Stany Zjednoczone: Nikki Haley kończy kampanię

Nikki Haley wycofała się z prawyborów w Partii Republikańskiej. Była amerykańska ambasador przy ONZ poinformowała o tym podczas wystąpienia w Charleston w Karolinie Południowej. Decyzja Haley oznacza, że w listopadowych wyborach prezydenckich w USA niemal na pewno zmierzą się obecny prezydent Joe Biden i były prezydent Donald Trump. Podczas wczorajszych prawyborów Donald Trump wygrał w czternastu stanach, Nikki Haley tylko w jednym. Taki wynik oznacza, że była ambasador przy ONZ straciła jakiekolwiek szanse na nominację Republikanów. Dziś ogłosiła, że kończy kampanię. “Choć już nie będę kandydatką, nie przestanę głosić poglądów, w które wierzę” – mówiła Haley wskazując między innymi na konieczność ograniczenia wydatków publicznych i wsparcia sojuszników USA. “Stanie ramię w ramię z naszymi sojusznikami na Ukrainie, w Izraelu i Tajwanie jest naszym moralnym obowiązkiem” – stwierdziła. Haley na razie nie zadeklarowała poparcia dla Donalda Trumpa, który będzie kandydatem Republikanów w wyborach prezydenckich. Podkreśliła, że musi on zapracować na poparcie wyborców, którzy nie poparli go w prawyborach.

Read more

Nowy Jork: będzie więcej funkcjonariuszy w metrze

W nowojorskim metrze będzie więcej funkcjonariuszy Gwardii Narodowej i policji. Zapowiedziała to gubernatorka stanu Nowy Jork Kathy Hochul po tym, jak w podziemnej kolejce wzrosła liczba brutalnych incydentów. Porządku w metrze ma teraz pilnować tysiąc dodatkowych funkcjonariuszy – dwustu pięćdziesięciu policjantów ze stanu Nowy Jork i siedmiuset pięćdziesięciu członków Gwardii Narodowej. Szef nowojorskiej policji transportowej Michael Kemper powiedział, że liczba aresztowań w metrze wzrosła w tym roku o 45 procent, a w pierwszych dwóch miesiącach tego roku w metrze dokonano trzech tysięcy aresztowań. Wielu zatrzymanych to recydywiści.W zeszłym tygodniu urzędnicy opublikowali statystyki pokazujące, że liczba brutalnych przestępstw pod ziemią wzrosła w tym roku o 13 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Read more

USA: Superwtorek za nami

Joe Biden i Donald Trump zdecydowanie wygrali prawybory, które wczoraj odbyły się w Stanach Zjednoczonych i są coraz bliżsi nominacji swoich partii w wyborach prezydenckich. Obecny prezydent USA pokonał rywali we wszystkich stanach oprócz terytorium Amerykańskiego Samoa, były prezydent we wszystkich oprócz Vermont. Donald Trump wygrał prawybory w stanach Virginia, North Carolina, Oklahoma, Tennessee, Maine, Texas, Arkansas, Alabama, Alaska, Colorado, Minnesota, Massachusetts i California. Rywalka byłego prezydenta Nikki Haley wygrała tylko w Vermont. Taki wynik oznacza, że Donal Trump ma na swoim koncie już 1040 delegatów i praktycznie zagwarantowane zdobycie nominacji. Amerykańskie media informują, że była ambasador USA przy ONZ wycofa się z walki o nominację partii republikańskiej na kandydatkę w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych jeszcze dziś. Podczas wystąpienia w Mar-a-Lago na Florydzie Donald Trump nawet nie wspomniał o Haley ale skierował atak na Joe Bidena. „On jest najgorszym prezydentem w historii naszego kraju. Nigdy takie rzeczy nie działy się w naszym kraju” – mówił Trump krytykując Bidena za kryzys migracyjny i problemu gospodarcze. Obecny prezydent Joe Biden zdobył w większości stanów około 80-90 procent głosów. W niektórych stanach od kilku do kilkunastu procent wyborców wybrało opcję „niezdeklarowany” jako wyraz sprzeciwu wobec proizraelskiej polityki Białego Domu. Na terytorium Amerykańskiego Samoa prezydent przegrał z zupełnie niezananym kandydatem. Jason Palmer, biznesman ze stanu Maryland, otrzymał 51 a Joe Biden tylko 40 głosów, tym samym to on wygrał wybory w tym amerykańskim terytorium. Formalnie kandydatów Republikanów i Demokratów w wyborach prezydenckich wyłonią partyjne konwencje, które odbędą się latem tego roku.

Read more

Holandia zbuduje cztery elektrownie atomowe

Holandia zbuduje cztery elektrownie atomowe – zadecydował tamtejszy parlament. To o dwie więcej niż planowano do tej pory. W 2022 roku holenderscy posłowie podjęli decyzję o budowie dwóch siłowni do 2035 roku. Dwie kolejne mają powstać do 2040 roku. Decyzja o budowie większej liczby elektrowni atomowych jest elementem planu zakładającego, że Holandia do 2040 roku nie będzie pozyskiwać energii z węgla. Obecnie w Holandii pracuje jedna elektrownia atomowa. Została zbudowana na zachodzie kraju w Borssele w 1973 roku, a w 2006 roku została zmodernizowana. Jej moc wynosi 482 megawaty.

