Le Figaro: E. Macron reaktywuje Trójkąt Weimarski

0
Fot. NYTimes
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Emmanuel Macron reaktywuje Trójkąt Weimarski – pisze po wczorajszym szczycie liderów Francji, Niemiec i Polski dziennik „Le Figaro”. Gazeta stwierdza, że francuski przywódca jest zdeterminowany, aby kontynuować politykę zbliżenia z Europą środkową, mimo różnic zdań, między innymi w sprawie uzgodnionego przez szefów MSW Unii Europejskiej paktu migracyjnego. 

„Le Figaro” przypomina, że wczorajszy szczyt był drugim spotkaniem w tym formacie od początku roku. Według gazety wojna na Ukrainie w sposób bezprecedensowy zjednoczyła europejskie kraje i wpłynęła na ich politykę międzynarodową. 

Dziennik uważa, że Niemcy zrywają z dawnym modelem ekonomicznym i odcinają się od Rosji, a Francja zmieniła swoje stanowisko w sprawie rozszerzenia Unii i dokonała mea culpa wobec Europy środkowej. „Jednak te wysiłki wobec wschodu nie zlikwidowały całkowicie podziałów” – ocenia „Le Figaro”. 

Gazeta zauważa, że Polska i państwa bałtyckie chcą przyspieszyć proces akcesji Ukrainy do NATO. „Rozmowy są bardzo trudne. Istnieje przepaść między naszym stanowiskiem a innymi państwami” – mówi gazecie przywódca jednego z krajów bałtyckich. W jego ocenie rozmowy w tej sprawie potrwają jeszcze ponad rok. 

Inną kwestią sporną jest unijny pakt migracyjny. „Le Figaro” pisze, że temat ten „położył się cieniem na zebraniu Trójkąta”. Według gazety unijni liderzy są jednak świadomi, że brak kompromisowych rozwiązań i pogłębianie podziałów to – jak napisano – „prezent dla Rosji Władimira Putina”. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!