Polska – Sejm: przedstawiono szczegóły reformy Trybunały Konstytucyjnego

0
Fot. Twitter: Sejm RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił założenia reformy Trybunału Konstytucyjnego. Na konferencji prasowej poświęconej proponowanym rozwiązaniom prawnym szef resortu sprawiedliwości powiedział, że zmiany mają na celu naprawę sytuacji w sądzie konstytucyjnym.

Złożone zostaną: projekt sejmowej uchwały dotyczącej obecnych sędziów trybunału, społeczny projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przygotowany przez organizację pozarządowe i koordynowany przez Fundację Batorego, projekt przepisów wprowadzających ustawę o TK oraz projekt nowelizacji Konstytucji w zakresie funkcjonowania sądu konstytucyjnego i ustanowienia zasady bezpośredniego stosowania Konstytucji przez sądy powszechne.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej, przewodnicząca Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Kamila Gasiuk-Pihowicz powiedziała, że propozycja zakłada, iż na sędziego trybunału będą mogły kandydować osoby, które co najmniej 4 lata nie były członkami partii, posłami czy senatorami. Dodała, że przedstawione rozwiązania mają także spowodować, że jedna większość sejmowa nie będzie mogła na trwałe ukształtować składu Trybunału Konstytucyjnego. Stąd wśród propozycji znalazła się sejmowa większość kwalifikowana trzech piątych głosów do wyboru sędziego, a także tzw. wybór schodkowy – pięciu sędziów wybranych na trzy lata, pięciu sędziów na sześć lat, a pięciu na pełną dziewięcioletnią kadencję. 

Przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów minister Maciej Berek, mówił, że potrzebny jest nowy Trybunał Konstytucyjny, a jego obecny skład uniemożliwia mu funkcjonowanie zgodne z przepisami. Maciej Berek, który jest doktorem nauk prawnych, podkreślił, że reforma ma na celu zdjęcie ryzyka prawnego ze spraw związanych z Trybunałem. Zmiana Konstytucji ma na nowo stworzyć trybunał, a nowelizacja ustawy nadać mu nowe reguły funkcjonowania. Uchwała sejmowa opisuje stan sprzed zapowiedzianych zmian oraz wzywa sędziów TK do rozważenia, czy ich dalsze zasiadanie w izbie jest zgodne z interesem państwa polskiego.

Projektem nowelizacji Konstytucji, dotyczącym zmian w Trybunale Konstytucyjnym najpierw zajmie się komisja ustawodawcza Senatu.
W środę Sejm zajmie się pierwszym aktem prawnym, mającym zmienić sytuację w Trybunale Konstytucyjnym – uchwałą dotyczącą obecnych sędziów TK.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!