodniczący komisji Przemysław Wipler z Konfederacji powiedział, że miał już wcześniej informacje, które świadczyły o tym, iż Pegasus nie był jedynym oprogramowaniem służącym polskim instytucjom do inwigilacji. „Co więcej, miałem informacje, że system Hermes był wiodący, gdy firma NSO, czyli dostawca oprogramowania Pegasus z Izraela, Polsce i Węgrom nie przedłużyła licencji na dalsze podsłuchiwanie obywateli, z uwagi na zastrzeżenia co do tego, że ten system może być wykorzystywany w demokratycznym państwie do inwigilowania w sposób nielegalny polityków” – mówił poseł Przemysław Wipler.

Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka z PSL- Trzeciej Drogi wyjaśniła, że z mocy uchwały, na podstawie której działa komisja, jej członkowie zbadają wszystkie systemy do inwigilacji, które były wykorzystywane przez polskie instytucje. „Zwracając się do Prokuratury Krajowej, ale także do Ministerstwa Sprawiedliwości, poprosiliśmy w pierwszych wnioskach dowodowych o całość informacji dotyczącej systemu Pegasus, ale nie tylko, bo również działających podobnie. Czekamy na takie informacje od odpowiednich resortów i służb” – powiedziała posłanka Magdalena Sroka. Przewodnicząca komisji dodała, że wcześniej słyszała i miała informacje o systemie o nazwie Hermes.

Według „Gazety Wyborczej” o istnieniu tego programu obecne kierownictwo Prokuratury Krajowej dowiedziało się przypadkowo, gdy w ubiegłym miesiącu przyszedł rachunek do opłacenia za korzystanie z Hermesa w ramach abonamentu. System miał zostać zakupiony jako „specjalistyczny program analityczny” i nie był certyfikowany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Komisja ds. Pegasusa rozpocznie przesłuchania 15 marca. Członkowie komisji mają analizować legalność, prawidłowość oraz celowość wykorzystania oprogramowania do inwigilacji przez polskie służby specjalne, policję i członków Rady Ministrów w latach 2015-2023.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!