Paryż: Trójkąt Weimarski zapowiada zacieśnienie współpracy wojskowej

Kraje Trójkąta Weimarskiego zapowiadają zacieśnienie współpracy wojskowej. Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz rozmawiał o tym ze swoimi odpowiednikami z Francji i Niemiec podczas spotkania w Paryżu. Po spotkaniu w Pałacu Inwalidów ministrowie obrony Francji, Polski i Niemiec mówili, że chcą razem zwiększać wsparcie wojskowe dla Ukrainy, rozwijać europejski przemysł obronny i zwiększać wydatki na obronność.  Padły konkretne zapowiedzi. Francuski minister obrony Sebastien Lecornu poinformował, że Francja dołączy do inicjatywy wojskowej mobilności, zainicjowanej w styczniu przez Polskę, Niemcy i Holandię. Chodzi o ułatwienie przemieszczania się wojsk po ich terytoriach.Niemiecki minister Boris Pistorius stwierdził, że kraje Trójkąta chcą, by NATO przejęło koordynację dostaw broni na Ukrainę. Do tej pory zajmowała się tym utworzona przez Amerykanów Grupa Ramstein. Niemiecki minister wspomniał też o możliwym udziale Polski we francusko-niemieckim projekcie tak zwanego „czołgu przyszłości”. Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował z kolei, że w przyszłym roku w Polsce odbędą się wspólne ćwiczenia żołnierzy z państw Trójkąta Weimarskiego. Opowiedział się również za zwiększeniem szkoleń ukraińskich żołnierzy w Polsce, Francji i Niemczech. Szef MON-u wspomniał też o atakach hybrydowych na wschodnią granicę Polski. Jego odpowiednicy wyrazili gotowość do zwiększenia koordynacji w walce z rosyjskimi próbami destabilizacji.

Read more

Trójkąt Weimarski: spotkanie ministrów spraw zagranicznych

Walka z rosyjską dezinformacją i działania na rzecz Ukrainy – to najważniejsze tematy poruszone przez ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Polski.  W Weimarze, od którego nazwę wziął format Trójkąta Weimarskiego przyjęto trzypunktową agendę. Przedstawiła ją gospodyni spotkania – Annalena Baerbock. „Po pierwsze europejskie bezpieczeństwo. Chcemy uczynić z Unię Europejskiej Unię Bezpieczeństwa, naszą gwarancją na życie jest NATO. Po drugie musimy lepiej i szybciej osiągać porozumienia. Po trzecie zgodziliśmy się na zielony Trójkąt Weimarski”. Ten ostatni punkt przedstawiony przez szefową dyplomacji Niemiec, dotyczy także bezpieczeństwa energetycznego. Radosław Sikorski podkreślił, że Polska już poza agendą ma swoje priorytety – w czerwcu powinny zacząć się negocjacje w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej: „Ukraina walczy o prawo do wyboru swojej rodziny i swojego rozwoju. Stawka tej wojny jest bardzo duża, bo ustaliliśmy po drugiej wojnie światowej pewne tabu – nie wolno zmieniać granic w Europie siłą”. Również do rosyjskiej agresji odniósł się Stéphane Séjourné. Francuski minister podkreślił, że Unia coraz lepiej radzi sobie z rosyjską dezinformacją, ale jest też jej coraz więcej.

Read more

Le Figaro: E. Macron reaktywuje Trójkąt Weimarski

Emmanuel Macron reaktywuje Trójkąt Weimarski – pisze po wczorajszym szczycie liderów Francji, Niemiec i Polski dziennik „Le Figaro”. Gazeta stwierdza, że francuski przywódca jest zdeterminowany, aby kontynuować politykę zbliżenia z Europą środkową, mimo różnic zdań, między innymi w sprawie uzgodnionego przez szefów MSW Unii Europejskiej paktu migracyjnego.  „Le Figaro” przypomina, że wczorajszy szczyt był drugim spotkaniem w tym formacie od początku roku. Według gazety wojna na Ukrainie w sposób bezprecedensowy zjednoczyła europejskie kraje i wpłynęła na ich politykę międzynarodową.  Dziennik uważa, że Niemcy zrywają z dawnym modelem ekonomicznym i odcinają się od Rosji, a Francja zmieniła swoje stanowisko w sprawie rozszerzenia Unii i dokonała mea culpa wobec Europy środkowej. „Jednak te wysiłki wobec wschodu nie zlikwidowały całkowicie podziałów” – ocenia „Le Figaro”.  Gazeta zauważa, że Polska i państwa bałtyckie chcą przyspieszyć proces akcesji Ukrainy do NATO. „Rozmowy są bardzo trudne. Istnieje przepaść między naszym stanowiskiem a innymi państwami” – mówi gazecie przywódca jednego z krajów bałtyckich. W jego ocenie rozmowy w tej sprawie potrwają jeszcze ponad rok.  Inną kwestią sporną jest unijny pakt migracyjny. „Le Figaro” pisze, że temat ten „położył się cieniem na zebraniu Trójkąta”. Według gazety unijni liderzy są jednak świadomi, że brak kompromisowych rozwiązań i pogłębianie podziałów to – jak napisano – „prezent dla Rosji Władimira Putina”. 

Read more

Kanclerz Niemiec O. Scholz: “naszym celem jest zachowanie pokoju w Europie”

Zachowanie pokoju w Europie – to zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza- główny cel obrad w ramach wznowionego po kilku latach Trójkąta Weimarskiego. Szef rządu federalnego powiedział, że w przypadku dalszej eskalacji napięcia na granicy z Ukrainą Rosja musi się liczyć z “daleko idącymi konsekwencjami”. Kanclerz Olaf Scholz powiedział, że nadrzędnym celem działań Niemiec, Polski i Francji pozostaje zapobieganie wojny w środku Europy. “W obliczu napiętej sytuacji geopolitycznej w Europie bardzo mi zależy na dialogu z naszymi najbliższymi partnerami, zwłaszcza w tym formacie” – powiedział. Szef niemieckiego rządu przypomniał o swojej poniedziałkowej wizycie w Waszyngtonie, zapewniając, że ocena prezydenta USA Joe Bidena jest zbieżna z uczestnikami spotkania Trójkąta Weimarskiego. “Dalsze naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy pociągnie za sobą daleko idące konsekwencje – polityczne, gospodarcze i geostrategiczne” – podkreślił Olaf Scholz. Polityk SPD przypomniał o tym, że Polska objęła przewodnictwo w grupie OBWE, Francja prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, a Niemcy w grupie G7. To świadczy o szczególnej odpowiedzialności tych krajów za bezpieczeństwo w Europie. Prezydent Andrzej Duda mówił w Berline o konieczności “zwarcia szeregów” w obliczu największego wyzwania dla NATO od 1989 roku.

Read more