Read more

Teksas: Sąd Najwyższy na wniosek administracji Bidena wstrzymuje nowe prawo imigracyjne

Sędzia Sądu Najwyższego, Samuel Alito, wydał postanowienie o tymczasowym zawieszeniu i blokadzie surowego prawa imigracyjnego Teksasu, o nazwie SB 4, po tym, jak administracja Bidena zwróciła się do sądu o interwencję. Ustawa pozostaje zablokowana do 13 marca do godziny 5 pm czasu wschodniego, aby dać sędziom czas na podjęcie decyzji co do dalszego postępowania. Alito dał również Teksasowi czas do wieczora 11 marca na odpowiedź na prośbę administracji Bidena. “W przypadku braku interwencji Sądu, SB4 wejdzie w życie o godzinie 12:01 w dniu 10 marca 2024 r., głęboko zmieniając status quo istniejący od prawie 150 lat pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a poszczególnymi stanami w kontekście imigracji.” – stwierdzili prawnicy Departamentu Sprawiedliwości zwracając się o do Sądu Najwyższego Ustawa, znana jako SB 4, upoważniłaby lokalne i stanowe organy ścigania do aresztowania migrantów, których podejrzewają o nielegalne przekroczenie granicy stanu. Dałoby to również sędziom prawo do wydawania decyzji ws. deportacji migrantów do Meksyku. Gubernator Teksasu, Greg Abbott, niewiele wcześniej świętował w poniedziałek orzeczenie sądu apelacyjnego, pisząc w mediach społecznościowych: “WIELKA NIESPODZIANKA. Federalny sąd apelacyjny zezwala na wejście w życie prawa imigracyjnego Teksasu. Funkcjonariusze organów ścigania w Teksasie są teraz upoważnieni do aresztowania i osadzenia w więzieniu każdego nielegalnego imigranta przekraczającego granicę”. Administracja Bidena stwierdza, że prawo imigracyjne leży wyłącznie w gestii rządu federalnego, a nie lokalnych jurysdykcji. Powtórzyła to twierdzenie ponownie w poniedziałkowym wniosku do Sądu Najwyższego. Teksas w odpowiedzi twierdzi, że ma prawo do aresztowania migrantów, ponieważ SB 4 ma zastosowanie na mocy klauzuli konstytucyjnej o stanie wojny, która pozwala państwom działać, gdy są “faktycznie najechane lub w tak bezpośrednim niebezpieczeństwie, że nie można pozwolić sobie na zwłokę”.

Read more

Premier o politykach PiS na protestach rolniczych: “parada oszustów”

„Paradą oszustów” premier Donald Tusk nazwał polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcą dołączać do protestów rolników. Według szefa rządu, PiS protestuje przeciwko decyzjom, które partia ta sama zatwierdziła, czyli wprowadzenie Zielonego Ładu oraz otwarcie rynku na produkty z Ukrainy. Premier przywołał też dawne wypowiedzi polityków PiS, w tym prezesa partii Jarosława Kaczyński, o tym że napływ towarów z Ukrainy nie zaszkodzi polskiemu rynkowi rolnemu. „Otwarcie granicy na produkty rolne z Ukrainy, jak i zielonego ładu – te decyzje podejmował rząd Mateusza Morawieckiego. My teraz sprzątamy, ja każdego dnia. To jest 8-10 godzin dziennie. Zajmuję się głównie tym problemem, bo wiem, że problemy polskich rolników, między innymi, nie są wyssane z palca” – powiedział premier. Szef rządu poinformował równocześnie, że przygotował też projekt uchwały sejmowej wzywającej Komisję Europejską do szeregu działań na rzecz rolnictwa. Po pierwsze – embargo na produkty z Rosji i Białorusi, po drugie – powrót do warunków importu towarów z Ukrainy do stanu sprzed wybuchu wojny, po trzecie – zawieszenie kontrowersyjnych zapisów Zielonego Ładu w rolnictwie i wprowadzenie w nich zmian.

Read more

Chicago: 4 napady rabunkowe w północnej części miasta

Do czterech napadów rabunkowych doszło dziś nad ranem na północy miasta – podają dziennikarze lokalnej telewizji WGN TV. W każdym z napadów sprawcy posiadali broń palną, w dwóch miejscach potwierdzono obecność niebieskiego sedana, prawdopodobnie marki Infiniti. Po godzinie 4 nad ranem, w ciągu 40 minut przestępcy napadli na biznesy znajdujące się w 4 lokacjach: 2400 North Milwaukee, 2300 North Damen, 1100 West Diversey oraz 2000 North Halsted. Skradziono pieniądze z kas oraz obrabowano osoby, które były na miejscu podczas rabunku. Nikt nie został zatrzymany. Każdy, kto posiada informacje, może zostawić anonimową wskazówkę na stronie cpdtip.com.

