Chicago: funkcjonariusze CPD aresztowali kolejnych wandali, którzy dopuścili sie masowych grabieży
Komendant CPD David Brown ogłosił zarzuty wobec 20-latka, który transmitował na żywo próbę włamania do bankomatu. Do tego celu użył młotka. Arron Neal był jednym z wandali, którzy prawie tydzień temu w nocy z niedzieli na poniedziałek grabili i okradali biznesy w centrum miasta. Neal został w piątek aresztowany. Został już oskarżony o włamanie i uszkodzenie mienia publicznego. Policja umieściła nagranie z incydentu na swojej stronie internetowej i w ciągu 90 minut przestępca został zidentyfikowany. Komendant David Brown podziękował za szybką reakcję społeczeństwa. Podkreślił, że ludzie mają konstytucyjne prawo do pokojowych protestów, ale to co wydarzyło się blisko tydzień temu jest zwykłym przestępstwem kryminalnym i nie będzie tolerowane.
Read moreMasowe grabieże w Chicago!
Dwie osoby ranne, ponad 100 aresztowanych, 13 funkcjonariuszy policji rannych to bilans nocnych wydarzeń w centrum Chicago. Szef CPD David Brown stwierdził, że plądrowanie sklepów nie może być w żaden sposób łączone z protestami społecznymi. Najbardziej ucierpiały sklepy wzdłuż Michigan Avenue, a także na North Ave. Chicagowski Departament Policji poinformowal o utrudnieniach w dostępie do downtown od godziny 8 wieczorem do 6 rano, aż do odwołania. There are hundreds and hundreds of people downtown right now. #Chicago #ChicagoScanner pic.twitter.com/03CziG6vHo — Paige Fry (@paigexfry) August 10, 2020 Początkowo część chicagowskich mediów informowała, że przyczną zajść mogło być postrzelenie w niedzielę nieuzbrojonego nastolatka w Engelwood. Burmistrz Chicago Lori Lightfoot nazwała to “propagandą w mediach społecznościowych”. Nastolatek okazał sie uzbrojonym recydywistą, który podczas ucieczki pierwszy strzelał do policjantów. Niezliczona ilość sklepów została zniszczona i okradziona w tym Nike, Binny’s, Apple, Armani, Burberry i wiele innych.
Read moreMińsk: starcia między protestującymi, a służbami porządkowymi
W białoruskiej stolicy znów zbierają się zwolennicy opozycyjnej kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej aby protestować. Do centrum miasta ściągają grupy młodzieży z różnych dzielnic miasta. Część demonstruje w swoich rejonach. Dziś wieczorem druga powyborcza demonstracja opozycji rozpoczęła się około godziny 19. od trąbienia przez kierowców. W krótkim czasie na centralnej ulicy – Prospekcie Zwycięzców, zebrało się kilkaset osób. Zatrzymano dotychczas co najmniej kilkanaście osób. Wcześniej agencja Reutera podała, że zatrzymanych jest 30 osób. Milicja zablokowała dojazd do głównego Prospektu Niepodległości na znacznej jego długości. #Belarus. The Interior Ministry: protests took place in 33 cities, around 3,000 people have been detained across the country, with 1,000 in #Minsk alone, 50 people were injured. It is unprecedented. According to the ministry,nobody died and combat weapons were not not used pic.twitter.com/zyEhmKMkwD — Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) August 10, 2020 Tymczasem sama Swiatłana Cichanouska nie weźmie udziału w protestach gdyż -jak informuje jej sztab wyborczy – obawia się prowokacji ze strony władz, aby nie było pretekstu do jej zatrzymania. Wcześniej dziennikarze zauważyli jak w stronę centrum miasta jechało 13 samochodów-więźniarek służących do przewozu osób zatrzymanych oraz około 20 wozów opancerzonych, należących najprawdopodobniej do wojsk wewnętrznych.
Read moreUSA: zamieszki wciąż trwają
W Stanach Zjednoczonych znów zamieszki. W miniony weekend w kilku miastach doszło do starć z policją, dziesiątki osób zostało aresztowanych. Demonstracje i starcia z policją są kontynuacją protestów po śmierci czarnoskórego Amerykanina George’a Floyda w maju w Minneapolis. W Portland tysiące osób wyszły na ulice, aby protestować przeciwko rasizmowi i obecności federalnych sił paramilitarnych, które do miasta skierował prezydent Donald Trump. Tłum przewrócił ogrodzenie wokół budynku, w którym stacjonują agenci federalni. Policja użyła gazu łzawiącego. Ton of arrests happening now #PortlandProtest pic.twitter.com/SMk66KtBAW — Andrew Kimmel (@andrewkimmel) July 26, 2020 W Seattle doszło do starć z policją, podczas których tłum rzucał w funkcjonariuszy kamieniami, butelkami i fajerwerkami. Ponad dwudziestu policjantów odniosło obrażenia, 45 osób aresztowano. W Austin w Teksasie uzbrojony 28-letni uczestnik protestu Garrett Foster został zastrzelony podczas konfrontacji z kierowcą samochodu, który został otoczony przez tłum. Według zeznań kierowcy Foster wymierzył w niego karabin półautomatyczny AK-47. W Oakland w Kalifornii protestujący podpalili budynek sądu, wybijali okna i malowali graffiti na ścianach budynków. Zamieszki miały też miejsce w Atlancie, Richmond i Baltimore.
Read moreD. Trump: do 10 lat więzienia za niszczenie pomników i akty wandalizmu
Prezydent Donald Trump poinformował dziś na swoich portalach społecznościowych o upoważnieniu władz federalnych do zatrzymania i ukarania osób, które dopuszczają się wandalizmu i niszczenia pomników oraz historii Stanów Zjednoczonych. „Nie będzie żadnych wyjątków” – ostrzega prezydent wspominając o karze do 10 lat więzienia. Prezydent Trump dodał również, że zgodnie z jego rozporządzeniem ukarane mogą zostać również osoby, które dopuściły się takich aktów wcześniej, w tym wypadku prawo zadziała wstecz i kary będą surowe. https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1275379766959505408?s=20 Portal polskieradio.com, Twitter: Donald J. Trump
Read more