Read more

Globalna awaria Facebooka i Instagrama, platformy zaczęły działać

Facebook i Instagram, będące własnością Meta, powróciły do działania we wtorek po ponad dwugodzinnej awarii spowodowanej problemami technicznymi, które dotknęły setki tysięcy użytkowników na całym świecie. Zakłócenia rozpoczęły się po godzinie 9 rano czasu chicagowskiego. Wielu użytkowników donosiło, że miało problemy z zalogowaniem się i ciągle występowały błędy. W szczytowym momencie awarii odnotowano ponad 550 000 zgłoszeń o zakłóceniach na Facebooku i około 92 000 na Instagramie, według strony internetowej Downdetector.com. “Błąd techniczny spowodował, że użytkownicy naszych platform mieli problem z dostępem do nich. Sprawa została już rozwiązana.” – napisał na portalu X rzecznik firmy Meta Andy Stone Firma Meta ma około 3,19 miliarda aktywnych użytkowników dziennie na wszystkich swoich aplikacjach, które obejmują również aplikację WhatsApp i Threads.

Read more

Berlin: pożar w zakładach Tesli, E.Musk o sprawcach “najgłupsi ekoterroryści”

Pożar w zakładach Tesli pod Berlinem był skutkiem sabotażu. Przyznała się do niego ekstremistyczna grupa lewicowa. W podberlińskiej fabryce elektrycznych aut nie ma dziś prądu i produkcja została wstrzymana.  “Dzisiaj sabotaż w Tesli” – głosi oświadczenie Vulkangruppe. Organizacja lewicowych ekstremistów przekazała, że to protest wobec amerykańskiej firmy. Od początku budowy gigafabryki, jak nazywane są w Niemczech zakłady w Gruenheide, Grupa Wulkanu sprzeciwia się inwestycji pisząc o firmie z USA, że nie jest ani zielona, ani ekologiczna, ani prospołeczna. “Najgłupszymi ekoterrorystami świata” nazwał Elon Musk sprawców dzisiejszego ataku na jedyną w Europie fabrykę Tesli zlokalizowaną w Niemczech. Rano podpalona została podstacja transformatorowa i maszt energetyczny. To pozbawiło zasilania hale produkcyjne i duży obszar dookoła, sięgający też części Berlina. Od początku akcji gaśniczej policja mówiła, że jest podejrzenie celowego podłożenia ognia. Vulkangruppe ma na koncie motywowane politycznie podpalenia w stolicy Niemiec. Przeciwnikami inwestycji w Gruenheide są jednak nie tylko ekstremiści. W lutowym referendum mieszkańcy gminy sprzeciwili się zdecydowaną większością rozbudowie zakładów i wycince lasów. Na drzewach trwa z kolei pokojowy protest w prowizorycznych drewnianych domkach.

Read more

KE proponuje przestawienie gospodarki na tryb wojenny

Komisja Europejska proponuje przestawienie gospodarki na tryb wojenny w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. W Brukseli opublikowano unijną strategię dla przemysłu obronnego.  To pierwsza w historii taka strategia. Unia ma przejść od reagowania kryzysowego do budowania gotowości do obrony. Jednak wstępny budżet jest niewielki – półtora miliarda euro. Chodzi o rozkręcenie przemysłów zbrojeniowych krajów członkowskich, położenie nacisku na zakupy sprzętu wojskowego europejskich firm, na inwestycje oraz innowacje. “Aby zwiększyć gotowość europejskiego przemysłu obronnego, państwa członkowskie muszą inwestować więcej, lepiej i wspólnie na poziomie unijnym” – podkreśliła Komisja dodając, że strategia ma wesprzeć państwa w tych wysiłkach. Według komisarza do spraw przemysłu i rynku wewnętrznego Thierry’ego Bretona, dostępność europejskiego sprzętu obronnego to kwestia bezpieczeństwa i konkurencyjności. Bruksela zaproponowała, by do 2030 roku unijne stolice zrealizowały co najmniej 40 procent zakupów uzbrojenia dzięki wspólnym zamówieniom. Chce też, by do końca tej dekady połowa budżetów krajów członkowskich była przekazywana na zamówienia obronne w Unii.  Komisja stawia na częściową centralizację co może wywoływać obawy wśród niektórych państw członkowskich. Bruksela już jednak stara się je rozwiać i zapewnia, że nie zamierza zastępować krajów w podejmowaniu decyzji obronnych i nie zamierza też ograniczać ich kompetencji. „Nie chcemy zmieniać traktatów” – podkreślił komisarz Breton. Komisja zapewnia też, że wszystko ma być w uzupełnieniu do działań NATO. By stworzyć europejski kompleks przemysłowo-obronny potrzebne będą pieniądze, a półtora miliarda euro to kropla w morzu potrzeb. Polska, Francja i Estonia wezwały już wcześniej Komisję do konkretnego i odpowiedniego finansowania. O liście w tej sprawie informowała wczoraj brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Trzy kraje zasugerowały, by skorzystać z doświadczeń po pandemii, kiedy stworzono fundusz odbudowy finansowany z pożyczek zaciągniętych na rynkach finansowych.

Read more